EN|RU|UK
 Суспільство, Фоторепортаж
  11099  28

 Знайдено могилу першої жінки-доктора історичних наук в Україні Наталії Полонської-Василенко, - Інститут нацпам'яті. ФОТО

Знайдено могилу відомого українського історика, першої жінки, обраної приват-доцентом Київського університету, і першої жінки-доктора наук в Україні Наталії Полонської-Василенко.

Про це повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на інформацію Інституту національної пам'яті.

Знайдено могилу першої жінки-доктора історичних наук в Україні Наталії Полонської-Василенко, - Інститут нацпамяті 01

"Знайдено могилу відомого історика Наталії Полонської - Василенко, яка довгий час вважалася втраченою. На кладовищі в будинку для літніх людей в Дорнштадті неподалік Ульма, Баден Вюртенберг (Німеччина). Наталя Полонська-Василенко померла тут 8 червня 1973 року", - йдеться в повідомленні.

До 2013-го могила вважалася втраченою через несплату ренти за місце на кладовищі. Однак співробітниця УНН Оксана Юркова виявили місце поховання Полонської-Василенко в Дорнштаті біля Ульма, тоді як раніше вважалося, що історик була похована в місті Новий Ульм (розташований у сусідній землі Баварія).

Знайдено могилу першої жінки-доктора історичних наук в Україні Наталії Полонської-Василенко, - Інститут нацпамяті 02
На знайденій могилі викарбовано ім'я історика за третім чоловіком - Наталя Моргун.

"Таким чином, твердження про те, що могила Наталії Полонської - Василенко втрачена в 2000-х рр. через відсутність оплати, виявилося, на щастя, недійсним. Плутанина, швидше за все, виникла через те, що на надгробку зафіксовано не звичне нам прізвище "Полонська- Василенко", а "Моргун", як називалася Наталія Дмитрівна за третім чоловіком", - йдеться в дослідженні Юркової.

Знайдено могилу першої жінки-доктора історичних наук в Україні Наталії Полонської-Василенко, - Інститут нацпамяті 03

Наталія Полонська-Василенко разом із чоловіком Олександром Моргуном. 1950-ті

Як наголошується в дослідженні, Наталія Полонська-Василенко-Моргун - історик, археолог, археограф, архівістка, мемуаристка. Дочка генерала, військового історика Дмитра Меньшова. Представниця історичної школи учня Володимира Антоновича Митрофана Довнар-Запольського. Дружина академіка Миколи Василенка. Перша жінка, обрана приват-доцентом Університету Св. Володимира (нинішній КНУ імені Тараса Шевченка). Перша в Україні жінка-доктор історичних наук - в 1940 році вона з тріумфом захистилася в Москві в Інституті історії АН СРСР, але залишилася працювати в Україні. З 1944-го перебувала в еміграції. Професор Українського Вільного Університету в Мюнхені.

З 1951 року разом зі своїм третім чоловіком економістом Олександром Моргуном жила в Німеччині в так званому "альтенгаймі" - будинку престарілих, який розташований у місті Дорнштадт в Ульмі.

Нагадаємо, питання пошуку і збереження поховань видатних українців за кордоном стало актуальним після насильницької ексгумації останків поета і письменника Олександра Олеся в Празі.

3 січня у Празі ексгумували останки українського поета Олександра Олеся та його дружини. За законами цієї країни, родичі або друзі померлих повинні платити ренту за місце на кладовищі розміром в 20 тисяч чеських крон на 10 років. До недавнього часу ренту за могилу Олеся платив з власної ініціативи виходець з України Володимир Михайлишин. Однак нещодавно Михайлишин помер, і тепер його син хоче поховати батька в могилі Олександра Олеся.

Зараз останки Олександра Олеся та його дружини були переміщені в депозитарій кладовища до моменту рішення родичів поета, які проживають в Канаді, про місце його остаточного поховання.Джерело: /n422050

Президент України Петро Порошенко доручив Міністерству закордонних справ України забезпечити перевезення останків українського поета і письменника Олександра Олеся, а Міністерству культури організувати церемонію перепоховання в Україні.

Тимчасовий повірений у справах України в Чехії Зіновій Гошовський заявив, що ексгумація останків поета Олександра Олеся (Кандиби) була вимушеною, оскільки труна прогнила.

За даними Інституту нацпам'яті, за межами України поховані понад 250 тисяч видатних українців.

Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору