EN|RU|UK
 За кордоном
  5821  36

 Реформа права вето в Радбезі ООН не йде далі розмов, - Єльченко

Розмови про реформування Ради безпеки ООН, насамперед щодо скасування права вето або вчинення будь-яких кваліфікацій, тривають вже кілька десятиліть, але до реальних дій справа не дійшла.

Про це в інтерв'ю "Радіо Свобода" розповів представник України при ООН Володимир Єльченко, повідомляє Цензор.НЕТ.


"Я пам'ятаю, коли ще був молодим дипломатом (це був 1985-1986-й), була створена робоча група Генасамблеї, яка почала обговорення цих питань. З тих пір ця робоча група переходила у всілякі різноманітні формати, тема реформи Ради безпеки була розділена на кластери. Один із них - це якраз реформа права вето. Але, на жаль, далі розмов це питання не просунулося", - зазначив він.

Єльченко визнав, що в роботі Ради безпеки відбулися певні зміни, але вони "косметичні" і не мають суттєвих наслідків.

"Ці зміни не додають транспарентності роботі Ради безпеки. Як вона була "закритим клубом", так вона і залишається. Постійні члени дуже влучно користуються тим, що кожна країна, яка обирається на 2 роки (і це стосується України), заходить у Раду безпеки з бажанням щось змінити, зробити якусь революцію. Перший рік іде своєрідне навчання, на другий рік делегація вважає, що вона вже все знає, починаються якісь ініціативи, і коли ти досягаєш піку активності, твоє членство закінчується. І так воно вже продовжується сімдесят перший рік історії", - сказав представник України при ООН.


Щодо права вето, підкреслив він, то, звичайно, йдеться не тільки про російську Федерацію, а про всіх п'ятьох членів Ради безпеки.

"Якщо б ми говорили про необхідність скасування права вето щодо однієї конкретної країни, можливо, вдалося б це швидше зробити, але оскільки це стосується всіх 5 країн, то зрозуміло, що ніколи жодна з них не відмовиться добровільно від такого права. Права, як раніше говорили, керувати всім світом", - вважає Єльченко.

На його думку, розмови про вето припиняти не варто, бо світ не стоїть на місці, і "хто знає, що буде через 5-10 років, і треба тримати п'ятірку в постійному тонусі".

"Є досить свіжі ідеї, наприклад, французька пропозиція, яку активно підтримала Мексика. Мова про те, що у випадках, коли йдеться про масові порушення прав людини, про геноцид, про агресію, країна з п'ятірки, яку це стосується, безпосередньо добровільно відмовляється від права вето. Але певну солідарність з такою ідеєю проявляє хіба що Велика Британія. США не виступають активно проти цього, але дають зрозуміти, що це питання для них досить складне", - розповів він.


Єльченко зазначив, що з п'яти постійних членів Франція і Великобританія вже дуже давно не використовували права вето.

"Якщо подивитися на статистику останніх років, я не пам'ятаю точні цифри, але мені здається, що якраз США та Росія найчастіше застосовували право вето. На третьому місці - Китай, а от Велика Британія і Франція фактично добровільно від нього вже відмовились. Інша справа, що вони його зазвичай застосують у разі потреби, але принаймні вони дотримуються своїх власних слів і переконань, що правом вето не треба зловживати. Інші країни, на жаль, такої позиції не поділяють", - зазначив представник України при ООН.


Источник: https://ua.censor.net.ua/n417820
VEhrdlVXaE9RemN3V1hwU2FEbERNVEJNTTFGMWRFTXJUSGt2VVhOMFF6RXdXVXhSZG01NlVXNTBRMlV3U2pFNE1FdEVVWE5PUXpBd1RFaFJkR1JETTBsT1EyVXdTamRSYmxFOVBRPT0=
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору