EN|RU|UK
 Суспільство
  9068  145

 Децентралізація поки не впливає на благополуччя українських сіл, - "Дзеркало тижня"

Реформа децентралізації, покликана поліпшити життя жителів найбідніших регіонів, майже не позначилася на добробуті українських сіл. Про реальну допомогу громадам не йдеться.

Як інформує Цензор.НЕТ, про це йдеться у статті Юлії Самаєвої для ZN.UA.

"Найбільшу кількість додаткових коштів отримали міста обласного значення - там залишається половина плати за землю, податку на прибуток, акцизу з роздрібних продажів. Селам для отримання цих вигод потрібно формувати об'єднані територіальні громади. Але вони не поспішають, тому що бояться, що після об'єднання їх малокомплектні школи закриватимуть, за медичною допомогою доведеться їхати до сусіднього села, а отримання кожної довідки займе вдвічі більше часу. Пряник, пропонований державою, недостатньо солодкий, щоб усі села добровільно йшли на об'єднання ", - йдеться у статті.

На думку Самаєвої, до сих пір вся державна риторика про підтримку села зводиться до валу зернових та експортному виторгу.

"Про те, як заробити не великому аграрному бізнесу, а саме громадам, ніхто не говорить. Але ж об'єднання збільшить не тільки доходи громад, а й витрати - хоча б на інфраструктуру між селами, що об'єдналися, шкільні автобуси, машини медичної допомоги. Не слід забувати, що, передаючи додатковий ресурс на місця, держава повернула місцевій владі і повноваження, причому іноді надмірно. І якщо не знайти способів розвитку сільської економіки, то новостворені громади навряд чи стануть багатшими за розрізнені занепалі села", - наголошується в статті.

Читайте також на "Цензор.НЕТ": Кабмін має намір дозволити торгувати землею з 2017 року

"Розвитком села в умовах децентралізації за великим рахунком займаються два міністерства - Міністерство аграрної політики та продовольства, які традиційно підміняють село великим аграрним бізнесом, і Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, для якого важлива адміністративно-територіальна реформа, а не розвиток економіки нових громад. Мінфін, перекроївши податки на користь місцевих бюджетів, свою місію вже вважає виконаною, а Мінекономрозвитку і Мінекології в процесі не беруть участь взагалі.

Декларативно держава село підтримує, навіть прийняла Концепцію розвитку сільських територій. Документ далекий від ідеалу, і навіть побіжний погляд на нього дозволяє зрозуміти, що підтримуватимуть не тих і не так", - пише Самаєва.

Вона зазначає, що ставити знак рівності між розвитком агробізнесу та розвитком сільських територій - це підписувати останнім смертний вирок.

"На жаль, навіть фермерські господарства в Україні розвинені дуже слабо, хоча за чисельністю вони складають понад 70% від усіх зареєстрованих сільгосппідприємств. Здавалося б, значний відсоток. Але в обсягах горезвісного вала агропродукції їх частка менше 8%. Реальну господарську діяльність веде лише кілька відсотків фермерів, переважна їх більшість просто здає землю в суборенду великим компаніям", - йдеться у статті. "Малий і середній бізнес у селах представлений 3 млн самозайнятих, які, на відміну від фермерів, примудряються робити понад 45% сільськогосподарського ВВП. Ось їх і має підтримувати держава, якщо дійсно хоче розвивати сільську економіку, а не просто збільшувати обсяги експорту. Саме про них, а не про холдинги і трейдерів, має йтися, коли ми говоримо про державну підтримку аграрної промисловості"- пише Самаєва.

Источник: https://ua.censor.net.ua/n385925
VEhrNGRrdzVSMEl3VEZoUmRUbERLMlpPUjBJd1dtSlJkVGxIVFRCWlNGSnFUa00yTUV4Vlp6Qk1VRkYyZEVkQ01Fd3ZVWFowUXpBd1RFUlNaMDVIUWpCWlRGRnpkRU1yWms1RE1EQk1XRkpvZEVNeE1Fd3pVbWQwUjBFd1RFUlJkVGxIVnpCTVpsRnpUa2RITUZwaVVtcDNQVDA9
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вгору