EN|RU|UK
 Політика України
  34279  334

 Суд виправдав начальника штабу військової частини НГУ Матолу, звинуваченого в шпигунстві для "ДНР"

суд фемида правосудие

Суд скасував вирок майору Національної гвардії Роману Матолі, засудженому за передачу російським найманцям терористичної організації "ДНР" інформації про пересування вищих посадових осіб України, розташуванні і переміщеннях авіації в прифронтовій зоні АТО.

Як передає Цензор.НЕТ із посиланням на "Першу інстанцію", про це стало відомо з рішення Апеляційного суду Києва від 29 червня 2017 року, розміщеного в Єдиному реєстрі судових рішень.

В Апеляційному суді була розглянута скарга адвокатів Романа Матоли, які просили скасувати вирок Шевченківського суду від 2 вересня 2016 року.

Цим вердиктом уродженець Донецька, колишній заступник командира авіаескадрильї Національної Гвардії - начальник штабу військової частини № 2269 майор Роман Матола був звинувачений в сприянні терористичній організації "ДНР" (ч.1 ст.258-3 КК України).

Йому присудили минулої осені п'ять років ув'язнення, правда замінили в'язницю випробувальним терміном, позбавивши військового звання.


Захисник просив скасувати вирок і закрити кримінальне провадження, оскільки його клієнт нібито не має відношення до висунутих звинувачень у сприянні терористичній організації "ДНР".

Він стверджував, що ні в Україні, ні в інших країнах світу "самопроголошена Донецька народна республіка" не визнана терористичною організацією, і безпосередньо дослідженими в ході судового розгляду доказами не підтверджується, що так звана "ДНР" є терористичною організацією".

Також адвокат засудженого зазначив, що особа, якій майор Нацгвардії Матола передавав дані про сили АТО, не є членом терористичної організації. Мовляв, цього не було встановлено в суді першої інстанції, як і те, що він сприяв її діяльності.

Адвокат також зазначав, що в ході розслідування експерти з питань таємниць досліджували інформацію, яку майор Нацгвардії передавав бойовикам через посередника. Вони нібито прийшли до висновку, що ця інформація не становила державної таємниці та її витік не міг завдати шкоди національній безпеці України.

Ще один аргумент захисту - висновки суду, що представники "ДНР" використовували надану інформацію для організації збройної протидії силам АТО, а також, що передача інформації могла завдати шкоди державі "не підтверджуються наявними у справі доказами".

Згідно зі звинуваченням, Матола, будучи заступником командира авіаескадрильї Національної гвардії України - начальником штабу військової частини № 2269 (з 10 по 17 квітня 2015 року), паралельно збирав і передавав бойовикам "ДНР" інформацію про місцезнаходження командувача, його позивний і маршрути пересування, кодову назву штабу АТО, місцезнаходження комплектів боєприпасів і бойових літаків сил АТО на аеродромі в Краматорську, місця дислокації, маршрути переміщення і пункти призначення окремих підрозділів сил АТО, а також інформацію про маршрути польотів авіарейсів високопоставлених українських чиновників в зоні АТО, в тому числі, поїздок керівництва МВС України в Дніпропетровськ, секретаря РНБО України Олександра Турчинова в Запоріжжя.

Дивіться також: Інформатор найманців РФ затриманий в Маріуполі

Зокрема, згідно зі звинуваченням, з 10 по 17 квітня 2015 року включно він передав інформацію на окуповану територію про:

- запланований переліт 14 квітня 2015 року керівництва МВС України в Дніпропетровськ;

- запланований на 16 квітня 2015 року переліт секретаря РНБО в Запоріжжя;

- переміщення вертольотів Мі-8 із Запоріжжя в Олександрію;

- спеціальне розосередження бойового комплекту на аеродромі в Краматорську;

- розміщення в Краматорську вертольотів Мі-8 і Мі-24; переважно зосередження вертольотів та іншої авіації в Чугуєві;

- дані про розробника всіх операцій угруповання НГУ в Краматорську,
кодову назву аеродрому Краматорська і позивній командувача НГУ;

- розташування основної частини карт мінних полів у Краматорську;

- використання вертольотів для евакуації поранених і доставки штурмових бригад.
Штаб АТО на території Донецької та Луганської областей при СБУ стверджував, що ця інформація мала обмежений доступ.


Обвинувачений визнав факт зв'язку і спілкування з терористичною організацією "ДНР". Як з'ясувалося, його родичі - батьки і сестра живуть у Донецьку. Навесні 2015 року невідомі приходили до них і питали про його місцезнаходження і рід діяльності. Усвідомлюючи, що життя батьків і сестри в разі відмови співпрацювати з терористами може опинитися в небезпеці, він погодився на пропозицію. При цьому Матола стверджував в суді, що давав неправдиву інформацію або інформацію, взяту з відкритих джерел. Передані дані не відносилися до військової і державної таємниці.

Показання свідків стверджували протилежне, в одному з них навіть вказувалося, що "обвинувачений нерідко був у стані алкогольного сп'яніння, одного разу був виявлений патрулем в стані сп'яніння і без документів, тому заступник командувача НГУ прийняв рішення повернути майора в частину і провести службове розслідування ...".

Вислухавши всі аргументи, колегія суддів прийшла до наступних висновків:

жодним нормативно-правовим актом не визначено список організацій Донецької або Луганської областей, які були визнані терористичними хоча б однією державою або міжнародною організацією, як і відсутні рішення міжнародної судової установи або остаточні рішення судових органів України про визнання "ДНР" або "ЛНР" терористичними організаціями, які повинні мати преюдиціальне значення.


Покази свідків, листи, рапорти, які перша інстанція визнала доказами вини, на думку апеляції, тільки характеризують особу обвинуваченого і свідчать про характер і обсяг інформації, якою він володів.
Крім того суд встановив, що свідкам нібито приписуються деякі твердження, які вони не робили. Були відкинуті докази причетності співрозмовника майора Нацгвардії з окупованих території до "ДНР" як терористичної організації. Мовляв, фотографії та скрін-шоти з соцмереж "ВКонтакте" і "Однокласники" - не найкращі докази.

Також апеляційний суд визнав, що передана бойовикам інформація не була держтаємницею.

В результаті суд визнав, що майор Нацгвардії дійсно передавав на той бік фронту інформацію з обмеженим доступом.

Але, як зазначила колегія, сторона обвинувачення не довела, що інформація передавалася саме терористам. А це значть, що вирок, винесений за статтею 258-3 КК України, слід скасувати, кримінальне провадження, відкрите за цією статтею, закрити.


У рішенні апеляції зазначено, що висновки першої інстанції про те, що в березні - квітні 2014 року в Донецьку було створено стале ієрархічне об'єднання - терористичну організацію, так звану "ДНР", основною метою діяльності якої є насильницькі зміні і повалення конституційного ладу, захоплення влади в Україні тощо не відповідають фактичним обставинам кримінального провадження, оскільки не підтверджуються жодним із наданих стороною обвинувачення і досліджених в судовому засіданні доказів.

А раз так, то і звинувачення про те, що майор брав участь у діяльності терористичної організації "ДНР", і для досягнення злочинної мети зазначеної організації сприяв її діяльності - не спроможні, вирішив суд.
Источник: https://ua.censor.net.ua/n452367
VEhrNGRrdzVSME13VEZoU1owNURLekJaUkZGMVRrTXpNRXg0T0RCWmFsRjJPVU0wTUV4UVVtYzVRemt3V1VoU1ozUkRlVEJNTkhOSlRrZEpNRXd2VW14MFF5c3dURE5SYzA1RE1tWk9RMUV3VEM5UmRHUkROekJaTDFKb2RFZFhNRXh1VVhaa1F6UXdUR3RuTUZsSVVtYzVRekE9
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 4 з 4
<<<1 2 3 4
Сторінка 4 з 4
<<<1 2 3 4
 
 
 
 
 
 вгору