EN|RU|UK
 Політика України
  7086  72

 Раді пропонують перейменувати Сєвєродонецьк на Сіверськодонецьк

Нардепи пропонують привести назву міста у відповідність до правил українського правопису.

Верховній Раді України пропонують привести назву міста Сєвєродонецьк Луганської обл. у відповідність до правил українського правопису, перейменувавши цей населений пункт на Сіверськодонецьк, передає Цензор.НЕТ. Відповідний проект постанови №5308 у парламенті зареєструвала група народних депутатів.

Як наголошується в пояснювальній записці до документа, в 1950 році Президія Верховної Ради Української РСР перейменував селище міського типу Лісхімстрой на Сєвєродонецьк, офіційно закріпивши в українській мові, по суті, російськомовну назву.

Однак назва "Сєвєродонецьк" не відповідає українському правопису та українському законодавству, наголошують автори проекту. Так, топонім "Сіверськодонецьк" зафіксований у чинному "Українському правописі", в першому виданні "Української енциклопедії", а також в останніх виданнях "Українського орфографічного словника".

Читайте також: "Для Києва буде честю назвати одну з вулиць ім'ям геніального Богдана Гаврилишина", - секретар міськради Прокопів

Ініціатори проекту постанови нагадують, що назви річки Сіверський Донець, як і міста Новгород-Сіверський Чернігівської області, пов'язані з Сіверським, або Новгород-Сіверським, князівством, яке виникло в кінці XI століття і, зокрема, вело постійну боротьбу з кочівниками (один з найяскравіших епізодів цієї боротьби описаний у пам'ятнику давньоукраїнської літератури XII століття - "Слові о полку Ігоревім").


"Таким чином, назва "Сєвєродонецьк" не відповідає фонетико-морфологічним нормам української мови і є транслітерованою назвою від російськомовного назви "Северодонецк", що є істотним аргументом для надання місту правильної україномовного назви, підтвердженої історичними фактами, а також зафіксованої в офіційних орфографічних виданнях України і відповідної фонетико-морфологічним нормам української мови", - йдеться в пояснювальній записці.

Крім того, автори законодавчої ініціативи підкреслюють, що в результаті російської збройної агресії на Донбасі восени 2014 р. Сєвєродонецьк де-факто став обласним центром Луганської обл. і "бастіоном української Луганщини", тому місто не може мати русифіковану назву.У пояснювальній записці також зазначається, що, оскільки перейменування Сєвєродонецька пов'язано з необхідністю приведення назви міста у відповідність до правил написання українських географічних назв на картах і в інших виданнях та у відповідність до правил українського правопису, проводити громадські слухання з цього питання немає необхідності.

Зазначимо, місяць тому в Раді був зареєстрований проект постанови №5188, яким пропонується виправити україномовну назву міста Мукачевого Закарпатської обл., замінивши "Мукачеве" на "Мукачево".

Источник: https://ua.censor.net.ua/n412522
VEhrNGRrdzVReTh3VEZoU1owNURNVEJNYmxGMlRrTXhNRXd6VW1jNVEza3dURVJSZG1SRE9UQlpPVGd3VEZSUmRHUkROakJNTjFGMlRrZEVNRXd6VW14MFF6TXdURVJTYUhSSFZ6QlpPVGd3UzBoU2JFNURlVEJNV0ZKblRrTXJNRXhVVVhaMFF6a3dURmhTYUhSSFRUQk1iejA9
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору