EN|RU|UK
 Політика України
  17520  52

 Зеркаль про рішення суду в Гаазі: Перше рішення і перша перемога у справі щодо компенсації за втрачене майно внаслідок окупації Криму

Рішення Постійного третейського суду в Гаазі за позовом українських компаній до Росії через майно в анексованому Криму є першим висновком про компенсацію за майно, втрачене внаслідок окупації Криму і першою перемогою на цій ділянці юридичної фронту.

Про це на своїй сторінці в Facebook написала заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль, повідомляє Цензор.НЕТ.

"Перше рішення про компенсацію за майно втрачене внаслідок окупації Криму. І перша перемога на цій ділянці юридичного фронту. Якщо ви пропустили новину - 9 травня Постійний третейський суд в м. Гаага видав оголошення про прийняття рішення по суті у позові групи 19 українських осіб проти РФ щодо протиправної експропріації їхнього майна. Сам текст рішення і процедура є наразі конфіденційними. Уся наявна інформація є за лінком", - написала вона.

Зеркаль зазначила, що "арбітри визнали таке: а) Росія несе відповідальність за дії в Криму на основі угоди про взаємний захист інвестицій між Україною та РФ; б) Так звана націоналізація окупаціною владою є порушенням інвестиційної угоди; в) Росія має виплатити компенсацію у розмірі 159 мільйонів доларів постраждалим компаніям, а також компенсувати видатки, пов‘язані з судовим розглядом.

Висновки для нас такі:

1. Протиправна окупація має свою ціну. Тягар агресії буде ставати для Росії все більшим. Це лише перша перемога. У процесі перебуває ціла низка справ українських компаній, у тому числі Нафтогаз, Ощадбанк, Укрнафта і Приватбанк. Динаміка розгляду цих справ набирає оберту цього місяця відбуваються слухання у справі Нафтогазу і очікується ухвалення рішення у справі Ощадбанку.

Нам відомо, що коло компаній, які готують аналогічні позови, стає все більшим. Заохочую усі компанії, які втратили майно в Криму активно боротися за компенсацію втрат.

2. Крим був і лишається українським, хоч і окупований Росією. МЗС активно наголошує в усіх інвестиційних процесах на цих нюансах. Арбітри дослухаються до нашої позиції. Відповідь на питання юрисдикції дається без відповіді на питання про правовий статус Криму після окупації, оскільки це виходить за межі компетенції інвестиційних арбітражів. Але кожне рішення у справах про неправмірні дії РФ на території України наближає нас до того, що питання про очевидну неправомірність окупації отримає свою правову оцінку. Дискусія про це в світових академічних колах стає дедалі активнішою. Також чіткішою стає позиція міжнародних організацій. Тому рано чи пізно ми прийдем і до того, що агресія Росії стане предметом судового розгляду.

3. Росія стає дедалі боягузливішою. Усвідомивши, що відповіді за неправомірну експропріацію не уникнути, Росія ігнорує цей та майже всі інші інвестиційні процеси проти неї. Як і у військових діях Росія ховається в кущах і прикидається, що "нас тут нєт". Але не вийде, як би вони не старалися.

"За підтримку терористів, порушення прав людини, воєнні злочини і агресію і за економічну шкоду Росія понесе відповідальність", - резюмувала Зеркаль.

Як повідомлялося раніше, третейський суд у Гаазі постановив, що Російська Федерація має відшкодувати кільком  українським компаніям збитки за анексію Криму. Йдеться про 159 млн доларів.

У повідомленні зазначено, що арбітраж порушили в червні 2015 року 18 компаній і фізична особа: ТОВ "Дайріс", ТОВ "Дан-Панорама", ТОВ "Дилайн Ltd", ТОВ "Еверест-Естейт", ТОВ "ІММЕ", ТОВ "Крим Девелопмент ", ТОВ "Нива-Тур", ТОВ "Приватланд", ТОВ "Приватофіс", ТОВ "Санаторій Енергетик", ТОВ "Телерадіокомпанія "Жиса", ТОВ "КУА Фінансовий вектор", ТОВ "КУА Фінансовий капітал", ТОВ "Едельвейс -2000", ТОВ "Планета", ЗАТ "Аеробуд", ЗАТ "Фортуна", ЗАТ "УБК-Інвест" і Олександр Дубілет.

"Позивачі зазначали, що через вжиті Росією в Криму заходи вони були позбавлені права інвестувати в наявні в Криму об'єкти нерухомості, а пізніше ці об'єкти були експропрійовані у правомірних власників. 2 травня 2018 року склад арбітражу ухвалив одноголосне рішення з питань відповідальності та збитків, за попередньою інформацією така сума перевищує 140 млн доларів США", - йдеться в повідомленні.

За даними представництва президента України, Росія, починаючи з вересня 2015 року, "ухилялася від участі в цьому арбітражі і заявила про невизнання його юрисдикції".

У той же час деталі цього рішення відсутні в прес-релізі суду.

У березні 2014 року в анексованому Росією Криму "націоналізували" близько 480 підприємств і організацій. Україна подала позови в міжнародні суди, де вимагає як компенсацію не тільки гроші, але і російське закордонне майно.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії.

Зеркаль про рішення суду в Гаазі: Перше рішення і перша перемога у справі щодо компенсації за втрачене майно внаслідок окупації Криму 01

Источник: https://ua.censor.net.ua/n3065395
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору