EN|RU|UK
 Політика України
  14447  9

 Організатори тендеру на систему е-декларування могли підтасувати його результати: частину учасників відсіяли нібито через вірус у відправлених файлах, - співголова PR-комітету асоціації IT Ukraine Бовсуновський. ДОКУМЕНТ

Скандал і проблеми навколо запуску е-декларування виникли, переважно, через непрозорість тендерної процедури.

Про це в статті для Цензор.НЕТ написав співголова PR-комітету асоціації IT Ukraine Владислав Бовсуновський.

За його словами, корінь проблем навколо е-декларування - це непрозорі процедури. Так, за його даними, компанії з асоціації IT Ukraine, які працюють з держсектором, починаючи з 2014 року зіткнулися з різким падінням попиту на розробку програмних продуктів з боку держструктур через те, що наявні ІТ-системи держслужбовці стали масово відключати, замінюючи їх на нові , закуплені без проведення тендерів у маловідомих або навіть новостворених підприємств.

"Підстава - на думку чиновників, всі створені раніше розробки (системи документообігу, реєстри, системи обліку і багато) є корупційними. Обминають тендерні процедури просто: нові ІТ-системи замовляються за грантові гроші (бо бюджетні кошти не використовуються, тендер проводити не обов'язково)", - пояснив Бовсуновський.

На його думку, це неефективне використання коштів, оскільки, за його словами, заміна чинної системи електронного документообігу на таку ж систему електронного документообігу, але іншого розробника не має сенсу, а єдині результати - "витрачені гроші".

За даними Бовсуновського, гроші на систему електронного декларування виділялися урядом Данії, тендер проводила організація ПРООН. Учасники тендеру засекречені, процес проходження тендеру засекречений, імена експертів, які сказали, що система повністю готова до експлуатації, також зберігаються в таємниці.

"Тендера (і навіть конкурсу) держструктури не проводили, техзавдання з боку держави не складалося. А відповідальними назвали саме керівництво країни, хоча воно не брало ніякої участі в процесі. Якщо через цю причину нам відмовлять у безвізовому режимі, то, виходить, що постраждають всі українці, хоча до процесу були причетні лише міжнародні організації та їхні афілійовані особи, а також реципієнти грантів - громадські організації. Уточню - учасники тендерної комісії не є держслужбовцями, тому, як прийнято вважати, кримінальної відповідальності за свої дії не несуть", - акцентував він.

"Сама ж тендерна процедура була побудована таким чином, що за наявності "зацікавленості" у виграші тендеру якоюсь конкретною компанією організатори могли легко підтасувати результати", - заявив Бовсуновський.

За його словами, згідно з тендерними умовами, учасники повинні були подати "закриту" частину пропозицій, включаючи ціну послуги, в захищеному паролем файлі формату "zip". Надалі, на момент розкриття пропозицій, учасник повинен був повідомити пароль до файлу "zip", організатор - ввести його, отримати файл з ціною з архіву і неупереджено вибрати кращий проект з мінімальною ціною.

"Мало хто знає, що запаролений файл формату "zip" може бути "розкритий" протягом години (наприклад, за допомогою такої утиліти https://www.elcomsoft.com/archpr.html). І тендерна комісія була про це повідомлена на зборах потенційних учасників у вересні 2015 року. Однак, незважаючи на попередження, процедура змінена не була. Ті учасники, які подали пропозиції в запаролений "rar" (який розкрити не можна) були відсіяні - їм прислали лист з текстом "ваш файл містив вірус". Тобто, у мене є обґрунтовані підозри в тому, що організатори наперед знали вміст закритої частини пропозицій, і "допомогли" одному з учасників сформувати "правильну" пропозицію", - пояснив Бовсуновський і оприлюднив документи одного з учасників цього тендеру, чию заявку відхилили з причини нібито виявленого в листі вірусу.
скандал тендер е-декларированиескандал тендер е-декларирование

тендер проон е-декларированиетендер проон е-декларированиетендер проон е-декларированиетендер проон е-декларирование


Читайте також на "Цензор.НЕТ": Президент, уряд, НАЗК і Держспецзв'язку зроблять усе, щоб з 1 вересня система е-декларування запрацювала в повноцінному режимі, - Петренко


"Частково підтверджує це припущення те, що тендер неочікувано виграла компанія, у якої немає досвіду побудови систем з КСЗІ (комплексну систему захисту інформації). Це аналогічно тому, що банківське сховище будуватиме людина, яка до цього робила дуже хороші і красиві шпаківні (адже броньований сейф і фанерний короб мають схожу прямокутну форму). Всі інші проблеми є наслідком. Практику розробки і впровадження державних інформаційних систем за гранти час припиняти. Раз і назавжди. Замовником і бенефіціаром може бути тільки держава і ніхто інший. А вибір виконавця повинен відбуватися тільки через передбачені законодавством тендерні процедури, в умовах яких закладено умова захисту інформації згідно з чинним законодавством", - резюмував Бовсуновський.

Більш детально читайте в статті Бовсуновського на Цензор.НЕТ: "ЗРИВ E-ДЕКЛАРУВАННЯ: ХТО ВИНЕН І ЩО РОБИТИ?"

Источник: https://ua.censor.net.ua/p403853
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
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору