EN|RU|UK
 Політика України
  1910  3

 Спецрозслідування щодо сірчаної кислоти неминуче приведе Україну до спору в СОТ, - партнер юрфірми Махінова

Спеціальне розслідування щодо сірчаної кислоти необґрунтовано і може привести до проблем України в СОТ.

Таку думку висловила Анжела Махінова, партнер юридичної фірми Sayenko Kharenko, в ході круглого столу "Ринок сірчаної кислоти в Україні: стан та шляхи розвитку", пише uaprom.

За її словами, в практиці СОТ спеціальні заходи є заходами екстраординарного характеру, які спрямовані проти чесного сумлінного імпорту. Так, згідно з недавньою статистикою СОТ, всього було ініційовано близько 3400 антидемпінгових розслідувань, тоді як спецрозслідувань - тільки 154.

При цьому, як зазначила А.Махінова, під час  подання скарги на спецрозслідування має дотримуватися кілька умов. "Водночас є великі проблемні моменти щодо сірчаної кислоти, коли "Сумихімпром", ПХО, "Зоря" і СхідГЗК ініціюють його в умовах критичного дефіциту сировини", - сказала вона.

За її словами, скарга має подаватися нацвиробником з часткою на ринку більш як 50% від загального обсягу. Водночас заявниками виступили лише 4 підприємства з 14, які працювали до недавнього часу на ринку України.

"Уже це ставить під питання статус національного виробника. Більш того, ці виробники є також споживачами сірчаної кислоти, причому частка їх продажів в ринок становить всього 7-9%", - зазначила вона.

Крім того, як повідомила А.Махінова, всі заявники працюють за давальницькою схемою.

"Тоді виникає питання, а конкурує виробник з імпортом? Так, є виробничі потужності, але виробник не визначає собівартість товару, цінову політику, стратегію продажів. Він просто переробляє сировину, отримує гроші за вартість своїх послуг і передає товар замовнику", - констатувала юрист, додавши, що зараз практика СОТ виключає таких виробників зі статусу національного.

Наступний проблемний пункт - подібність товару. Зокрема, заявники закликали МЕРТ розслідувати імпорт трьох видів кислоти: реактивної, контактної та олеума. "Але ці продукти відрізняються між собою і за складом, і за ціною. Крім того, різні галузі споживають різну кислоту", - сказала А.Махінова.

Крім того, партнер Sayenko Kharenko повідомила, що одним із факторів спецрозслідування має бути постійне, катастрофічне, недавнє зростання імпорту, обумовлене непередбаченими обставинами.

"Але з другого півріччя минулого року спостерігається чітка тенденція падіння імпорту. Це дає підстави не вводити обмежувальні заходи", - зазначила вона.

Також А.Махінова засумнівалася, що національні виробники сірчаної кислоти зазнали збитків саме від імпорту, адже вони працюють за давальницькою схемою і не продають свій товар безпосередньо в ринок, а реалізують його через трейдерів.

"Тоді трейдери мали реєструватися в розслідуванні і доводити завдані їм збитки", - підкреслила вона.

Крім того, юрист допускає, що можливі загороджувальні заходи щодо сірчаної кислоти можуть завдати удару по національних інтересах України.

"Безумовно, виникне дефіцит товару на внутрішньому ринку, який вдарить по споживачах. Вони будуть змушені його імпортувати зі сплатою мита. Крім того, коли щодо кожного пункту цього спецрозслідування є питання, то такий шлях неминуче приведе Україну в палату з вирішення спорів при СОТ. Але ж у нашої країни вже є негативний досвід. Як ми пам'ятаємо, Японія кілька років тому оскаржила і виграла кейс щодо автомобілів. Тоді нас пробачили, але зараз наші торгові партнери можуть застосувати відповідні заходи", - підкреслила вона.

Як відомо, в серпні 2017 року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі заявила про намір провести спеціальне розслідування щодо імпортерів сірчаної кислоти за відповідним запитом "Сумихімпрому" і Східного ГЗК. Метою таких дій є обкладення іноземних постачальників спеціальним митом на ввезення їхньої продукції в Україну.

Источник: https://ua.censor.net.ua/n3062379
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору