EN|RU|UK
 Політика України
  4142  20

 Мінський процес перетворився на імітацію: не запускаючи реальні механізми ухвалення рішень, ми затягуємо процес, - Безсмертний

безсмертный

Мінський процес і Нормандський формат повинні змінитися: "консервувати" їх означає затягувати переговорний процес на десятиліття.

Про це в інтерв'ю Цензор.НЕТ розповів колишній представник України в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи в Мінську Роман Безсмертний.

Оцінюючи результати роботи контактної групи щодо Донбасу, він зазначив, що за останній рік ситуація практично не змінилася щодо жодної з позицій, про які йдуть переговори. Крім звільнення з полону кількох людей.

"Те, що стосується безпекового фактору, - все лишилося, як і було. У гуманітарній частині, як я сказав, відбулися невеликі зрушення. У економічному плані йде погіршення, а в політичному ситуація і не могла просунутися вперед. Я рік тому говорив, що цей процес просто перетворився в імітацію. Йому варто звертати увагу тільки на два фактори: припинення обстрілів та звільнення людей, які незаконно утримуються, знаходяться в заручних чи полонених (хто як називає в цій ситуації). Все інше втратило сенс", - заявив Безсмертний.

Також читайте: Нинішню владу терплять тому, що тривають військові дії. В іншому випадку вже був би Майдан, - Безсмертний

За його словами, це пов'язано з тим, що в Мінських домовленостях крім "речей, які варті уваги і над ними потрібно працювати", також є ті, "про які просто не можна згадувати, тому що вони небезпечні".

"Наприклад, тема так званої конституційної реформи, виборів і так далі. Це речі, які потрібно зняти з порядку денного. Тому що ситуація на території досягла рівня безповоротності. Тобто повертати сьогодні політичний процес - це все рівно, що на фронті під час перестрілки вмовляти сторони підписати якусь угоду. Про що може йтися, коли на сьогоднішній день ситуація в міжнародному плані досягла зафіксованого характеру війни між двома сусідніми країнами?! На той момент, коли писалися угоди, події на Донбасі вважалися і світом, і частиною людей в Україні чимось на кшталт внутрішнього конфлікту. Тому можна було допускати якусь дискусію, і я розумію, чому українська сторона, яка вела переговори, погодилася на те, що там написано. Але, насправді, коли зараз вже світ розуміє, що винуватцем є Росія, про які вибори та реформу української Конституції в цьому питанні можна говорити?!", - пояснив Безсмертний.

На його думку, Україна повинна розпустити політичну підгрупу в Мінську, припинити розмови про внесення змін до Конституції і зняти з порядку денного так званий закон про особливості місцевого самоврядування.

"Настав момент, коли паралельно із роботою США (а вони зараз досить активно включились в організаційному плані), й українська сторона повинна проявляти себе. Це має призвести до організаційних та змістовних змін у Мінському процесі, до появи певного роду "Мінськ-плюс", який би чітко говорив, що і він, і Нормандський формат мають зазнати карколомних змін. Бо, очевидно, що в нинішніх умовах, коли США включаються в процес, "консервувати" Мінський та Нормандський формати - означатиме затягувати справу не на роки, а на десятиліття. Звичайно, Україна повинна була б проявити тут активну позицію. Як вона має підводити ситуацію - до Будапештського формату чи Вашингтонського, до "Женева-плюс" - це вже справа тактики політичного керівництва України. Але для мене очевидно, що потрібно припиняти займатися імітацією", - запевняє Безсмертний.

Також читайте: У ставленні до Росії сьогодні є декілька "європ", і це проблема для адекватної відповіді Кремлю, - Безсмертний

"Америка зробила крок вперед - закон прийнято, відбулися зустрічі міністра Лаврова та держсекретаря Тіллерсона, в роботу включається Курт Волкер. Ось це потрібно використати для того, щоб прибрати те, що заважає. Бо безплідні розмови в Мінську вже стоять на дорозі. Давайте собі на хвилинку уявимо, що закон, який прийнято в США, за півроку почне втілюватися в життя - будуть посилювати економічний, фінансовий, силовий тиск. До чого тоді вся ота балаканина в Мінську?! Але треба розуміти, що не запускаючи реальні механізми прийняття рішень, ми просто затягуємо процес", - зазначив він.

"Треба бути мудрим і розглядати декілька варіантів. В тому числі не потрібно відкидати ймовірне швидке розв'язання повномасштабних військових дій. Очевидно, що потрібно робити кроки, які б ставали на заваді такій можливості. Про що йдеться? Це сильна потужна армія, яка має ресурси, підтримку суспільства, союзників. Тоді ні один ворог до нас не сунеться. Або якщо й наважиться, то отримає таке, як у 1940 році у Фінляндії. Бо ми живемо міфом про великого непереможного агресора - Росію. Хоча всі прекрасно розуміють, що це "колос на глиняних ногах", - додав Безсмертний.

"Послухайте ці німецькі пасажі: "А давайте Крим і Донбас - окремо! А давайте ще трохи подумаємо!" Чому від Німеччини таким "вітром дме"? Тому що є синдром Другої світової війни. Думають: "Нас тоді розділили, і ми 40 років жили окремо, мріючи про об'єднання. Так у нас було 40 років, а у вас може бути й 100. Почекаєте". Мовляв, якщо питання не можемо вирішити сьогодні, то давайте будемо цим займатися завтра чи післязавтра. Я не кажу, що ці речі позбавлені в перспективі якогось раціо. Але ж ситуація на вигляд така, що в цьому відношенні ми різні. Якщо німець може собі дозволити йти таким шляхом 100 років, то українець, в принципі, таку відповідь не прийме. І це лише призведе до загострення ситуації всередині країни та навіть може спричинити постановку питання про життєздатність такої держави і суспільства. Не треба легковажити такими речами. Я дуже добре розумію тезу про те, що ми - європейці. Але чех у Європі буде залишатися чехом, а поляк поляком. Я не хочу, щоб ми "стерилізували" моральні та світоглядні речі. Бо ми інші в плані відповідальності, моралі, емоцій і так далі. Добре бути в розділеній Німеччині, оточеній Європою. Погано жити в розділеній Україні поруч із Росією. Ці речі треба розрізняти і розуміти, що це - надважливий аргумент. Бо він нас розділяє. І цей вододіл, який має геополітичний характер, проходить по мізках кожного українця. Оця шизофренія, якою ми продовжуємо жити, доведе нас до біди. Адже ми в одній особі несемо як цивілізовані, так і ординські речі. Бо коли йдеться про нас особисто, то ми проти смертної кари, а когось іншого потрібно карати по повній", - резюмував Безсмертний.

Повний текст інтерв'ю читайте за посиланням.Источник: https://ua.censor.net.ua/n451314
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору