EN|RU|UK
 Політика України
  109250  566
Матеріали за темою:

 В українську армію масово повертаються старі радянські офіцери, які її розвалили, - журналіст, військовослужбовець Кукса

Під час війни українську армію реанімували волонтери і добровольці. Зараз у ЗСУ з'явилися гроші і туди масово повертаються старі радянські офіцери - ті, які й розвалили армію.

Як передає Цензор.НЕТ з посиланням на "Аргумент", про це пише у своїй статті журналіст, службовець ЗСУ Віталій Кукса.

За словами журналіста, разом зі старими офіцерами повертається дух тієї, старої, пострадянської української армії. З показухою, окозамилюванням, зневагою до "нижніх чинів" і підлабузництвом перед керівництвом, браком бойового навчання, нескінченними нарядами і використанням солдатів як дешевої робочої сили. Самостійні і відповідальні люди біжать з цієї системи.

"Війну за незалежність українська армія зустріла небоєздатною. Не тільки через несправну техніку, багаторічне скорочення і нестачу фінансування. "Негативний відбір", - ось справжня причина". Люди війни "з бутафорської армії йшли. Залишалися тільки ті, хто не міг знайти себе у цивільному житті, і тому терпів армійський ідіотизм. А ще махінатори, тому що маневр для крадіжок ще залишався", - пише автор.

За його словами, мобілізація 2014-2015 років вдихнула в українську армію життя.

По-перше, в неї повернулися справжні воїни - ті, хто відчуває життя як боротьбу. Йдеться не тільки про військових. Багато хто з волонтерів, які на початку війни взяли на себе тягар матеріально-технічного забезпечення - теж воїни, для яких не існує слова "неможливо".

По-друге, туди потрапило багато розумних, внутрішньо вільних людей. Людей з бізнесу і середнього класу. Тих, хто звик брати на себе відповідальність за результат і приймати нестандартні рішення. І для кого зірочки на погонах штабного офіцера - далеко не показник його авторитету.

Як пише Кукса, за рік перемир'я армія оговталася: з'явилися гроші, налагодилася поставки, укладені контракти з виробниками техніки. Він зазначає, що зарплата у контрактників і офіцерів досить конкурентоспроможна, особливо в умовах не надто здорової економіки. Однак сьогодні в армії відбувається дивний процес. Ті, хто прийшов в армію добровільно, з метою захищати країну, не хочуть йти на контракт.

Припиняють співпрацю з армією і волонтери, які забезпечують воїнів різними необхідними речами. Деякі вважають, що завдяки їм служба тилу Міноборони занадто розслабляється. Інші втомилися від бездонної бочки армійської неефективності.

Читайте: Україна переходить до активної фази реформування армії, - Полторак

"А наповнюється ця нова, контрактна українська армія саме людьми, які не можуть або бояться знайти себе в цивільному житті. А також ті, хто прийшов в армію не стільки воювати, скільки "служити", прийшов за стабільністю і можливістю щось десь "намутити". Контракти укладає також багато хто з тих, хто служив в армії всі останні десятиліття, і, свідомо чи своєю бездіяльністю, довів її до того стану, в якому її зустріла війна. Про люстрацію середньої ланки не йдеться", - пише журналіст.

Тобто, як зазначає він, на очах вмикається той самий механізм негативного відбору, який вже одного разу привів армію до непритомного стану на початку 2014 року.

"Страх і імітація стають головними мотивами служби. Якщо командир використовує страх покарання як інструмент управління, то підлеглі "падають на мороз" і формально виконують вимоги, не думаючи про внутрішній зміст. Ось і маємо численні приклади грізних і страшних командирів, які потребують військового вітання і форми одягу від нижніх чинів, але у яких тихо пиячать навіть озброєні автоматами наряди на КПП. У частинах все частіше говорять про те, що завдання військового - не війна, а служба. І найгірше - такий підхід породжує байдужість у тих, хто її несе. В результаті маємо буквально дебільне виконання вказівок, без будь-якого бажання зробити роботу швидше і краще", - пише Кукса.

На його думку, система зарплат, яку нещодавно презентувало Міноборони, також укладається в цю логіку. Вона побудована таким чином, що більша частина є премією, про виплату якої повинен клопотати його командир. Таким чином, військовий, фактично, залежить від добрих взаємин з керівництвом.

"Армія перестає бути "народною" і остаточно перетворюється на продовження неефективної української держави. Ті, хто не бажає йти на контракт, іноді відверто озвучують таку причину: «Ми готові захищати українську землю, народ, країну, але не хочемо підтримувати життя напівмертвої системи»", - пише Кукса, пояснюючи нижче, як набирають контрактників.

"Командування частин, якому веліли набрати певну кількість професіоналів, часто починає залякувати солдат складним життям після дембеля: "на цивілці все одно роботи немає, там ви нікому не потрібні, тому залишайтеся", а також "поки не буде достатньої кількості контрактників - демобілізації четвертої хвилі не буде, тому укладайте договір заради ваших товаришів", "краще нехай ваші діти будуть без вас, але з грошима, ніж з вами і без грошей ". і часом це спрацьовує. Навіть напруга в сім'ях мобілізованих, яка часто виникає через невідому дату дембеля, спрацьовує на користь контракту: з'їздивши додому і посварившись з рідними, деякі приймають рішення залишитися в армії подалі від незрозумілого цивільного життя", - йдеться в статті.

Але наповнення частин контрактниками, зазначає журналіст, все ж йде не тими темпами, що хотілося б, і держава затримує демобілізацію.

Читайте на "Цензор.НЕТ": "Укроборонпром" передав українським десантникам новітні зразки протитанкових ракетних комплексів. ФОТОрепортаж

"Помилки в армійському будівництві останніх десятиліть не осмислені. Армія не стала новою - це трохи краще забезпечена стара пострадянська українська армія. Це схоже на карго-культ - відтворення зовнішніх ознак складної системи без усвідомлення його справжньої суті, призначення і законів, за якими вона працює. Тобто, армія в Україні буде. І корпорація RAND, яка розробляє нову армійську сиcтему для України, навіть може вирішити, що за зовнішніми ознаками ЗСУ відповідають певним стандартам", - пише автор.

Але, за його словами, внутрішньо це буде недостатньо мотивована і неефективна система, яка може не витримати потужного зовнішнього удару. "Оскільки поки всі легенди про перемогу українських воїнів у боях останніх років засновані на особистому героїзмі окремих бійців і невеликих підрозділів, які часто діяли всупереч дебілізму командування. Тоді свою землю знову доведеться захищати волонтерам", - резюмує журналіст.Источник: https://ua.censor.net.ua/n378001
TUV3M1VYTmtReXN3V1VSUmRuUkRPVEJNUVhaTWVUaDJNRXhNVW14MFF6VXdXVWhTYWs1RE5qQk1OMUZ6ZEVNck1GbElVWFU1UjBRd1RHSlJjMlJES3pCTVRGSm9kRWRYWms1RGR6QlpSRkYyVGtkWE1GazRQUT09
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 6 з 6
<<<1 2 3 4 5 6
Сторінка 6 з 6
<<<1 2 3 4 5 6
 
 
 
 
 
 вгору