EN|RU|UK
 Політика України, Суспільство
  16904  145

 Київ довірив історичні переговори "безвідповідальній людині з антипольськими нав'язливими ідеями" - В'ятровичу, - мінкульт Польщі

сеплин

Історичні переговори з Польщею влада України довірила вести Інституту нацпам'яті – неурядовій організації, яку очолює "безвідповідальна особа з нав'язливими антипольськими ідеями" - Володимир В'ятрович.

Як передає Цензор.НЕТ із посиланням на "112 Україна", про це 6 листопада заявив заступник міністра культури Польщі Ярослав Селлін, коментуючи звинувачення на адресу міністра культури і віце-прем'єра Петра Глинські, який під час недавнього візиту в Україну "не наважився" запалити свічки на могилах жертв УПА, передає dziennik.pl.

За його словами, головною метою візиту Глинські в Україну була спроба підняти історичні переговори (щодо ексгумації польських громадян, зокрема) на урядовий рівень. Однак цього не вдалося зробити.

"Для нас дивно, чому українська держава таке важливе питання, як історичні переговори довірила неурядовій установі, якою є Український інститут національної пам'яті, ще й на чолі з людиною (Володимир В'ятрович. - Ред.), яка, на мій погляд, є безвідповідальною в питанні відносин з Польщею, часто з антипольськими нав'язливими ідеями", - зазначив він.

Заступник міністра культури також додав, що в питаннях взаємин з Україною "потрібно терпіння".

"Історичні відносини дуже складні, але ми повинні пам'ятати причину", - підкреслив Селлін.

Видання нагадує, що заступник прем'єр-міністра Глинські відвідав Україну наприкінці жовтня. Після зустрічі з представниками української влади він заявив, що Польща хоче перевести переговори з Україною щодо ексгумації та історичних пам'яток на більш високий політичний рівень. Українська сторона нібито не погодилася з таким рішенням, стверджуючи, що потенціал існуючих механізмів ще не вичерпаний, а подібні питання вирішує Інститут національної пам'яті і Нацкомісія Міністерства культури.

При цьому під час свого візиту до Львова глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський нагадав, що Варшава очікує від України конкретних кроків. Йдеться про пошук на території України, і зокрема ексгумацію польських жертв Другої світової війни з метою подальшого увічнення.

Польська сторона хотіла б увічнити пам'ять жертв ОУН-УПА в місцях їх поховання.

З цією метою Польський інститут національної памяті хоче провести ексгумацію. Українська сторона проти цього, і її згода залежить від відновлення пам'ятника воїнам УПА в Грушовичах, демонтованого в квітні цього року.

Нагадаємо, з березня 2014 року пам'ятник на грушовицькому кладовищі неодноразово оскверняли вандали.

А 26 квітня 2017 року пам'ятник воїнам УПА був зруйнований. Під час процесу руйнування пам'ятника на кладовищі був присутній староста громади Януш Слабіцькій. Пам'ятник зруйнували з дозволу місцевої влади як "нелегально встановлений". Роботи з демонтажу очолив президент Руху народового в Підкарпатському воєводстві Марек Кульпа. Хлопці, одягнені в чорні футболки із зображенням на них "антибандерівської" символіки, зняли з монумента металевий тризуб, а сам пам'ятник розібрали на фрагменти. Об'єднання українців Польщі спростовує звинувачення про "нелегально встановлений" меморіал у Грушовичах, адже тоді законодавство в Польщі ще не було чітко прописаним щодо таких пам'ятників.

Після руйнування українського пам'ятника воїнам УПА президенти України Петро Порошенко і Польщі Анджей Дуда провели телефонну розмову, під час якої Дуда пообіцяв, що особисто розгляне інцидент.

Об'єднання українців Польщі висловило протест через руйнування пам'ятника в Грушовичах. У своїй заяві вони назвали руйнування пам'ятника "черговою антиукраїнською провокацією" і відзначили, що демонтаж українського монумента здійснили за два дні до 70-х роковин операції "Вісла". Польський уряд закликали до рішучої реакції на антиукраїнську провокацію і до протидії приниження національної гідності українців.

Український інститут національної пам'яті у своїй заяві засудив руйнування пам'ятника і припинив розгляд будь-яких звернень польських державних інститутів, окремих осіб або громадських організацій про надання дозволів на встановлення нових польських пам'ятників і пам'ятних знаків або реставрацію вже існуючих на території України.
МЗС України руйнування українського пам'ятника в селі Грушовичах назвав відвертою провокацією напередодні вшанування 70-х роковин акції "Вісла", яку здійснили з метою відволікання уваги від цієї сумної дати.

Источник: https://ua.censor.net.ua/n461864
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вгору