EN|RU|UK
 Політика України
  6373  44

 "Ми більше ніколи не побачимо Ханський палац таким, як зараз", - кримськотатарський активіст про проведену окупантами "реставрацію". ВІДЕО

Кримські активісти зафіксували на фото перебіг реконструкції, розпочатої окупантами, яку проводить російська фірма на території Бахчисарайського історико-культурного заповідника в Ханському палаці. На світлинах видно, що конструктивні елементи історичної будівлі демонтовано та знищено.

Інформацію телепроекту "Крим.Реалії" підтвердив активіст, екс-глава Республіканського комітету АРК у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян Едем Дудаков, який побував на місці проведення робіт, повідомляє Цензор.НЕТ.

"Балки знищено, їх вивезли звідси, частину розпиляли, частину вивезли. Тобто балки ми вже не відновимо, хоча вони є об'єктом культурної спадщини, їх потрібно було зберегти. І за даними "УкрНДІреставрації", потрібно було замінити лише чотири балки, а  реставратори замінили 100 відсотків. Це вже непоправно. Ми більше ніколи не побачимо Ханський палац таким, яким він є зараз", - вважає Дудаков.

Проект реставрації підготувала фірма "Кірамет" із Сімферополя, генпідрядник - московська Atta-group. Обидві фірми не мають досвіду в галузі реставрації. Сам проект засекречений, українським експертам не вдалося з'ясувати, де проходив документ обов'язкову експертизу.

"Проводиться робота за якомось проектом, який не оприлюднюється. Досить увійти в комп'ютер і подивитися склад тієї проектної групи, що працює над цим об'єктом, немає там фахівців із реставрації", - зазначає екс-глава комітету реставрації Департаменту охорони культурної спадщини України Яків Діхтяр .

Самі фірми-виконавиці інформацію кримських активістів не коментували. При цьому за роботами в Криму спостерігає Духовне управління мусульман Криму, зауважень тут також не озвучують.

"Сподіваємося, довго ще існуватиме і весь народ, і всі народи Росії приїжджатимуть до нас і ви дивуватиметеся цим багатством. Дякую. А те, що сьогодні руйнується, я вам скажу: за місяць, напевно, два-три рази йде з боку Духовного управління контроль і, як бачите, те, що говориться, це політика вже - нас не стосується", - висловився в місцевому ЗМІ муфтій Духовного управління мусульман Криму Еміралі Аблаєв.

У липні 2016 науково-методична рада підконтрольного Росії Держкомітету з охорони культурної спадщини "уряду" Криму узгодила проведення першочергових протиаварійних робіт на кількох історичних об'єктах півострова, зокрема в Ханському палаці в Бахчисараї.

У листопаді директор підконтрольного російській окупаційній владі Криму музею на базі Ханського палацу Мер'єм Сейтумерова повідомила, що протиаварійні роботи ведуться на двох об'єктах палацу - головному корпусі й ханській мечеті, і зупиняти їх не можна. Вона вважає, що експерти ЮНЕСКО можуть відвідати будову та оцінити хід реконструкції.

Ханський палац у Бахчисараї, Генуезька фортеця в Судаку, Кримська астрофізична обсерваторія, Мангуп-Кале, Ескі-Кермен і Чуфут-Кале є кандидатами на внесення до Списку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Ханський палац-музей у Бахчисараї - найвідоміший музей, пов'язаний з історією кримських татар, територія літньої резиденції кримських ханів Гіреїв. На території музейного комплексу розташовані палац, гаремний корпус, ханський цвинтар і мечеть.

Источник: https://ua.censor.net.ua/n3041304
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору