EN|RU|UK
 Суспільство
  14404  46
Матеріали за темою:

 "Це не просто одяг часів Скоропадського, а знак, що сучасне військо приймає спадковість від армій Перших Визвольних Змагань", - Гайдукевич про нову форму почесної варти

парад

У день святкування чергової річниці Незалежності України реалізовано не все, що планували, але багато чого вдалося втілити.

Про це у Фейсбуці написав журналіст Віталій Гайдукевич.

Дивіться: Святкування Дня Незалежності України на головній вулиці столиці. ФОТОрепортаж

"...На диво бездощовим, але прохолодним ранком під ганок Українського Дому під'їхало авто із відкритим верхом. "Руссо-балт", родом з початку 20 століття. Всередині - вояки в одностроях УНР. З Українського дому неквапливо виходить група людей. Вони несуть прапор. Військові на сходах салютують, адже це прапор Третьої Залізної стрілецької дивізії Армії УНР. Офіцери сідають в машину і її одразу оточує кінний ескорт - дюжина вершників в строях полку Чорних Запорожців. Машина в оточенні ескорту неквапливо, повз сучасну військовутехніку рушила в бік Майдану Незалежності. Від Бесарабки так само неквапливо їхав цілком сучасний церемонійний Хамві.

Машини зустрілися безпосередньо перед флагштоком. Кінний ескорт відсалютував президентові країни і усьому почесному зібранню. Вояки в одностроях столітньої давнини вийшли тримаючи в руках символічне знамено. Ці офіцери знали про війну не з розповідей. Вони пройшли війну, мали ордени і медалі, а повернувшись до цивільного життя повернулися і до військової історії. І от зараз ветерани в одностроях УНР передавали до рук ветеранам в сучасних строях символ спадковості…
Майдан завмер. Лаконічні вітання. Прапор Третьої Залізної переходить до Хамві. Минуле, нарешті, передало естафету спадковості сучасності …

… Так могли б починатися урочистості до 26 дня Відновлення Незалежності. Втім, ціла низка незборимих обставин завадила. Церемонія могла б бути куди більш урочистішою, але десь забракло організаційного фактору, десь фінансового. Шкода, звісно. Втім ідеї не відкинуті …

Насправді цей текст не про те, що планувалось і не реалізувалося. Цей текст, про те, що вийшло втілити", - пише журналіст.


"Перш за все, поява нового церемонійного однострою для почесної варти, це не просто одяг часів Скоропадського. Це знак - сучасне військо приймає спадковість від армій Перших Визвольних Змагань. Це дуже важливий знак, бо ми позбавляємося радянського штампу в сприйнятті нашої історії. Чи так просто з'явилися на Майдані півсотні мундирів Його Ясновельможності пана Гетьмана? Ні, не просто. Сплести до купи усі можливості і за критично короткий термін відшити як слід. Це було не просто. Останні елементи строю почесна варта отримувала за день до параду. Але встигли.

Чи все як хотіли? Хм… Напевно ми перфекціоністи і ще до того, як нас почнуть критикувати ті, хто палець о палець не вдарив для реалізації цього проекту ми кажемо, що брюки могли мати більш виражені галіфе (бачили як у латишів було?), а замість кашкету до строю гетьманського, можливо, краще пасувала б шапка зі шликом? Можливо. Часу перевірити не було. Але ми перевіримо …

Нагородження підрозділів новими іменами. Сіверська, Броди, імені короля Данила, Чорних Запорожців … Це теж місток до нашої, а не імперської, радянської , совкової історії. Чи було це просто? Ні. Була створена робоча група, котра розробила концепцію, провела аналіз досвіду Польщі, Литви, Молдови в подібних ребрендингових справах, склала перелік потенційних почесних імен. О, повірте, це було не просто. Це були години суперечок… Але ми це зробили. І треба зауважити, що робота йшла в тісній співпраці із Міноборони і Генштабом, командуванням національної гвардії та прикордонниками. Звісно, було не просто роз'яснити на середньому та нижньому рівні, що відбувається і навіщо. Звідкиля взяти "просто", якщо 25 років армія не знала своєї історії? Та й зараз із цим кепсько. Але нічого. Чекайте. Це ще попереду.

Так, нині нагороджені підрозділи це, не все. Це лише початок. Чи не скасовані плани щодо полковника УНР Євгена Коновальця? Ні. Чи не відмовилися від гетьмана Івана Виговського? Того, що вломив московським воєводам під Конотопом? Не дочекаєтесь! Не відмовимося. І князя Костянтина Острозького котрий розгромив московитів під Оршою згадаємо … Багатьох згадаємо. У нас багата і славна воєнна історія. У нас достатньо сучасних бойових підрозділів, що гідні нагороди почесними іменами. Дочекайтеся. Попереду ще 14 жовтня, 6, грудня, 100-річчя українського флоту 29 квітня 2018 року, 23 травня - сто років нашої морської піхоти, потім знову 24 серпня… У нас є час, щоб славетні імена знайшли свої підрозділи.

Чи треба говорити, що такі фундаментальні ідеологічні зміни, як новий однострій, як нові імена для бригад і полків, це рішення політичне? Так, це політична воля. Її проявив Президент. Підтримали в реалізації і міністр оборони і начальник генерального штабу. Чому вийшов результат? Бо на запитання звучали відповіді.

Діалог завжди дає спільний результат. І доказів тому сьогодні на параді було більш ніж. І тут варто особисто подякувати генералу Ігорю Луньову, що бійці спеціальних операцій крокували Хрещатиком із новою символікою - Вовкулакою. Десь в кращому світі сьогодні посміхалися Сірко, Богун, Кривоніс, вояки спеціальної сотні УПА - Сіроманці. Вони знають - їх дух тепер живить сучасних сіроманців. Тих, хто хоч звіром обернутися, хоч на льоту ловити, і тихо прийти і тихо піти. І те, що командувач ССО власним прикладом просунув нову символіку - круто. Далі спойлер - самих сіроманців чекає сюрприз незабаром. Думаю, про нього окремо. Так само, завдяки діалогу , артилеристи отримали червоний берет і свій знак, танкісти мали чудовий вигляд в чорних беретах із їхнім символом. Це було ефектно!

Усі звернули увагу, що десантники вже мали на беретах новий знак? Але мало хто звернув увагу на нашивку, що була на рукаві генерала Забродського. Не стара постсовкова "склянка", а новий стилізований купол із білим тризубом в … темно-бордовому тлі. Чому? Бо зміни триватимуть. Бо є діалог.

А Нацгвардія в нових беретах кольору синьої смуги національного прапору? Зауважте, це наголошує, що НГУ не хоче бути більше ВВ. Це не просто гвардія, а НАЦІОНАЛЬНА. Ну а крім того аналогічний колір мають споріднені структури Європи - Євро Жандарм Форс. До них надалі тяжітиме НГУ за своєю суттю і ролями - і правоохоронна функція і піхотна. Жандармерія і карабінери. Так, ми йдемо до Європи навіть в таких дрібницях. Думаєте це просто? Ні. Але завдяки діалогу із генералом Юрієм Аллєровим, прогрес є.

Із усіх планів, що будувалися на сьогодні, реалізували аж … 20%, може і менше. Завжди хочеться по максимуму. Але і те, що вийшло було б нереальним, якби не зусилля багатьох людей. І якщо політична воля не розтане … попереду багато справ.

Яких? Треба переписувати Статут. Треба нарешті відмовлятися і наступного року на параді йти не пруським кроком, а нормальним. Бачили як йшли британці, литовці, американці? Отож. Нам потрібен новий церемоніал. Треба як кошмарний сон забути звертання "товаришу" і "гав, гав, гав, незрозуміло що у відповідь". Треба мати не сурогатні абстрактні шаблі, а питомо українську холодну зброю. Треба завершити нагородження почесними іменами і навести лад в символіці підрозділів, щоб зник несмак і калина-малина-йолка-бмп. Треба … Це по силах. І ми впораємося, якщо буде підтримка. Якщо будемо знаходити ресурс. Якщо будемо бачити ціль і не зважати на перепони. Якщо не забракне сил. Дякую тим, хто сприяв.

Ceterum censeo Carthaginem delendam esse", - написав Гайдукевич.

Источник: https://ua.censor.net.ua/n452939
TUV4VVVYUmtRemt3V1hkbk1Fd3pVWFJrUXpNd1RFUlJkVGxETVRCTVlsRjJaRU1yTUZsSVVtZDBSMWRNZVRoMlREbERWVEJNV0ZGMlpFZE5TVTVET1RCTVdGRjBPVU4zTUV4MlVYUmtRekl3VEROUmRuUkhRakJaVEZKc2JucFNiSFJIUWpCWlRGRjJkRWRCTUZwaVVtcDNQVDA9
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору