EN|RU|UK
 Політика України
  35753  203

 Оприлюднено документи КДБ щодо репресій проти українців, які чинили опір винищенню Голодомором

Центр досліджень визвольного руху (ЦДВР) спільно з архівом СБУ оприлюднили документи КДБ стосовно репресій проти людей, які чинили опір винищенню Голодомором у 1932-33 роках.

Як передає Цензор.НЕТ із посиланням на УНІАН, переглянути документи можна в Електронному архіві на сайті avr.org.ua.

Документи, що зберігаються в Галузевому державному архіві СБУ, є важливим історичним джерелом для вивчення Голодомору 1932-1933 рр. в Україні. Протягом радянської доби вони залишалися недосяжним для науковців і громадськості.

Читайте також: "Цей акт геноциду мав на меті зламати ідентичність і волю українського народу", - Трюдо про Голодомор

Як наголосив директор Архіву СБУ Андрій Когут, нині проводиться безперервний пошук, систематизація, розсекречення й оприлюднення документів, що висвітлюють цю трагічну сторінку української історії. Нагадується, що 7 серпня 1932 р. Центральний виконавчий комітет і Рада народних комісарів СРСР прийняли постанову "Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення громадської (соціалістичної) власності". Вона "захищала" відібране у селян ("усуспільнене") майно від спроб повернути його і передбачала суворі покарання - розстріл або 10 років ув'язнення у виправно-трудових таборах. Постанова залишилася у народній пам'яті як "закон про п'ять колосків" - її активно використовували в ході хлібозаготівельних кампаній.

Також читайте: Петро і Марина Порошенки поклали квіти до пам'ятника жертв Голодоморів. ФОТО

Понад 21 тис. архівних кримінальних справ стосуються репресій, вчинених у 1932-1933 роках проти людей, які намагалися чинити опір чи говорити правду про Голодомор. Колекція оприлюднених документів складається з показових документів, що містяться в кримінальних справах, здебільшого це машинописні обвинувальні висновки. Фігурантів зазначених справ обвинувачено в опорі вивезенню хліба, його приховуванні чи крадіжці, "контрреволюційній" агітації проти представників радянської влади й активістів.

Читайте також: "Апологети заперечення Голодомору сконцентровані переважно в одній географічній точці", - Порошенко

Нагадаємо, минулого року Е-архів публікував колекцію документів про те, як під час Голодомору з України масово вивозили продукти. Відкритий у березні 2013 року Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею "Тюрма на Лонцького". Сьогодні в Е-архіві доступні копії 23 тис. 839 документів.
Источник: https://ua.censor.net.ua/n416687
VEhrNGRrdzVRM2N3V1VSU2FHUkhWekJNU2pnd1RGQlJkblJETnpCTU4xRjBUa01yTUV4NlVYWjBSMEZtVGtNd01FdzNVWFYwUjBRd1RIcFJkR1JET1RCWlNqZ3dXVVJSZEdSREx6QlpSRkYwWkVkQ01GcGlVbXd6ZWxGdGRFTlZNRXBGUFE9PQ==
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 3 з 3
<<<1 2 3
Сторінка 3 з 3
<<<1 2 3
 
 
 
 
 
 вгору