EN|RU|UK
 Політика України
  6028  19
Матеріали за темою:

 На тендерних схемах "Чорноморнафтогазу" Курченко і Кацуба заробили не менше $ 2 млрд, частина з яких йшла безпосередньо Януковичу, - прокурор Кулик

У ГПУ ведеться посилена робота із завершення розслідувань у справах про злочинні схеми зіц-олігарха Сергія Курченка.

Прокурор з групи прокурорів Головної військової прокуратури ГПУ, яка безпосередньо розслідує злочини зіц-олігарха Курченка, Костянтин Кулик розповів в інтерв'ю Обозревателю про хід розслідування у справі, передає Цензор.НЕТ.

"Почну з передісторії: після Майдану і призначення Махніцького з березня 2014 року вся Генеральна прокуратура, вся міліція почали займатися розслідуванням злочинів старої влади. Я на той момент очолював слідчий відділ на транспорті Генеральної прокуратури України. У мене в підпорядкуванні були 3 слідчих. Нам доручили розкрити, розслідувати і направити до суду окремий блок справ щодо Курченка. По суті, трохи більше 4 місяців ми, відклавши всі справи, займалися саме злочинним угрупованням Курченка. Із самого початку ми отримали частину доказів і оголосили в розшук Курченка, члена наглядової ради "Брокбізнесбанку" Бориса Тимонькіна й інших людей. У голови наглядової ради цього ж банку Дениса Бугая, у начальника юрдепартаменту корпорації "СЄПЕК" Євгенія Файніцького ми разом зі Службою безпеки України знайшли документацію, яка свідчила про злочинні схеми. За короткий час ми змогли вилучити великий обсяг документації та зафіксувати показання свідків. Це дало можливість різко просунутися вперед і отримати прямі докази. Частина угруповання втекала до Росії, Криму, частина залишилася і співпрацювала зі слідством. Курченко і його оточення не встигали захищатися. Але довести справу до кінця нам не дали ... Уже в АТО ми знову зіткнулися з угрупованням Курченка, яке намагалося в так званих ДНР і ЛНР організувати торгівлю бензином і газом. У "ДНР" тоді вивезли багатьох членів угруповання", - розповів він.

Також читайте: Прокуратура затримала екс-заступника глави "Нафтогазу" Кацубу у справі Курченка

"І ми стикаємося з Курченком на новому полі роботи, бачимо його роль і його злочинні схеми в контрабанді. За нашою оперативною інформацією, Курченко взявся забезпечити бойовиків готівкою. За це бойовики дали йому можливість працювати в паливній сфері "ДНР" та "ЛНР", провозити контрабанду. Це пряме фінансування тероризму. Тут генпрокурором стає Юрій Луценко. Він задекларував, що справи щодо Януковича будуть направлятися в суд. Викликали всіх, хто ними займався: всього справ було 68. Справи щодо Курченка виявилися одними з найбільш опрацьованих. Фактично, вони ще раніше були виведені на фінішну пряму. Залишалося 3-4 місяці до направлення справ до суду. Мене запитали: "Закінчиш?" Я сказав: "Закінчу". Зараз підняли і вивчили понад 1,5 тисячі томів у справі, пішли різко вперед, готуємо підозри всім учасникам злочинної організації. Не буду брехати - "дихання" політичних і фінансових інтересів, а також тиск в сторону слідства і суду стає дедалі гарячішим і динамічнішим. Деталізувати не буду. Ми просто протидіємо. Маємо повну підтримку генпрокурора. Старшим групи всіх прокурорів з економічного блоку злочинної організації Януковича призначений заступник генпрокурора Матіос. Для військової прокуратури - справа військової честі довести справи до вироків у суді", - додав прокурор.

"Встановлена слідством сума, виведених Курченком коштів з України - до 8 мільярдів гривень. Це те, що офіційно підтверджено судово-економічними експертизами. Але це точно далеко не все. За оперативною інформацією, тільки через "Чорноморнафтогаз" і НАК "Нафтогаз України" вивели близько 2 мільярдів доларів. Який механізм і роль Курченка та інших осіб в цих махінаціях - розслідуємо. Активи Курченка в Європі є і значні. З цього приводу будуть ще дуже серйозні розгляди. Але вони не арештовані. І ні копійки ще не повернуто. Треба ініціювати розгляд з цього приводу. Чому держава або, точніше, уповноважені особи ГПУ в сфері міжнародних відносин своєчасно не вжили жодних заходів щодо повернення цих коштів - для мене велика загадка", - зазначив Кулик.

Дивіться на "Цензор.НЕТ": Затримання Кошеля - екс-керівника компанії олігарха-втікача Курченка. ВІДЕО

"Тут важливо уточнити: було два напрямки юридичного супроводу бізнесів Курченка.
"Білих" юристів очолював Бугай, який свої дії координував з банкіром Тимонькіним. Вони опрацьовували більш-менш легальні схеми з присвоєння грошей, створюючи видимість законності. "Чорний" юридичний супровід очолював Файніцький - колишній начальник слідвідділу СБУ Харківської області. Потім він працював у Курченка адвокатом, відповідаючи за роботу фіктивних фірм, ухилення від податків. А згодом "виплив" як так званий міністр палива та енергетики "ДНР". Ми все це фіксували. Підозра буде пред'являтися абсолютно всім (і "білим" і "чорним" юристам. - Ред.). Справи щодо осіб, які перебувають у нашій юрисдикції, будуть спрямовані до суду. Є ті, хто ховаються в Росії, "ДНР", Криму. щодо них буде застосовуватися процедура заочного засудження. Все це ми вже робимо", - пояснив прокурор.

"Я вважаю Дениса Бугая одним із найнебезпечніших модераторів у цих схемах. Він грамотний юрист. Як глава Асоціації правників України він користується великою підтримкою в цих колах. Коли в 2014 році я затримав Бугая, і постало питання про арешт - піднялася вся адвокатська громадськість. У Голосіївському суді Києва 1,5 поверху було забито адвокатами. Він використовував всі лазівки, всі адвокатські схеми затягування процесу. Але треба віддати належне професіоналізму судді Калиниченко, її мужності і витримув, яка, попри все, прийняла законне рішення. Мені дуже шкода, що згодом Бугаю вдалося домогтися її звільнення. Також через його помсту була звільнена і співробітник прикордонної служби аеропорту Бориспіль, яка не допустила його втечу з України. На мою думку, Бугай дуже небезпечний і поінформований про всі злочинні схеми Курченка. Він вміє балансувати із законом і при цьому захищений адвокатським посвідченням. Бугая охарактеризувати можна досить просто. Щоб було зрозуміліше, він брав участь у "віджиманні" будинка вчительки Ніни Москаленко. На прикладі цього епізоду дуже добре видно, якими методами Бугай керується. Він усіх координує, всіма маніпулює, але за найменшого розгляду підносить себе як адвоката, який просто надає присутнім злочинцям юридичний захист. Такий собі "хамелеон". Тому справу Бугая не можна відправити до суду окремо - тільки у зв'язці зі справами Тимонькіна, Пекаря та інших членів організації. Але він не відкрутиться від кримінальної відповідальності. І його справа піде в суд. Це я гарантую. Просто слідство стосовно нього було затягнуто", - пообіцяв Кулик.

Читайте також на "Цензор.НЕТ": Затриманому екс-заступнику міністра Сухомлину призначена застава 100 млн грн, - Луценко

"За даними слідства, "Арцингер" є компанією, яка організовувала і забезпечувала офшорні схеми для Курченка. Ця інформація випливла буквально на днях. Ми отримали дані від зарубіжних колег. Вони допитали свідка, який стверджував, що всіма активами займалася ця компанія, яка розташована в Києві. Може, тут і криється відповідь на питання, чому нічого не повернуто ... Не знаю, я рапорт напишу, будемо розбиратися. Упевнений, що тут же підключаться "їхні гроші". І не малі. За ці гроші знову складуть компромат на нас. Але поки немає політичної складової, гроші ми переборемо. ми це вже проходили. До речі, ось зараз я спостерігаю, як те ж саме намагаються застосувати до наших колег із НАБУ. Я щиро їм співчуваю: у них що не справа, так "політична складова"... Я пережив просто компромат, у них попереду подвійний тиск, тиск "політичний", підпертий "партійними сумами". І як НАБУ збирається завершувати справи без спецсудів - не уявляю. У них у провадженні також є справа щодо махінацій Кацуби - співпрацюватимемо. Це позиція генпрокурора", - пояснив прокурор роль фірми "Арцингер" у схемах зіц-олігарха Курченка.

Крім того, Кулик підтвердив інформацію, що декілька спільників Курченка погодилися на співпрацю зі слідством і надали відповідні фінансові документи угруповання: "В принципі, зараз це вже не таємниця слідства, хоча ще кілька днів тому про це не можна було говорити. Це оригінали тендерної документації "Чорноморнафтогазу", які були заховані в одного з директорів фіктивної фірми в гаражі. Він їх "сумлінно" зберігав на прохання одного зі своїх вербувальників, який виїхав до Криму. Видав мені цю інформацію в ході допиту. Цих документів - дві брезентові сумки кілограмів по 60-70. Стосуються 2011-2012 років. З цих документів випливає, що 4 курченківські фірми були постійними переможцями тендерів "Чорноморнафтогазу", якими керував Олександр Кацуба, а контролював від НАК "Нафтогаз України" Сергій Кацуба. Слідство припускає, що на цих схемах Курченко і Кацуба заробили не менше 2 мільярдів доларів, частина з яких йшла безпосередньо Януковичу".

Відповідаючи на питання про кого з фігурантів справ зіц-олігарха можна говорити в контексті підготовки справ до передачі в суд прокурор відповів: "Олександр Сухомлин - в першу чергу. 2 роки це все "варилося-вовтузилося". 2 роки він розповідав слідчим, що, перебуваючи на посаді глави аукціонного комітету, не розумів, чому цей комітет не працював, як підприємства Курченка могли привласнювати скраплений газ державних компаній .... Попередню оцінку доказовій базі дав суд у ході призначення міри запобіжного заходу і визначення суми застави в 100 мільйонів гривень. У ході призначення міри запобіжного заходу суд визначає обґрунтованість підозри, не вдаючись у деталі. А коли вже справа передається до суду, докази в ній вивчаються детально. На момент призначення запобіжного заходу ми не зобов'язані і не повинні розкривати всі карти. На мою і спільну думку слідчої групи, з доказовою базою щодо Сухомлина все в порядку".

"У справі Кошеля на наступний тиждень призначена апеляція щодо запобіжного заходу. Ми ознайомилися з їхнім апеляційним позовом. Не бачу там серйозних або небезпечних підстав для перегляду прийнятого щодо нього судом рішення", - зазначив Кулик.

Зазначимо, що до недавнього часу питаннями міжнародного співробітництва та міжнародних зв'язків, повернення активів, вкрадених поплічниками Януковича і розслідування міжнародних справ у ГПУ опікувався заступник генпрокурора Віталій Касько.


Источник: https://ua.censor.net.ua/n395228
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
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору