EN|RU|UK
 Політика України, Економіка
  29620  119

 Горіховий бізнес - приклад того, чому в Україні не йдуть реформи: високорентабельний ринок у тіні, податки - мізер, - Бутусов

Горіховий бізнес в Україні є простим і наочним прикладом того, чому в країні не йдуть реформи.


11 травня прем'єр-міністр Володимир Гройсман оголосив, що протягом тижня Кабмін розробить нові правила експорту горіхів і галузь буде легалізована. Однак свого слова Гройсман не дотримав, і поки правила роботи на ринку не змінилися.

Україна входить у п'ятірку провідних постачальників волоського горіха на світовому ринку.

За даними Державної фіскальної служби, в жовтні 2015 - квітні 2016 року (урожай 2015 року) 64 суб'єкти господарської діяльності експортували офіційно 30,1 тис. тонн волоських горіхів на загальну суму 1 мільярд 744 мільйони гривень.

За такого масштабу діяльності загальна сума податків, сплачених цими підприємствами до бюджету, - 25,5 млн гривень, у тому числі ПДФО 18,2 млн гривень. Податків у казну надходить зовсім небагато. До того ж платять їх нерівномірно - основне навантаження йде на 7-8 підприємств, а деякі великі експортери працюють у "тіні" і платять копійки.

Світові ціни на волоський горіх досить стабільні і прогнозовані, все у відкритому доступі. І тому очевидно, що основна маса експорту є "схемної" - тобто, до 10% частину експорту здійснюється за цінами, близькими до світових, зате основна маса експорту здійснюється за цінами, в кілька разів нижчими за ринкові. Очевидно, що ціни штучно занижуються, для зниження ставки оподаткування.

"Аналіз п'ятірки лідерів-експортерів горіха показав, що, як і торік - це фірми" одноденки ", записані на номінальних власників. Всі обсяги горіхів, які відправляли п'ять фірм-лідерів, оформлені за мінімальними цінами. Основні поставки вони здійснювали в країни Близького Сходу", - ось так охарактеризував у своєму огляді нинішній горіховий ринок Юрій Винничук.

"Вирощувати горіхи держава не заважає, а ось система експорту горіхів, тобто те місце, де і стягується прибуток - це вузькі ворота, через які важко проскочити без мзди", - пише Бутусов.

Кожна 20-тонна фура з горіхами в 2011-2013-му роках обкладалася корупційними поборами в $ 12-16 тисяч. Корупційна рента становила до $ 35-40 млн на рік. Схема, за словами Бутусова, була централізованою, платити були зобов'язані всі. За часів Януковича схема "обілечування" експорту горіхів перебувала повністю в руках глави митної служби Ігоря Калєтніка і народного депутата Віталія Хомутинніка.

"У 2014-му після революції кілька місяців хабарі не збиралися, експорт йшов без поборів. Однак ринок не став повністю легальним. (...) У кінці 2014 - 2015 роках знову з'явилася зацікавленість чиновників до умов експорту - і корупція знову повернулася. Хоча вже й не системно, але експортувати більші обсяги без "даху" стало важко, - пише журналіст. - З'явилися різні варіанти і різні "даху". (...) Хомутиннік продовжував на ньому діяти за старою схемою, як найбільший оператор "схемного "ринку".

За інформацією Бутусова, найбільшу участь у "схемах" взяли співробітники деяких підрозділів СБУ, у міру сил створювати проблеми підприємцям намагалися чиновники ДФС, МВС, фітосанітарної служби.

"У 2015-му бізнес остаточно розшарувався на легальний - який контролює невелику частину (близько 5% експорту), який відмовився платити хабарі, оскільки орієнтується в розвитку на європейський ринок. І на нелегальний - 95% ринку - який знаходить корупційні схеми через різні держструктури , різних політиків, різні пункти розмитнення", - пише він.

На початку 2015-го Глава митної служби Анатолій Макаренко зробив спробу встановити загальні правила експорту горіхів у рамках однієї митниці, і спробував легалізувати експорт горіхів через контакти з підприємствами, щоб замінити відкатну "схему" вищим фіксованим митним тарифом в обмін на відмову від "схемного "експорту.

Митниця зробила таке ось напівофіційне оголошення:

"Керівництво ДФС і Держмитниці сьогодні агітує експортерів платити 40-50 тис. грн податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) замість $ 10 тисяч корупційного податку за фуру, не користуватися послугами фіктивних СПД та повертати валютний виторг в обмін на безпроблемний легальний експорт і відсутність корупційного здирництва на кордоні. Прокуратура в цей же час починає відкривати кримінальні провадження проти співробітників ДФС, які виявили фіктивні СПД серед експортерів".

"Але реалізувати це на практиці не вдалося. В результаті скандалу, коли "випадково" сфотографували в Раді переписку Хомутинніка, в якій він згадував Макаренка, главу митниці відправили у відставку, хоча щодо горіхів його проект повністю суперечив умовам роботи самого Хомутинніка. Тому після відставки Макаренка всі"рішали" продовжували "вирішувати питання". Потім на митницю був призначений близький до Кононенка Костянтин Лікарчук, який заявив про готовність діяти прозоро і не допустити корупції", - пише Бутусов, зазначаючи, що на ділі все обернулося по-іншому:"Через конфлікт з главою ДФС Романом Насіровим Лікарчук дуже скоро був відсторонений від роботи і вплинути на ситуацію не встиг - митниця взагалі залишилася без керівника. Хомутиннік підтримував Насірова. І для нього цей конфлікт був зручним варіантом. Все тривало, при цьому СБУ просто залишилася в "темі"".

За його словами, головним експортером у 2015-му стала митниця Вінниці. На той момент голова Верховної ради Володимир Гройсман вступив у боротьбу за митницю. Гройсман також зумів отримати комплект лояльних керівників силових структур. Ключовою фігурою в його команді став глава ДФС Вінниці Мирослав Продан. Він за підтримки Гройсмана вступив у боротьбу за горіховий експорт. "Якщо деякі партії горіхів на початку сезону випускалися по 15 тисяч доларів з фури, то в другій половині року у Вінниці близькі до Продана фірми стали пропонувати розмитнення по 6-9 тисяч доларів. Вінниця, таким чином, стала основним експортним вузлом волоських горіхів у 2015-му.

"У відповідь проти Продана і його структур у СБУ не без відома Хомутинніка було відкрито три кримінальні справи. Відразу після призначення Продана в.о. голови митниці ДФС, через якихось два тижні, СБУ одночасно закрила всі три справи", - пише Бутусов .

У 2016-му, за його словами, виникли нові центри впливу. Одеська митниця Юлії Марушевської отримала самостійність під контролем Міхеїла Саакашвілі і його команди в обласній поліції і обласній прокуратурі. Це призвело до того, що в 2016-му основним експортним центром стала не Вінниця, а Одеса.

Тепер саме в Одесі найнижчі тарифи для нелегального розмитнення. Одеська митниця працює досить прозоро, вони дійсно не створюють проблем бізнесу. Але це не скасовує появу претензій від інших контролюючих органів.

Причому ряд компаній, які експортують не тільки горіхи, а й інші товари, туди не переходять, щоб не псувати відносин з центральними офісами СБУ і ДФС. Як показало розслідування "БізнесЦензор", головним експортером горіхів у 2016-му з України стала одеська фірма-"прокладка" зі статутним капіталом у 1000 гривень.

Бутусов нагадує, що 21 квітня прем'єр-міністр Володимир Гройсман проголосив боротьбу з корупцією на митниці, і пообіцяв, що вся корупція буде переможена за три місяці.

11 травня Гройсман доручив податковій міліції "забрати білочок з перевірок" - припинити всі перевірки експортерів горіхів, а міністерству економічного розвитку і торгівлі та іншим профільним відомствам доручив надати для розгляду на наступному засіданні уряду постанову, в якійбуде запропоновано комплекс заходів щодо усунення на українських митницях зловживань з експортом горіхів.

Гройсман також пообіцяв, що на наступному засіданні уряду буде розглянуто законопроект щодо вирішення питання про контрабанду волоських горіхів.

"Але змінилося поки тільки одне - місце глави митниці зайняла людина Гройсмана", - пише Бутусов, додаючи: "Перевірки експортерів зупинені, але "схемний"експорт триває. Чи зуміє прем'єр-міністр піти проти своїх особистих інтересів, і побудувати нарешті на ринку експорту горіхів нормальну і прозору схему держрегулювання?"

"У вересні знову починається сезон експорту горіхів - і сподіваємося, до його початку прем'єр виконає свою обіцянку і все-таки ухвалить нові постанови, щоб легалізувати цю галузь. Інакше відразу стане ясно, хто є вигодонабувачем у новій схемі. І Продан з Гройсманом отримають новий вал критики, а можливо й конкретні звинувачення", - написав Бутусов.

Источник: https://ua.censor.net.ua/n400066
VEhrdlVYQmtReXN3VEhwU1p6bEhRekJNYWxGMlpFTTVNRnBpVVhWdWVsRnJPVWRCTUV3M1VYVmtSMEl3VEhwUmMwNURPV1pPUTFJd1dWQlNaM1JIUkRCWlNGRjJkRU41U1U1RGRUQlpSRkpzZEVNMVRIa3ZVWFYwUXlzd1dVUlNaemxETHpCWllsSnNkRWRRWms1RE1UQk1jbEpuWkVNdk1FdzNVbWRPUjBObVRrTTRNRXhxVW1kMFF6a3dUR3BTYUhSSFVBPT0=
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вгору