EN|RU|UK
 Політика України, За кордоном
  18343  69

 Миротворці на Донбасі - єдиний шлях вийти з глухого кута, - екс-глава МЗС ФРН Габріель

Місія "блакитних касок" на Донбасі з широким мандатом стане фактично єдиною можливістю вийти з глухого кута, в якому опинилися Мінські домовленості.

Як інформує Цензор.НЕТ із посиланням на "Укрінформ", таку думку поділяють усі учасники дискусії, що відбулася в четвер у Берліні, організованої фабрикою аналітики Hertie School of Governance GmbH.

"Для мене ідея місії – єдиний шлях вийти з глухого кута Мінських угод... Інакше ми матимемо цей конфлікт (заморожений або ні) на роки", - заявив депутат Бундестагу, в нещодавньому минулому міністр закордонних справ ФРН Зігмар Габріель.

Він нагадав, що на самому початку Мінських переговорів усі погоджувалися з необхідністю встановлення перемир'я і відведення озброєнь, початку політичного процесу, функцію спостереження за яким поклали на СММ ОБСЄ. Однак, визнав політик, переходити до політичного процесу без виконання попередніх умов неможливо. Він нагадав, що спочатку ініціатива про інтернаціоналізацію конфлікту, розміщення місії ООН, виходила від України, але президент РФ Путін демонстрував велике небажання. За словами Габріеля, він особисто звертав увагу під час зустрічей з російським керівництвом на те, що в Сирії росіяни говорили саме про те, що треба спочатку домогтися припинення вогню і тільки потім переходити до політичного процесу, і запитував у Путіна, чому це працює для Сирії, а для України - ні.

І коли Путін сам заговорив про мандат "блакитних касок" після 2 років дебатів, для Заходу це стало величезним здивуванням. При цьому Габріель наголосив, що західні партнери відразу відкинули ідею про розміщення миротворців тільки на контактній лінії, оскільки це призведе до появи нового кордону між Україною та Донбасом. І те, що російська сторона потім почала говорити про всю територію, на якій діє СММ, тобто до українсько-російського кордону, стало "величезним кроком уперед з боку російського президента".

Говорив Габріель і про санкції. "Це неофіційна позиція Заходу, але я скажу: якщо немає морквини, а тільки палиця, буде дуже складно переконати російську сторону", - зазначив депутат, який відстоює ідею поетапного зняття обмежувальних заходів. Він наголосив, що необхідно зробити все, щоб за столом переговорів обговорити умови, на яких місія контролюватиме перемир'я і відведення важких озброєнь.

Посол України у ФРН Андрій Мельник зауважив як позитив те, що пропозиція про місію, представлена українським президентом у березні 2015 року, нарешті привернула увагу і що новий уряд ФРН вніс пункт про миротворців у свою коаліційну угоду. "Це нова надія завершити війну в Україні та досягти прогресу", - заявив Мельник. При цьому він дипломатично зауважив, що пропозиція Путіна від вересня 2017 року надала новий імпульс ідеї, яка витала в повітрі. Однак, зазначив посол, російські колеги хочуть зовсім іншого - "косметичної місії" і назвав цю пропозицію дивною. Місія, яка повинна буде лише захищати СММ, за його визначенням, є "неправильним використанням інструментів миротворчості", платити за який доведеться, зокрема, і німецьким платникам податків.

Незважаючи на всю різницю в баченні, Мельник висловив оптимізм і віру в те, що місія відбудеться. Він наголосив, що вона жодним чином не суперечитиме загальній стратегії Мінського процесу, а навпаки, доповнюватиме його.

Андрій Загорський, який очолює департамент з питань роззброєння та вирішення конфліктів Центру міжнародної безпеки національного науково-дослідного інституту світової економіки і міжнародних відносин ім.Є.М.Примакова Російської академії наук, сказав, що якщо вдасться реалізувати ідею місії, це буде "величезний і дуже крутий крок у встановленні миру на Донбасі". Він також зауважив, що така місія не повинна слугувати заміною Мінська, але бути йому підтримкою, і вести не до замороження конфлікту, а до його завершення. Російський політолог, зробивши застереження, що висловлює особисту думку, також вважає, що з часом, після забезпечення порядку на лінії розмежування, мандат місії має бути поширений на всю територію до держкордону. Такий розвиток допоміг би відновленню в цілому архітектури безпеки в Європі та нормалізації відносин між Заходом та РФ, вважає він.

Натомість член опікунської ради Вищої школи управління Херті та колишній голова Німецького комітету з економічних відносин зі Східною Європою Клаус Мангольд впевнено назвав Мінські угоди "мертвими" і закликав розробити абсолютно новий підхід". Він поскаржився на те, що німецький бізнес страждає від санкцій і на те, що загалом такі заходи в 90% випадків є неефективними і не досягають мети. Але і він визнав, що для відновлення довіри у відносинах з Росією потрібно домогтися виведення іноземних військ з української території та закриття кордону.

Источник: https://ua.censor.net.ua/n3062330
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору