EN|RU|UK
 Політика України
  42604  637

 Метою створення офшору для Roshen могла бути мінімізація податків, а не передача компанії в сліпий траст, - розслідування "Слідство.Info". ВІДЕО

Метою створення офшорної компанії для фірми президента України Петра Порошенка Roshen в 2014 році могла бути мінімізація сплати податків, а не передача корпорації в сліпий траст.

Про це йдеться в розслідуванні журналістів проекту "Слідство.Info" "Темний шоколад", заснованому на матеріалах, які отримали назву "Документи райських кістяків", повідомляє Цензор.НЕТ.

Читайте також: Мосміськсуд залишив під арештом майно липецької фабрики Roshen

У неділю о 20:00 за українським часом одночасно чотириста журналістів в шістдесяти семи країнах опублікували свої матеріали про фінансові таємниці можновладців. Навесні цього року учасники Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів, а також Центру розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP, які торік оприлюднили проект "Панама Пейперз", отримали доступ до нових документів. Нове глобальне журналістське розслідування назвали "Передайз Пейперз" або "Документи з райських островів". Цього разу журналісти проаналізували дані про власників офшорних компаній з двох десятків юрисдикцій. Вони розташовані переважно на невеликих екзотичних островах.

Також читайте: СБУ запобігла "Цукерковим бунтам у магазинах Roshen", організованим Клюєвим - Грицак

Команда "Слідства.Інфо", як офіційний партнер OCCRP, долучилася до цього міжнародного проекту і знайшла у документах понад десяток українських прізвищ. Одне з них - Порошенко.

Півтора роки тому український президент опинився в центрі уваги провідних медіа світу. Його згадували серед фігурантів так званого "панамського скандалу", коли журналістам стали відомі подробиці офшорних таємниць багатьох політиків світу. Український президент був змушений пояснювати, навіщо вже перебуваючи на посаді глави держави, він відкрив компанію на Британських Віргінських островах.

Там, як відомо, створені сприятливі умови для тих, хто бажає платити менше податків. Втім, тоді президент Порошенко заявив, що зареєстрував офшорну фірму винятково для того, щоб передати свій кондитерський бізнес в сліпий траст.
Також читайте: Німеччина купила "панамські документи", які стали причиною офшорного скандалу, - Spiegel

Але, судячи з доказів, отриманих журналістами "Слідство.Info" в межах проекту "Документи з райських островів" метою створення президентського офшору могла бути все ж таки мінімізація податків.

Влітку 2014 року, одразу після обрання Петра Порошенка Президентом України, його юристи шукали офшорний острів для корпорації "Roshen". У листах до колег з острову Мен вони використали термін "tax purposes", що означає "податкові цілі". Нові докази у офшорній справі президента дають ще більше підстав вважати, що саме оптимізація податків, а не передача у сліпий траст чи продаж, була метою перебудови структури корпорації Рошен.

За останніми підрахунками, статки українського президента зросли за минулий рік і складають 1 мільярд доларів. Головним джерелом збагачення Порошенка є його кондитерська корпорація Рошен. Діяльність корпорації прозорою не назвеш - вона не публікує фінансових звітів, а нещодавно навіть заборонила офіційному виданню опублікувати інформацію про суму сплачених податків. Петро Порошенко хотів би, аби його корпорація, яку він, до речі, обіцяв продати, працювала максимально таємно. Однак, публікація архіву "Панама пейперс" півтора роки тому порушила його плани:

"Як правило, офшорний рахунок використовують приховано, щоб мінімізувати сплату податків. Цього разу все було абсолютно навпаки. Щойно я став президентом - я заявив, що передам свій бізнес в абсолютно прозорий сліпий траст у найбільшому інвестиційному банку світу. Тепер я можу назвати цей банк - це Rothschild bank. Він не приймає українські активи, тому юристи створили компанію спеціального призначення (SPV), через яку ми відкрито трансформуємо всі активи".

Так Петро Порошенко пояснював, навіщо створив компанію на Британських Віргінських островах у серпні 2014 року. З проекту Панама Пейперс весь світ дізнався, що у час, коли на Сході України йшли запеклі бої, юристи українського президента вибудовували складну схему з фірм у Нідерландах, на Кіпрі та на БВО для володіння "Рошеном". Вибір країн наштовхував на думку, що президент хоче уникнути сплати податків в Україні. Однак, і він, і його юристи це заперечували. Щоб президента не запідозрили у зловживанні офшорами, він навіть оголосив так звану деофшоризацію.


"Я визначаю розробку законодавства у цій сфері одним з першочергових завдань", - заявив Петро Порошенко.

Коли президент Порошенко створював офшорну структуру корпорації "Рошен" у 2014 році, він переслідував одразу декілька цілей. І захистити активи, і оптимізувати податки у разі продажу, і приховати ім'я у нетрях острівних реєстрів.

Ані обіцянки перекрити офшори, ані публікація "Panama papers" не змусили Порошенка відмовитися від звички користуватися офшорами, яку він набув, будучи бізнесменом. Українським "Рошеном" продовжує володіти нідерландська компанія, а сам Порошенко наполягає, що так треба для передачі корпорації у сліпий траст.

Дивіться також: Розкрито схему виведення 800 млн грн в офшори через фіктивні підприємства. ФОТОрепортаж
Нові документи, які "Слідство.Інфо" отримало як партнер міжнародної мережі журналістів, ставлять під сумнів слова президента. Судячи з усього, офшорні фірми створювалися саме для уникнення податків у разі продажу чи отримання якогось доходу.

Відповідно до документів, отриманих німецькою газетою "Зюддойче Цайтунг" та переданих мережам журналістів-розслідувачів ICIJ та OCCRP, у червні 2014 року, невдовзі після інавгурації Порошенка, юристи з української фірми "Avellum", яка представляє інтереси президента, написали юристам з фірми "Еплбай" з острову Мен наступного листа:

"Справа надзвичайно делікатна. Ім'я клієнта - Петро Порошенко. Ми працюємо над реструктуризацією його кондитерського бізнесу (Рошен). Для отримання доступу до міжнародних ринків ми збираємося збудувати нову холдингову компанію групи у Люксембурзі. Під ним буде голландський суб-холдинг, який володітиме всіма оперуючими компаніями. З податковими цілями над люксембурзькою компанією буде кіпрська фірма. Вона буде володіти офшорною компанією - ми надаємо перевагу БВО, але Острів Мен також може підійти… Вона буде володіти акціями та отримувати дивіденди. Продаж акцій у певний момент є можливою (якщо інвестор запропонує хорошу ціну)"

Юрист з острова Мен Шон Доулінг відповів, що це треба обговорити. Ми попросили київського юриста Богдана Боровика перекласти зрозумілою мовою інформацію з листа юриста "Avellum":

"Найімовірніше, компанія у Нідерландах існує для того, аби захистити свої інвестиції. Тобто, якщо завтра якісь державні органи відберуть незаконно бізнес у цієї компанії, ця компанія зможе себе захистити, пішовши в суд через існування спеціальної угоди між Нідерландами та Україною щодо захисту іноземних інвестицій. Тобто мета цієї компанії - захист інвестицій. Якщо бенефіціар завтра перестане бути при владі, нова влада забере - він судиться. Оці дві компанії зазвичай використовують через податки. Податки тому, що у них є ліберальне законодавство щодо оподаткування. Наприклад, тут сплачується зазвичай 0% на доходи компанії. Тобто якщо ця компанія продасть кіпрську компанію з усім тим, що знизу, якомусь інвестору, вона отримає чималі гроші від продажу".

"З цього листа не слідує, що продаж був єдиною головною метою. Це була одна з можливостей на майбутнє. Коли створюється така структура, то це може підготовка до певних якихось транзакцій. Або дійсно з продажу бізнесу, або для залучення інвестора, або для розширення свого бізнесу за межі України", - додає Богдан Боровик.

Пізніше президент Порошенко обіцяв передати свій бізнес у "сліпий траст". У Токіо він пояснював створення офшорної структури, яка, зрештою, була збудована за описаним "Avellum" зразком, виключно потребою передати кондитерський бізнес у "сліпий траст".
"З цього листа не слідує, що метою чи якоюсь опцією, яка мала би враховуватися при побудові цієї структури, був траст. Тобто слово траст взагалі не фігурує тут. (…) Чи потрібна вся ця структура для того, аби передати в управління у сліпий траст. На мою думку - ні, не потрібна. Вона потрібна, ймовірно, якщо планується продаж. Тобто для оптимізації доходів від продажу. Для самого трасту вибудовувати всі ці три компанії я не бачу потреби", - каже Боровик.

"Тепер, після публікації нових, так званих Райських документів, справжні наміри Петра Порошенка щодо створенні офшорної структури, стали яснішими. І вони трохи відрізняються від його публічних заяв", - йдеться в розслідуванні журналістів "Слідство.Info". Источник: https://ua.censor.net.ua/v461790
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 7 з 7
<<<1 2 3 4 5 6 7
Сторінка 7 з 7
<<<1 2 3 4 5 6 7
 
 
 
 
 
 вгору