EN|RU|UK
 Київські новини, Здоров'я
  72030  48

 За десять років у Києві може бути спалах онкозахворювань через попільні бурі на Позняках, - хімік. ФОТО

Попільні бурі на столичному масиві Позняки за десять років можуть призвести до спалаху онкозахворювань серед киян. Тому активісти вимагають провести моніторинг викидів зі сховища Дарницької ТЕЦ, через роботу якої і виникають бурі.

Про це в коментарі Цензор.НЕТ розповів хімік-технолог органічних речовин, мешканець Позняків Павло Приходченко.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що київська влада відхрестилася від проблеми попільних бурь, які зі звалища на озері Гарячка розносяться по Позняках.

"Ємність цього звалища 600 тисяч тон, що дуже багато. Небезпека цього звалища дуже збільшилася останніми роками, бо ТЕЦ перейшли на вугілля. Раніше кількість попелу була менша", - пояснює Приходченко, перелічуючи небезпечні речовини, які літають разом із пилом.


бури зольные
"Це шлак і зола. Загрозу становлять, по-перше, неорганічні речовини: оксиди заліза, кремнію, сірки, ванадію, мангану та інших елементів. Під час роботи з цими речовинами на виробництвах, де можливий витік пилу, проводиться його подавлення. І не просто водою, а спеціальними полімерними розчинами, які блокують вихід твердих часток на поверхню. Тому що у разі постійного контакту з легенями ці речовини пошкоджують бронхи та альвеоли, що призводить до подразнення і запалення. Виникає силікоз (хвороба шахтарів). А хронічне запалення веде до онкозахврювань.

Органічні речовини ще страшніші. Це, в першу чергу, бензпірен, який утворюється у разі горіння й термічної обробки органічних речовин. Це один із найсильніших мутагенів і канцерогенів у світі. Дія отрути проявляється навіть після кількох поколінь. Тому коли у цьому випадку ми маємо і золу, і шлак, то бензпірен також є - він збирається мікрочастками вуглецю, який міститься в продуктах горіння. Якщо ці завали розташовані під водою, вони не є настільки небезпечними - бо отруту надійно ізольовано від людини. У нашому ж випадку, коли відбувається контакти через попільні бурі, небезпека зростає на порядок. Інша небезпека - це наявність діоксинів. Вони впливають дуже згубно навіть у мікроскопічних дозах. Вони також поступово накопичуються в жирі - саме тому згубна дія проявляється роками пізніше. Наслідки дії цих речовин будуть відчутні лише через 5-10 років, коли накопичиться така кількість, що спричинить ракову пухлину. Менші дози діоксинів спричиняють зниження функцій імунної системи (хіміки називають це явище "хімічний СНІД"). Тобто колись може статися спалах онкозахворювань у цьому регіоні, а лікарі навіть не зможуть зрозуміти, чому так сталося. Зайве казати, що постійні хвороби місцевих мешканців через низький імунітет запросто можуть стати постійними супутниками через поліхлоровані діоксини із сусіднього золовідвалу", - пояснив Приходченко.
бури зольные
Він повідомив, що троє його викладачів, які працювали з подібними до бензпірену речовинами, але менш токсичними, померли від раку крові. Це сталося через десятки років після роботи з цими хімікатами.

Зараз сховище працює без висновку екологічної експертизи, у зв'язку з цим подану заяву до суду. За словами Приходченка, це підтвердили в екологічній інспекції під час засідання робочої групи в КМДА:
"У Київраді представник експлуатуючої компанії апелює, що клас небезпеки цих речовин погоджений (4-й клас) - не дуже високий ступінь небезпеки. Я чудово знаю, як будуються карти небезпечності речовин. Там зазначається, за якої умови ця токсичність є наявна - контакт зі шкірою, контакт з органами дихання чи травним трактом. І для кожного випадку небезпека - абсолютно різна. У разі контакту з легенями бензпірен мігрує за безпосереднього контакту з людиною через жирові мембрани клітин. Всі запевнення, що звалище є безпечним, не мають сенсу, коли відбувається неконтрольований витік небезпечної речовини".

Дивіться на "Цензор.НЕТ": Захисники Біличанського лісу просять Верховну Раду внести ліси Київщини до складу столиці: "За десять років ліс скоротився в п'ять разів". ВІДЕО+ДОКУМЕНТИ

Мешканці Позняків і активісти вимагатимуть від екоінспекції і КМДА проведення незалежної експертизи, а також постійного моніторингу викидів зі сховища. У випадку якщо небезпеку золовідвалу для людей в цьому місці буде доведено кількісними і якісними вимірюваннями, а також висновком експертизи - єдиним виходом активісти вбачають припинення роботи цього відвалу і перетворення на безпечний водний об'єкт - як це раніше сталося поруч - на озері Сонячному.

"У західних країнах, якщо виявляють бодай сліди бензпірену і діоксину в небезпечній для людини близькості, звалище чи виробництво просто закривають. Ризики, пов'язані зі здоров'ям людей величезні й абсолютно не коштують тих грошей, які компанія заробить на цьому об'єкті", - резюмував Приходченко.Источник: https://ua.censor.net.ua/p393123
VEhrNGRrdzVRek13VEZSUmRuUkhRVEJNTjFGemFXWlNhak42VVhSa1F6WXdURGRSZFRsREt6Qk1VRkpzZEVkUVprNURZVEJLZWxGc1RrTlJaazVEYVRCS1dGRndibnBSZG5SRE9UQk1jbEYyZEVNM01FdzNVWE01UjFjd1dUazRNRXB5VVhWT1IxZ3dURWs5
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору