EN|RU|UK
 Політика України, Економіка
  46044  478

 "Зазвичай політики наголошують на позитивних ефектах, замовчуючи негативні", - економіст Милованов про підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн

Підвищення мінімальної заробітної плати в Україні до 3200 гривень може мати як позитивні, так і негативні наслідки.

Як передає Цензор.НЕТ, про це на сторінці в Фейсбуці написав професор Піттсбурзького університету, співзасновник і член редакційної колегії VoxUkraine Тимофій Милованов, нещодавно призначений заступником голови Ради Національного банку України. Наводимо його текст повністю.

"Зараз я маю бути відповідальним, непопулістичним економістом.

Підвищення мінімалки - це добре чи погано? Ні те, ні друге. Точніше, для деяких людей це добре, а для деяких погано.

Економісти вважають, що підвищення мінімальних зарплат не робить всім добре, а робить добре одним за рахунок інших. Хтось буде отримувати більшу зарплату, а когось звільнять в організаціях, де бюджет не дозволяє платити більшу зарплату. Це з точки зору "жити по средствах".

Дивіться також: Підвищення мінімальної зарплати змусить бізнес вивести доходи з "тіні", - Рева. ВІДЕО

Є також точка зору "боротьби з тіньовими зарплатами". В Україні часто платять мінімалку, а надлишок у конверті. Це щоб не платити податки. Тепер мінімалка буде більша, податки більші, в конверті менше. Тобто по суті, це збільшення податкового навантаження через виведення зарплат із тіні. З одного боку виведення з тіні - добре для бюджету, бо за одного робітника більше іде в бюджет. З іншого боку це погано для бюджету, бо може стати менше бізнесу і менше робітників. Сумарний ефект для бюджету невідомий, мінімум для мене, бо я не бачив серйозних досліджень на цю тему (може вони є, підкажіть).

Є питання "рівних правил гри". Якщо дійсно в Україні деякі фірми платять зарплати чесно, а деякі "мінімалка + конверти" (в сумі більше ніж нова мінімалка), то підвищення мінімалки змушує фірми-"конверти" буди чеснішими. Таким чином вирівнюються правила гри. Якщо мінімалка підвищена занадто (більше ніж мінімалка + конверти раніше), то буде знищено і деякий чесний і деякий нечесний бізнес. Я не бачив досліджень стосовно того, чому 3200 - оптимальна цифра для нової мінімалки.

Також читайте: Кабмін не відкидає відходу в "тінь" 2 мільйонів робочих місць у разі підвищення мінімальної зарплати, - Рева

І нарешті є питання "принципів". Яку економіку ми будуємо - ринкову чи керовану центральним урядом на Печерську в Києві? Якщо ринкову, то ціни регулювати не потрібно. А мінімальна зарплата, то є ціна на працю. І тоді потрібно не регулювати мінімальну зарплату на ринку, а регулювати тільки мінімальну зарплату в держустановах та регулювати рівень мінімального прожиткового мінімуму.

А тепер про "інфляцію та стимулювання економіки". Якщо підвищення мінімальної зарплати буде мати реальний позитивний ефект на сумарні доходи населення (за рахунок бізнесу), то це може дійсно стимулювати споживання населення, але може зменшити інвестиції бізнесу (бо в них буде менше прибутку), споживання власників бізнесу чи виплату кредитів фінансовій системі. Перший ефект позитивно впливає на виробництво (більше попиту - більше пропозиції), а другий негативно. Який ефект більший, мені невідомо. Також більший попит призведе до інфляції.

Читайте на "Цензор.НЕТ": Підвищення мінімальної зарплати не позначиться на балансі бюджету на наступний рік, - Гройсман

Економісти кажуть, що не буває безкоштовного обіду. Так, будь-яка економічна політика має і позитивні, і негативні ефекти, і від кожної політики хтось програє, а хтось виграє. При підвищенні мінімальної зарплати програє бізнес, виграють деякі споживачі і програють інші, а ефект на бюджет може бути як позитивним, так і негативним.

Зазвичай політики, які вводять економічну політику, переслідують свої конкретні цілі, і наголошують на позитивних ефектах, замовчуючи негативні".

Читайте також: Фактичний прожитковий мінімум на сьогодні становить 2800 грн, - Рева
Источник: https://ua.censor.net.ua/n412587
VEhrNGRrdzVRekV3VEhKUmRuUkRPVEJNTjFGMlRrZFhNRXh5VVhOSWVsRjJUa2RYTUV3elVteDBRemd3VEVSUmRUbEhUVEJNTTFGelEwUlJkRGxEZHpCWlJGRjJPVU0zTUV4RVVtZDBRM2RtVGtNdk1GcGlVWFJPUTNrd1RHcFNhV1JETVRCTU0xRjJaRWRR
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 5 з 5
<<<1 2 3 4 5
Сторінка 5 з 5
<<<1 2 3 4 5
 
 
 
 
 
 вгору