EN|RU|UK
 Політика України
  932  11

 Рада внесла до законодавства положення Стамбульської конвенції про запобігання домашньому насильству

Верховна Рада ухвалила Закон "Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству над жінками та домашньому насильству і боротьбу з цими явищами" (№4952).

За відповідне рішення проголосував 241 нардеп, передає Цензор.НЕТ.

Закон прийнято з урахуванням техніко-юридичних правок.

Законом імплементовано в чинне кримінальне та кримінальне процесуальне законодавство України положення Конвенції Ради Європи "Про запобігання насильству щодо жінок та домашньому насильству і боротьбу з цим явищем" (Стамбульської конвенції). Відповідні зміни внесено до низки статей Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України.

Цими змінами прописано додаткові обтяжливі обставини, що не обмежені фактом шлюбу - якщо особа перебуває в цивільному шлюбі з кривдником, є екс-подружжям або тільки зустрічаються, до кривдника будуть застосовані обтяжливі обставини. До пом'якшувальних обставин віднесено застосування сили особою, яка сама була жертвою, щодо людини, яка виступала кривдником.

Законом встановлено обмеження можливості наближення кривдника до жертви насильства. Якщо насильницькі дії відбувалися стосовно дитини або в її присутності, злочинець позбавляється права спілкуватися і бачитися з дитиною. Законом також встановлено механізм позбавлення прав кривдника на носіння зброї. На винесення вироку вплинуть факти переслідування жертв як фізичні, так і за допомогою телефонних дзвінків, смс, листів.

Примушування до укладання шлюбу або заманювання з цією метою особи на територію іншої держави передбачає арешт на строк до 6 місяців або обмеження волі до 3 років або позбавлення волі на той самий строк.

Домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо теперішнього або колишнього подружжя карається громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або арештом до 6 місяців, або обмеженням волі до 5 років або позбавленням волі до 2 років .

Щодо осіб, які вчинили домашнє насильство, суд зможе заборонити їм перебувати в місці спільного проживання з потерпілою особою або заборонити наближатися на певну відстань до місця проживання потерпілої особи, а також заборонити телефонні розмови і контактувати через третіх осіб.

У Кримінальному кодексі прописується, що примус особи без її згоди до вчинення актів сексуального характеру з особою, від якого потерпіла особа матеріально залежна або залежна по службі, передбачає штраф до 1 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 тис. гривень) або обмеження волі до 2 років.

Стамбульська конвенція була укладена в 2011 році і набула чинності 1 серпня 2014 роки після її ратифікації 10 державами. Україна підписала конвенцію в 2011 році, але не ратифікувала. Стамбульська конвенція наголошує, що обов'язком кожної демократичної європейської держави є повністю викорінити насильство у всіх його формах, а також створити систему запобігання насильству над жінками та належного покарання винних. Відповідальними за її реалізацію визначаються не тільки державні органи, а також громадянське суспільство, недержавні установи і медіа.

Источник: https://ua.censor.net.ua/n3037714
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору