EN|RU|UK
 Політика України, Суспільство
  11308  54
Матеріали за темою:

 Росія використовує всі методи для блокування автокефалії Української церкви: погрози, підкуп, робота спецслужб, - Єленський

Російська православна церква і Кремль робитимуть все можливе, щоб не допустити надання автокефалії Українській православній церкві.

Про це в інтерв'ю Цензор.НЕТ розповів народний ("Народний Фронт") депутат і вчений-релігієзнавець Віктор Єленський.

Вчений пояснив, яка процедура отримання автокефалії в разі сприятливого сценарію:

"Сприятливий сценарій може бути таким. На Синоді Константинопольської церкви ухвалюється рішення про дарування томосу. Вселенський Патріарх Варфоломій цей томос підписує, його привозять до Києва і вручають підписантам".

За його словами, підписантами з української сторони будуть усі єпископи Київського патріархату і автокефальної церкви.

"Після цього відбудеться Собор - і на ньому проголосять цей томос. Можливо, йтиметься про якусь іншу назву. Чи оберуть патріарха - і в Україні тоді якийсь час будуть існувати дві канонічні юрисдикції: одна - Церква українського народу, незалежна і визнана Вселенським Патріархом, і друга - частина Російської православної церкви", - зазначив він.

Як розповів Єленський, у кінцевому підсумку має бути одна Церква, тому що це вимога канонічного права і православної еклезеології: "Церква називається "помісною", тому що вона організовується за місцем. А місцем є країна. І "Українською" вона називається не тому що вона для українців, а через те, що вона розташована на території України. Куди входять українці, росіяни, гагаузи, молдавани та інші".

Ось цей сценарій розвитку подій можна буде вважати сприятливим.

Однак, на думку Єленського, Росія робитиме все можливе для того, щоб не допустити надання Українській православній церкві автокефалії, використовуючи всі можливі методи, починаючи від тиску на Варфоломія і загрози його життю:

"Вони мобілізують дипломатів у країнах православної культури: в Сербії, Греції та ін.. ... для того, щоб Сербський, Елладський і кілька інших патріархів блокували надання Українській православній церкві автокефалії, писали Вселенському Патріарху листи з проханням цього не робити.

Далі. Росіяни можуть пригрозити Варфоломію розривом молитовного спілкування - як це було в 1996 році, коли 86 парафій Російської православної церкви в Естонії припинили молитовне спілкування. Це - жест. Адже в чому сила Вселенського Патріарха? У тому, що він служить центром згоди між православними церквами. І якщо шматок відколюється, то йому стає важко бути центром. Раніше він примирив Болгарську церкву, Єрусалимську церкву ...

Крім цього, Росія використовує практику прямого підкупу. Зараз вони, по суті, утримують Антіохійську церкву, роблять ієрархам шикарні подарунки. А недавно вони приїжджали до Вселенського Патріарха - і намагалися умовити його засудити "розкольників". Він цього не зробив; сказав, що все повинно бути вирішено на основі канонів. Але, як видно, канони обидві сторони розуміють по-різному. Для Кирила канонічне право - це те, що не дозволяє Україні, як говорив митрополит Василь Липківський, "вискочити з-під Москви". Я порадив би нашим дипломатам і спецслужбам берегти Вселенського Патріарха. Ми знаємо, що спецслужби Російської Федерації діють підступно і безцеремонно. А питання єдиної помісної церкви для них надзвичайно важливо".

Повний текст інтерв'ю з Віктором Єленським читайте ТУТ.

Источник: https://ua.censor.net.ua/n3062353
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору