EN|RU|UK
 Політика України
  17978  94
Матеріали за темою:

 Україна не змогла повернути вкрадені Арбузовим гроші, бо ГПУ не забезпечила обмін інформацією з Генпрокуратурою Латвії, - Тищенко

Україна не змогла повернути вкрадені чиновниками часів Януковича гроші, заарештовані й конфісковані в Латвії, через відсутність комунікації з латвійськими правоохоронцями.

Про це у своєму блозі на Цензор.НЕТ пише юрист Олена Тищенко.

За її даними, в Латвії за рішенням суду були стягнуті в державну скарбницю майже 50 млн євро, заарештованих на рахунках офшорних компаній у рамках кримінальної справи (№ 11816005914) з відмивання коштів, виведених з України. 49,3 мільйона доларів США з цих коштів - належали колишньому першому віце-прем'єр-міністру України Сергію Арбузову і перебували на рахунках латвійського відділення ПриватБанку. Крім цього, за його даними, в рамках справи було заарештовано рахунки офшорних компаній Сергія Курченка і колишнього міністра екології Нііколая Злочевського, а також близько 32 мільйонів доларів США на рахунках Юрія Іванющенка в Regionala Investiciju Banka. Однак, швидше за все, з коштів Іванющенка арешт був знятий.

За словами Тищенко, про ці суми було відомо українській Генеральній прокуратурі, оскільки прокуратура була офіційно повідомлена про заарештовані кошти в квітні 2015 року, коли керівництво Міжнародного управління Латвійської ГПУ приїхало в Україну. Зокрема, тоді було проведено низку зустрічей з профільним заступником Генпрокурора Віталієм Каськом.

Також читайте: 50 млн євро були перераховані в латвійський бюджет у рамках справи про відмивання грошей колишніми українськими чиновниками, - Delfi

"Приводом для поїздки стало бажання розробити спільний план дій з розслідування відмивання з подальшою передачею кримінальної справи та арештованих коштів Україні. Проте Касько, імовірно бажаючи приховати цю інформацію, оскільки один з фігурантів латвійського справи - Курченко - був клієнтом юридичної фірми "Арцингер", партнером якої був Касько, заблокував обмін інформацією з латвійськими правоохоронними органами. Так, навесні 2015 року Генеральною прокуратурою Латвії в Україну було направлено 6 запитів про міжнародну правову допомогу. У них була запитана інформація про українські рахунки, з яких у Латвію перераховувалися кошти, вказані українські громадяни - директори офшорних компаній. За відпрацювання запитів і передачу інформації відповідав особисто Касько і очолюване ним міжнародне управління ГПУ. Ні на один із запитів латвійська сторона не отримала задовільної відповіді. Тільки відписки з текстом: "встановити не вдається, свідок не перебуває за місцем реєстрації і тп ". В цілому, їх характер латвійське слідство назвало "відверто образливим". При цьому Касько не передав в оперативне управління МВС на відпрацювання ті частини запитів, в яких прямо вказувалися IP-адреси, з яких керувалися рахунки в Латвії. Водночас свого оперативного управління у ГПУ немає", - розповіла Тищенко.

"Повторно питання з обміном інформацією виникло в липні 2015 року. Коли мені було запропоновано обійняти посаду Начальника Управління МВС щодо забезпечення повернення злочинних активів, у рамках моєї роботи над справою Курченка я обмінялася інформацією з латвійським слідством і порушила питання про термінове надання латвійським колегам даних, на підставі яких вони могли б визнати підозрюваними в своїй справі Арбузова, Курченка й інших осіб, що процесуально зобов'язало б їх передати в Україну справу разом із заарештованими коштами. Склали відповідне міжнародне доручення МВС. Однак Касько, який відповідав за обмін дорученнями між правоохоронними органами України й іншими країнами, відмовився його підписувати, пославшись на те, що це вказівка Генпрокурора Шокіна. За допомогою народного депутата Тетяни Чорновол я потрапила на прийом до Шокіна, який, як з'ясувалося, нічого не знав про це питання. Викликаний до нього в кабінет Касько почав було запевняти, що інформація, надана мною - помилкова. І коштів у Латвії немає. Мені довелося показати листування з латвійським слідчим, а також нагадати про візит латвійських колег у ГПУ навесні 2015 року. Шокін дав доручення терміново підготувати матеріали і відправити в Латвію делегацію в складі ГПУ і МВС у", - додала вона.

"Після цього справк МВС щодо Курченка, на підставі якої мала відбутися поїздка, було витребувано у ГПУ, а поїздка слідчих ГПУ просто не організована. Одночасно Касько почав погрожувати начальнику слідства МВС кримінальною справою за розкриття таємниці слідства в разі надання мені будь-яких матеріалів справ. У вересні 2016 року, за заявою журналіста Лещенка, який з початку липня 2015 року методично писав скарги і негативні статті про Управління стосовно повернення злочинних активів МВС і мене особисто, Касько організував порушення проти мене кримінальної справи, незабаром закрите як безпідставне. Уже пішовши з МВС, я була залучена як спеціаліст до розслідування справи Курченка прокуратурою Одеської області та двічі з'їздила в Латвію в рамках розслідувань цієї справи. В першу поїздку на зустрічі в прокуратурі також була присутня Тетяна Чорновол у рамках свого робочого візиту. Під час цієї зустрічі нам ще раз наголосили, що для передачі справи в Україну необхідно, щоб українські громадяни були визнані підозрюваними. Відповідно, без відпрацювання міжнародних доручень, відправлених ДП Латвійської Республіки Генпрокуратурою України, нічого зробити було не можна", - додала Тищенко.

Дивіться на "Цензор.НЕТ": "Закон про спецконфіскацію може стосуватися виключно грошей Януковича-Арбузова. І більше нікого", - Гончаренко. ВIДЕО

У підсумку, за її даними, запит стосовно рахунків, які були арештовані в Латвії, і відповіді на запити латвійської прокуратури так відправлені і не були.
"В результаті, в зв'язку з тим, що українська Генеральна прокуратура так і не забезпечила обмін інформацією з Генеральною прокуратурою Латвії, як ще раз зазначив Генпрокурор Латвії Ерік Калмейрс, у своєму недавньому виступі, українські грошові кошти в розмірі майже 50 мільйонів ЄВРО були стягнуті в бюджет Латвійської Республіки, а розслідування зупинено. І, ймовірно, з залишку коштів в розмірі 32 мільйонів доларів США на рахунках Іванющенка, був знятий арешт. Так, під час останньої зустрічі в Латвійському МВС слідчий повідомила мені, що тільки один з їхніх запитів був відпрацьований міжнародним управлінням ГПУ - і відповідь повністю відповідала позиції латвійського адвоката компаній, в результаті чого з частини коштів потрібно було зняти арешт. Судячи з усього йшлося про гроші Іванющенка", - констатувала Тищенко.


Також, вона відзначила, що юридично, стягнення українських коштів до бюджету Латвії без вироку стало можливим на підставі статей 626-630 кримінального процесуального закону Латвійської Республіки, саме з нього влітку 2015 року разом з ГПУ і був написаний законопроект про спецконфіскацію.

Источник: https://ua.censor.net.ua/n405745
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
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору