EN|RU|UK
 Політика України
  25790  228

 Розбійне пограбування судді Вищого спецсуду демонструє, як е-декларації можуть стати інструментом тиску на суддів, - секретар Ради адвокатів Гречковський

Розбійний напад на будинок судді одного з Вищих спеціалізованих судів підтверджує ризики, які несе нова система електронних декларацій для суддів та інших посадових осіб.

Уточнюється, що декларація потерпілого судді була викладена на сайті, де активісти ведуть звітність про доходи чиновників.

Про це у своєму блозі пише член Вищої ради юстиції, секретар Ради адвокатів України Павло Гречковський.

"Декларації, безумовно, потрібні як механізм проти корупції, як спосіб звітування чиновників перед суспільством. Але за системи повного доступу до даних декларацій реформа може мати несподіваний і руйнівний ефект, що підірве довіру не тільки до самого декларування. Безпека декларантів та їхніх сімей не може бути принесена в жертву популізму. Випадок такого пограбування для Києва жахливий, і він ... наочно показує ризики", - йдеться в тексті.

Павло Гречковський пояснює, що в правовій державі судді мають гарантії незалежності, і це важливо для ефективної роботи правосуддя і верховенства права в цілому. Однак відкрита публікація декларацій робить суддів вразливими перед кримінальними злочинами, а також відкриває можливості тиску на них.

"Прописуються особливі процедури призначення і звільнення, що захищають суддів від політичних рокіровок. І це правильно. Ось тільки навіщо законодавство тут же робить суддів вразливими для таких кримінальних злочинів? Знову залежність, але не політичної, а кримінальної природи?", - йдеться в тексті.

При цьому Павло Гречковський посилається на 47 статтю закону "Про запобігання корупції", за якою дані декларацій публікуються у відкритому доступі.

"Дійсно, європейська цивілізована держава корупцію мінімізує через право. Проте в нашій дійсності багато запозичених ззовні вдалих ідей на практиці застосовуються в спотвореному вигляді. В результаті в законі встановили режим безпрецедентною відкритості даних про власність і фінанси", - вважає член ВРЮ.

На його думку, відкрите декларування поставить під ризик і нових суддів, які будуть призначені в ході судової реформи.

У зв'язку з цим у закон "Про запобігання корупції" повинні бути внесені зміни.

"Зміни до Закону "Про запобігання корупції" вносилися 14 разів з моменту його першого прийняття. З урахуванням гучного скандального старту роботи програмного забезпечення для подання декларацій не виключені і подальші зміни в закон. Якщо до нього знову повернуться в залі парламенту, важливо професійно обговорити зазначені ризики, проаналізувати міжнародну практику подібного законодавства і ці ризики усунути. Це тільки посилить головну ідею антикорупційного закону", - пропонує Павло Гречковський.

Источник: https://ua.censor.net.ua/n403557
VEhrNGRrdzVSMEl3V1ZCUmRFaDZVWFJrUXpjd1RGaFJkWFJIUXpCWlJGRjJkRU01TUV3elVYUlRSRkYwVGtNeE1FeHlVWFU1UTNjd1dVUlNaemxEZVRCTVJGRjJaRU01TUZrNFBRPT0=
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 3 з 3
<<<1 2 3
Сторінка 3 з 3
<<<1 2 3
 
 
 
 
 
 вгору