EN|RU|UK
 Економіка, Суспільство
  11935  73

 Зменшення Єдиного соціального внеску не призвело до детінізації зарплат, - експерти

Зменшення Єдиного соціального внеску (ЄСВ) поки не вплинуло на виведення зарплат українців із "тіні".

Як повідомляє Цензор.НЕТ, про це йдеться в статті Дмитра Серебрянського і Артема Вдовиченка для видання "Дзеркало тижня".

Автори наводять таблицю з даними, що відображають динаміку заробітних плат, сплати ЄСВ та податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) в цілому в економіці і в розрізі державного та приватного секторів.


зарплата есв

"Зниження ставки ЄСВ, враховуючи найімовірніші сценарії, мало би привести або до нейтрального варіанта - перерозподіл коштів, що були вивільнені у зв'язку із значним зменшенням ставки ЄСВ, у збільшення фонду заробітної плати (збільшення стартових окладів), або до оптимістичного сценарію - реальна детінізація заробітних плат через їх зростання на більші відносні величини, ніж зниження ЄСВ. Цифри щодо зміни фактично сплаченого єдиного внеску та суми нарахованої заробітної плати і грошового забезпечення, на які нараховується єдиний внесок, свідчать на користь першого варіанта (-25,2%; +25,2%). Тобто на реальну детінізацію це не схоже", - йдеться в статті.

Читайте на "Цензор.НЕТ": Рада скасувала оподаткування пенсій

Крім того, як відзначають Серебрянський і Вдовиченко, в державному секторі номінальний фонд оплати праці (ФОП) виріс майже на 40%, внаслідок чого сплата ЄСВ впала лише на 15%. У приватному секторі картина діаметрально протилежна - зростання ФОП на 18%, падіння ЄСВ на 28%.

"Усе це наводить на думку, що збільшення загального ФОП, що часто трактується як детінізація, відбулося в основному за рахунок державного сектора. Парадокс полягає лише в тому, що в державному секторі немає тіньових зарплат, вони можливі лише в приватному секторі", - йдеться в статті.

зарплата есв

Згідно з табл. 2 суми збільшення ФОП у приватному секторі і зниження сплати ЄСВ майже збігаються. Але в державному секторі збільшення ФОП виявилося майже вдвічі більшим, ніж це обумовлено економією на ЄСВ.

Як заявляють автори статті, причиною є не детінізація зарплат, якої не може бути в державному секторі в принципі, а збільшення грошового забезпечення армії (майже на 69%).

"Тобто з причин, не залежних від зниження ставки ЄСВ, ФОП в державному секторі виріс на суму більшу, ніж економія ЄСВ. Саме ця сума і зумовила перевищення збільшення ФОП по економіці в цілому над сумою зниження ЄСВ", - йдеться в статті.

Нагадаємо, наприкінці грудня 2015 року Верховна Рада прийняла проект змін до Податкового кодексу. Ставку єдиного соціального внеску зменшили до 22%. Як відомо, ЄСВ із кожного працівника сплачує роботодавець. Внесок у розмірі 2 - 1,6%, який утримувався з працівника, - ліквідовано.
Источник: https://ua.censor.net.ua/n391788
VEhrNGRrdzVRek13VEVSU1owNURLekJNU0ZKc2RFZERNRXd6VVhORFJGRjJPVU0zTUV4RVVtZDBRM2RtVGtNdk1FdzNVWFJPUTNjd1dVeFJkWFJETkdaT1IwTXdXbUpSZG1SSFZ6Qk1abEZ6VGtkSE1GcGlVbW96ZWxGMk9VZEJNRXhFVW1oMFIxQm1Ua2RETUZwaVVYWmtSMDB3VERkUmMzUkRkMGxPUXpFd1RISlJkblJET1RCTU4xRjJUa2RYTUV4eVVYTkJQVDA9
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору