EN|RU|UK
 Політика України, Суспільство
  3576  44

 Одне з пріоритетних завдань Міносвіти - розширити застосування української мови в системі освіти, - Гриневич

Одне з пріоритетних завдань Міносвіти - розширити застосування української мови в системі освіти України.

Як інформує Цензор.НЕТ, про це на своїй сторінці в Фейсбуці написала міністр освіти Лілія Гриневич.

"За час мого відрядження минулого тижня розгорівся скандал навколо статті 7 законопроекту "Про освіту". У зв'язку з цим хочу наголосити, що одне з пріоритетних завдань МОН - розширити застосування української мови в системі освіти України", - написала вона.

Гриневич зауважила, що після проголошення незалежності України в 1991 році лише 49% школярів вчилися українською мовою, у 2015-2016 роках - 89% вчаться українською. Динаміка очевидна.

"На жаль, непорозуміння під час розмови між представниками МОН та громадськими активістами, однією з яких була Лариса Ніцой (Larysa Nitsoi), спричинило до створення міфів навколо законопроекту "Про освіту" та суттєвого викривлення позиції МОН щодо мовного питання, які потім почали поширюватися у ЗМІ. Я повинна їх спростувати.

Читайте також: Міносвіти вимагає від персоналу навчальних закладів використовувати виключно українську мову під час виконання службових обов'язків

По-перше, поняття "білінгвіальної освіти" відсутнє в законопроекті "Про освіту2. Взагалі. Юрій Кононенко згадав про цей термін в контекcті пілотного проекту, який має зовсім інший зміст, ніж було представлено в медіа. В його рамках в школах з мовою викладання нацменшин додаються предмети, що викладаються українською мову. І, увага, цей проект направлений саме на підвищення рівня володіння українською учнями в таких школах. Наразі в нас лише 3 такі школи (бо це лише пілотний проект). Але потреба його розвивати очевидна - Закарпаття, де відчутний відсоток шкіл з мовою навчання нацменшин, показує найгірші результати ЗНО з української.

По-друге, Законопроект "Про освіту" забезпечує застосування державної мови у навчальних закладах в тому ж обсязі, що й за чинним законодавством. По суті, норми статті 7 законопроекту не відрізняються від норм чинного законодавства. І під час кількарічного обговорення цього законопроекту саме ця стаття не викликала зауважень експертів.

Крім того, в Законі про вищу освіту чітко обмежено використання будь-якої мови, крім державної. Зокрема, викладання іноземною може вестися лише в приватних навчальних закладах та філіях іноземних університетів.

Також читайте: Освітня субвенція держбюджету передбачає 4,5 млрд гривень на підвищення зарплат учителям, - Гриневич

По-третє, пункт 2 статті 7 законопроекту "Про освіту", в якій йдеться про право представників нацменшин навчатися рідною мовою у державних та комунальних навчальних закладах, практично повністю ідентичний останньому абзацу статті 53 Конституції України", - написала керівниця Міносвіти.

Для порівняння Гриневич навела останній абзац 53 статті Конституції: "Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах".

А також пункт 2 статті 7 законопроекту "Про освіту": "Особам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних закладах освіти. Це право реалізується через мережу закладів освіти, класів (груп), що створюються відповідно до законодавства".

Читайте на "Цензор.НЕТ": Міносвіти заборонило використовувати в школах непатріотичний посібник із російської мови для 3 класу

"Особисто я налаштована на конструктивну співпрацю з громадськими активістами. Ми не зможемо обмежити цю статтю лише гарантією вивчення мови нацменшин і повністю виключити пункт про "навчання рідною мовою", адже це право, гарантоване Конституцією України.
Однак, ми можемо в законі розширити цю статтю. Розшифрувати, що навчання мовами нацменшин здійснюється лише в початковій школі, а починаючи, наприклад, з базової ми починаємо розширювати спектр предметів, які викладаються українською.
Варіанти напрацювань у нас вже є, зараз головне зустрітися з активістами і спільно опрацювати пропозиції до законопроекту, які ми подамо на розгляд профільного комітету. Лариса Ніцой, як мені повідомили, зараз перебуває закордоном.

Важливо. Я жорстко попередила колектив міністерства і окремих посадових осіб про неприпустимість грубого спілкування з будь-ким, хто звертається до МОН. У разі повторення - будуть висновки. І ми працюємо над зміною ганебної, але глибоко вкоріненої української бюрократичної практики, коли відповідь на запит дається, щоб пояснити, чому "не можливо", а не для того, щоб пояснити, що робиться, щоб було "можливо". Це нелегка, але вже інша історія", - резюмувала Гриневич.

Источник: https://ua.censor.net.ua/n410970
VEhrdlVXczVSMEV3VEdwUmRtUkRNVEJNVEZGMVRrZElUSGt2VW1jNVF6WXdXVVJSYzA1SFdEQk1NMUpuWkVkTk1FeHlVWE5EUkZGMlRrTXJNRXhNVVhOSWVsSnBUa00yTUV3M1VYVTVRM2RtVGtkQk1FdzNVbWRrUjFjd1RHNVNaMlJIVFRCTWNsRnpRMFJSZGs1REt6Qk1URkZ6U0hwUmJrNUhWekJNTTFGMmRFZENNRXhNVW14MFIwTXdUR2M5
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору