EN|RU|UK
 Суспільство, Здоров'я
  4557  21

 За тридцять років частина Зони відчуження ЧАЕС стала менш небезпечною "приблизно в 10 тисяч разів", - глава Держагентства Петрук

Директор Державного агентства з управління зоною відчуження Віталій Петрук розповів про те, що за тридцять років після аварії ситуація в Зоні відчуження значно змінилася.

Про це він заявив в інтерв'ю Цензор.НЕТ.

 Петрук зазначив: "Зона відчуження велика - 265 тис. га. З них дві третини -  Чорнобильський радіаційний біосферний заповідник. За площею вся ця територія наближається до розмірів цілої країни Люксембург. Ця територія забруднена, при чому забруднена по-різному залежно від того, як мігрували радіонукліди після вибуху. Але наразі за 30 років ситуація значно змінилася.

За його словами, Зона стала менш небезпечною "приблизно в 10 000 разів". Також Петрук продемонстрував  карту забруднення Зони відчуження

За тридцять років частина Зони відчуження ЧАЕС стала менш небезпечною приблизно в 10 тисяч разів, - глава Держагентства Петрук 01

 Те, що не червоним -  Чорнобильський радіаційний біосферний заповідник. Ця територія була забруднена радіонуклідами, період напіврозпаду яких 30 років. 30 років уже минуло, тому ця територія стала безпечнішою.

Говорячи про повернення цих земель до сільськогосподарського обороту, Петрук підкреслив: "Теоретично можна було б займатися дослідженням кожного маленького квадратика на мапі щодо щільності забруднення, і у разі позитивного результату повертати в господарство. Але було прийняте стратегічне рішення про те, що непотрібно цього робити. Адже в Україні немає такої критичної проблеми, як в Японії, щодо повернення раніше забруднених територій у приватну власність, тому що землі Зони не можуть перебувати у приватній власності. Плюс густота населення в північних регіонах України в 6-7 разів менше, ніж на решті території України. Водночас зрозуміло, що земля все-таки забруднена, тому прийняли  рішення, що тут буде Чорнобильський радіаційний біосферний заповідник з відповідною моделлю розвитку території. Де-факто це і так був заповідник. Людина в цьому районі має вплив лише на 10% території. Екосистема відновилася до такого стану, як було 100 років тому. Просто так тут ніхто розгулювати не може за винятком лісників чи охоронців. Якщо хтось перебуває на території лісу, то його обов'язково зупинять, і якщо не буде підтвердження, що ці люди є науковцями, які мають відповідний дозвіл, чи вони не матимуть супровідних документів,  то нестимуть адміністративну відповідальність.Тому рішення про створення заповідника я вважаю абсолютно логічним. Воно надає іншу правову основу цій території. Це прийнятна організаційно-правова форма форма, що є зрозумілою для науковців, та й усіх, хто хоче тут працювати".

Говорячи про більш забруднені території (на карті зображена червоним), Петрук продовжив: "Ця територія забруднена трансурановими елементами, а період напіврозпаду цих елементів становить 24 тисячі років. Якщо дотримуватися правил радіаційної безпеки на цій території, то в цій зоні можна працювати. За час будівництва нового безпечного конфайнменту (саркофага, – ред.) не зафіксовано жодного випадку порушення правил радіаційної безпеки. У поректі закону так і прописано: територія спеціального промислового використання. Заповідник за рахунок своєї території буде виконувати функцію буфера до цієї зони промислового використання.

Основна мета існування заповідника – це зберегти все в тому стані, який є. Поки немає проекту землеустрою заповідник фактично позбавлений права здійснювати охоронні дії, зокрема, боротьбу з браконьєрством. Минулого року ми вирішили це питання, внесли зміни в два кодекси, ще 6 законів, в тому числі і про правовий режим території".

"Зараз ми працюємо над законопроектом, який дасть можливість здійснювати технічні дії, які необхідні для організації безпеки. Можливо, будуть внесені зміни до окремих законопроектів про те, що в Чорнобильському радіаційному біосферному заповіднику може здійснюватися діяльність, що відрізняється від правил функціонування звичайних заповідників (наприклад, протипожежні заходи)", - підкреслив Петрук.

Повністю інтерв'ю з директором Агентства з управління Зоною відчуження Віталієм Петруком є  ЗА ПОСИЛАННЯМ.

Источник: https://ua.censor.net.ua/n3063576
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору