EN|RU|UK
 Політика України
  9466  64
Матеріали за темою:

 Угорців в Україні обмежує не закон "Про освіту", а незнання української мови, - Клімкін

климкин

Україна зацікавлена в тому, щоб закарпатські угорці зберегли національну ідентичність і брали повноцінну участь у житті держави, і саме на це спрямована стаття 7 закону про освіту.

Про це заявив міністр закордонних справ Павло Клімкін у статті "Закон про освіту. Нам потрібен зважений діалог" у провідному угорському виданні "Magyar Nemzet", переклад якого опублікувало посольство України в Угорщині.

Читайте також на "Цензор.НЕТ": Угорці "ведуть брудну гру" щодо українського закону про освіту, - Більдт

"Ми зацікавлені в двох взаємопов'язаних речах: в тому, щоб закарпатські угорці зберігали свою традиційну роль у регіоні і щоб вони були максимально інтегровані в життя нашого суспільства. Упевнений, що саме такий стан будь-якої національної меншини - збереження національної ідентичності й повноцінна участь у житті своєї держави - якраз і відповідає сучасним демократичним європейським стандартам", - наголосив Клімкін.

Він зазначив, що стаття 7 закону "Про освіту", зокрема, передбачає кардинальне поліпшення вивчення у школах національних меншин державної мови як мови міжнаціонального спілкування в Україні.

Клімкін констатував, що досі в наших угорських школах державна українська мова викладалася в таких мізерних обсягах, що після закінчення середньої освіти більшість молодих угорців у місцях компактного проживання меншини практично не можуть спілкуватися українською й майже її не розуміють. Так, у Берегівському районі Закарпаття 75% випускників не змогли скласти обов'язковий в усій Україні тест з державної мови. За його словами, це означає, що вони не зможуть вступити в українські університети, а в перспективі й знайти роботу в державних органах своєї країни

Також читайте: Україна направила ноту протесту в МЗС Угорщини через заплановану Будапештом акцію "Самовизначення для Закарпаття", - Клімкін

"А тепер логічний висновок: незнання української на практиці означає для угорської громади національну самоізоляцію й гетоїзацію. Саме такий стан можна назвати дискримінацією, тимчасом як повноцінне вивчення державної мови, поряд з таким же ґрунтовним володінням мовою рідною, дасть нашим угорцям можливість повною мірою користуватися всіма конституційними правами українського громадянина. І таку можливість забезпечує їм новий Закон про освіту", - зазначив Клімкін.

Нагадаємо, 5 вересня Верховна Рада ухвалила закон про освіту, який починає реформу освіти в Україні. 25 вересня Президент Петро Порошенко підписав закон "Про освіту", ухвалений Верховною Радою.

Закон, серед іншого, визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова. Нова редакція закону "Про освіту" передбачає, що діти, які підуть до школи з 1 вересня 2018 року, матимуть можливість навчатися рідною мовою тільки в початковій школі - перші чотири роки. З п'ятого класу всі предмети повинні викладатися українською мовою. Особам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання рідною мовою поряд з українською мовою в окремих класах (групах) комунальних закладах дошкільної та початкової освіти. При цьому представники нацменшин, які почали навчання в школі до 2018 року, продовжать його отримувати за старими нормами, з поступовим збільшенням кількості предметів українською мовою.

Також читайте: Людина, яка закінчує українську школу, має говорити українською мовою, - Порошенко

Застереження проти нього висловили Угорщина, Румунія, Болгарія, РФ і Молдова.

Згодом у МЗС Румунії висловили стурбованість ухваленим ВРУ законом про освіту, а Угорщина заявила, що припиняє підтримку України на міжнародній арені. Голова Міністерства людських ресурсів Угорщини Золтан Балог звернувся з офіційним листом до міністра освіти і науки України Лілії Гриневич і попросив про особисту зустріч, щоб обговорити новий закон про освіту. Пізніше парламент Угорщини одноголосно ухвалив резолюцію з осудом українського закону про освіту, вказавши на порушення прав угорців у Закарпатті. Рада федерації і Держдума Росії також виступили проти українського закону про освіту.

28 вересня Міністерство закордонних справ України направило закон "Про освіту" на експертизу до Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія).


4 жовтня Президент Порошенко, коментуючи закон про освіту, заявив: "Реформа освіти важлива для захисту національної ідентичності й мови".

Источник: https://ua.censor.net.ua/n458936
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору