EN|RU|UK
 Політика України
  14272  49

 Національний прапор у роки радянської окупації під загрозою арешту вивішували не тільки на заході, але й у Києві і на сході України, - СБУ опублікувала документи КДБ

Служба безпеки України оприлюднює з нагоди Дня Державного прапора колекцію документів про те, як радянські спецслужби переслідували українців за синьо-жовтий прапор.

Як повідомляє Цензор.НЕТ, колекція, опублікована онлайн в Електронному архіві українського визвольного руху, містить 20 документів, що зберігаються в Галузевому державному архіві СБУ.

Це - повідомлення КДБ і МВС УРСР за 1953 - 1984 роки.

Тоді "органи" ретельно фіксували акції із використанням українського національного прапора. Синьо-жовтий прапор, який зараз є Державним прапором України, вперше отримав такий статус 1918 року в Українській Народній Республіці, нагадують в СБУ. За часів Другої світової війни і післявоєнний період під синьо-жовтим національним прапором боролася Українська повстанська армія. Згодом боротьба за незалежність України прийняла форму ненасильницького опору. Український національний прапор надалі залишався одним із символів антирадянського опору. Просте вивішування цього прапора вже само по собі було серйозною націоналістичною антирадянською акцією в ті часи. Саме тому КДБ гостро реагував і нещадно придушував всі випадки появи синьо-жовтого прапора на території Радянської України. Такі акції в повідомленнях органів держбезпеки йшли під рубрикою "Націоналістичні прояви".

Дивіться на "Цензор.НЕТ": Прапор України вносять у Верховну Раду 24 серпня 1991 року. Опубликовано унікальне ФОТО+ВІДЕО

Наприклад, в інформаційному повідомленні від 9 січня 1984 року голова КДБ УРСР С. Муха повідомляв, що "7 лютого 1984 року о 9:00 у с. Давидів Пустомитівського району [Львівської області] над вхідними дверима поштового відділення виявлено вставленим у древкодержатель (прикріплений до стіни на висоті 2 м) жовто-блакитний прапор розміром 40х41 см із зображенням тризуба. [...] Здійснювані УКДБ розшукові заходи КДБ УРСР взяті на контроль ".

Як зазначає Андрій Когут, директор Архіву СБУ, "важливим свідченням є те, що національний прапор під більшовицькою окупацією вивішували не тільки на заході, але й у Києві і на сході України. Синьо-жовтий прапор був символом, який об'єднав борців із режимом по всій країні і документи КДБ це яскраво ілюструють ".

Наприклад, в спецповідомленні КДБ від 31 грудня 1967 читаємо: "30 грудня 1967 о 8 годині 30 хвилин в місті Дніпропетровську на проспекті Карла Маркса біля входу в будівлю Кіровського райвиконкому виявлений вивішений націоналістичний прапор розміром 60х42 см. На держаку прапора олівцем намальовані тризуб і зроблено напис: "Ще не вмерла Україна і воля і слава. 20 листопада 50 років УНР, 22 січня 1918 року - проголошення незалежності України "- вжито заходів для розшуку злочинця".

А за рік до того в Києві відбулася відома акція вивішування синьо-жовтого прапора в УРСР.

У спецповідомленні від 3 травня тодішній керівник українського КДБ Віталій Нікітченко доповідав ЦК КПУ: "1 травня 1966 о 7:00 ранку на даху Київського інституту народного господарства виявлено прапор українських буржуазних націоналістів. Оглядом місця події встановлено, що вивішений напередодні 1 травня на флагштоку червоний прапор був кимось знятий і розірваний, а замість нього прикріплений націоналістичний прапор. Останній виготовлено з матеріалу блакитного і помаранчевого кольорів, розміром 86х60 см; в центрі пришиті "тризуб", вирізаний з тканини чорного кольору; в правому нижньому кутку напис від руки друкованими літерами: "Ще не вмерла Україна - ще її не вбито! ДПУ ". Вжити заходів щодо розшуку злочинця".

Цього разу кадебістам пощастило - розшукали "злочинців". Ними виявилися двоє робітників Віктор Кукса і Георгій Москаленко, які за цей "злочин" отримали реальні терміни ув'язнення за кримінальними статтями. Документи з їхньої кримінальної справи також публікувалися в Електронному архіві визвольного руху.

Спецповідомлення КДБ від 31 жовтня 1966 року зафіксувало випадок вивішування "націоналістичного" прапора на дроті між деревами 30 жовтня в селі Гошів Долинського району Івано-Франківської області. Що цікаво, на землі під прапором невідомі патріоти залишили примірник брошури референта пропаганди ОУН Петра Федуна "Хто такі бандерівці і за що вони борються".

Источник: https://ua.censor.net.ua/n402876
VEhrNGRrdzVRM2N3V1VSU2FHUkhWekJNU2pnd1RDOVNaMDVEZHpCTUwxRjJkRWRCWms1RFlUQktWRkZyV0hwUmIyUkRVakJMVFQwPQ==
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору