EN|RU|UK
 Суспільство
  109072  158

 Український математик Марина В’язовська вирішила задачу, над якою вчені працювали кілька століть

Математик Марина В’язовська зробила науковий прорив, вирішивши проблему укладання куль у восьмивимірному просторі. Над вирішенням цієї задачі вчені працювали кілька століть.

Про це інформує Цензор.НЕТ з посиланням на Forbes.

Марина В'язовська проводила дослідження для 8-вимірного і 24-вимірного просторів.

"Укладання куль у багатовимірних просторах використовується для поліпшення передачі сигналу. Наприклад, код, який пов'язаний з 24-мірним укладанням, використовує космічний апарат "Вояджер". Сигнал, що посилається ним, щоб повідомити про космічні відкриття, звичайно, спотворюється. Він розбивається на 24 частини - скажімо, на 24 біта. Припустімо, один з них змінюється. Як розшифрувати сигнал? Завдяки тому, що кулі в укладанні розташовані далеко одна від одної, можна зрозуміти, який із сигналів неправильний, і виправити його", - пояснила практичне значення свого відкриття Марина В'язовська.

Читайте на "Цензор.НЕТ": Відплив наукового потенціалу з України набув масштабів стихійного лиха, - директор Держфонду фундаментальних досліджень

Вчені всього світу вивчають укладання куль з 1611 року. Німецький математики Йоганн Кеплер припустив, що найбільш щільне укладання однакових за розміром куль у просторі - пірамідальне впорядкування (так розкладають апельсини в магазинах). Незважаючи на простоту цієї задачі, її рішення з'явилося тільки в 1998 році, коли американець Томас Хейлс довів гіпотезу Кеплера для трьох вимірів за допомогою математичних аргументів і складних машинних обчислень, пише видання Bit.ua, посилаючись на Quanta Magazine.

Візуалізувати укладання куль у багатовимірному просторі складно, проте воно має велике практичне значення. Це завдання пов'язане з кодами виявлення і корекції помилок у мобільних телефонах, Інтернеті і космічних дослідженнях - для відправки повідомлень через канал із шумами.

14 березня В'язовська опублікувала наукову статтю, в якій визначила відсутню функцію для восьмивимірного простору. Вона використовувала теорію модулярних форм і на 23 сторінках довела, що для цього виміру найбільш оптимальною буде решітка E8. Через тиждень з'явилася ще одна робота в співавторстві з Пітером Ґміна Сарнакі, Генрі Коном і ще трьома математиками, в якій вчені написали про решітку Ліча. Раніше В'язовська працювала над цією проблемою ще з двома українськими математиками Андрієм Бондаренком і Данилом Радченком, які потім зайнялися іншими проектами.

Читайте: 21-а українська наукова експедиція вирушає в Антарктиду

У своєму дослідженні українські вчені довели, що кращим способом укладання куль в восьмивимірному евклідовому просторі стала решітка E8, а 24-вимірному - решітка Ліча. Саме вони стали точкою перетину різних математичних напрямків - теорії, комбінаторики, гіперболічної геометрії, а також фізики та теорії струн.

Марина виросла в Києві, навчалася в Київському ліцеї №145 та на механіко-математичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У травні 2010 року захистила кандидатську дисертацію в Інституті математики НАН України на тему "Нерівності для поліномів і раціональних функцій та квадратурні формули на сфері". У 2013 отримала докторський ступінь (Dr. rer. Nat.) у Боннському університеті. Зараз працює в Берлінському університет імені Гумбольдта.

Про відкриття Марини недавно написали The Huffington Post і Der Spiegel.


Источник: https://ua.censor.net.ua/n383011
VEhrNGRrdzVRemt3VEVSU1p6bEROakJNUWpnd1RFeFNiSFJETURCTWNsSm5Ua00wTUZsTVVtZDBSMUJtVGtNNE1FeEVVbWQwUXpFd1RIcFJjMDVIUXpCTWFsRjFkRU4z
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вгору