EN|RU|UK
 Політика України
  4307  32
Матеріали за темою:

 Верховну Раду повністю усунено від кадрових процесів судової системи, а президент виконує лише церемоніальну роль, - Козьяков про судову реформу

козьяков

Конкурс із відбору суддів у новий Верховний Суд засвідчив наявність значних змін у судовій системі. Зокрема, ще три роки тому була закритою навіть інформація про наявність вакансій не тільки у Верховний, але й у будь-який суд, не кажучи про список кандидатів, їхніх деклараціях і результати тестування або співбесід.

Про це у своєму блозі на УП написав голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС) Сергій Козьяков, передає Цензор.НЕТ.

"Якщо порівнювати, як було і як стало, то ми сьогодні маємо: виключення з процедури політичного органу -парламенту. Верховну Раду, яка раніше в "кулуарному" режимі обирала суддів до Верховного Суду й в інші суди, повністю і остаточно усунуто від кадрових процесів судової системи. Основні рішення ухвалюють органи в системі судоустрою, незалежні від інших гілок влади. Президент виконує лише церемоніальну роль, підписуючи указ на підставі подання Вищої ради правосуддя (ВСП). Тому за все випробування тих осіб, які в підсумку пройшли етапи відбору в новий ВС, від початку і до кінця відповідали тільки два органи - Вища кваліфікаційна комісія суддів і Вища рада правосуддя", - зазначив він.

Також читайте: Судді нового Верховного Суду - наш шанс на відновлення справедливості в країні, - глава ВККС Козьяков

Крім того, на думку голови ВККС, сам конкурс як такий і зовсім нові процедури відбору і самі є важливими новаціями.

"Раніше подібних конкурсів не існувало взагалі. І ми не могли собі уявити, щоб на сайті судової влади було завчасно розміщено оголошення про наявність вакансії в Верховному Суді, найдетальніші правила проведення конкурсу та його методологію. Ми не могли собі уявити, що потім буде оголошено публічний конкурс на цю вакансію, опублікувано список претендентів, їх досьє, майнову декларацію, інформацію про родинні зв'язки, декларацію доброчесності, протестовано їх знання, проведено психологічний тест, а потім співбесіду з ВККС, демонструючи все це в прямому ефірі. Цього всього раніше ніколи не було. Ще три роки тому була закритою навіть просто інформація про наявність вакансій не тільки до Верховного, але й у будь-який інший суд країни. Уявляєте?..
Ми обов'язково проведемо конкурс ще не один раз (наприклад, в апеляційні суди або вищі спеціалізовані суди) -вважаю, наступного разу процедура буде більш відточеною", - пояснив Козьяков.

Читайте також: Вища кваліфікаційна комісія 14 листопада проведе співбесіди із суддями апеляційних судів. Перелік

"Ми змогли "захантити" в судову систему нових людей. 24% переможців в конкурсі до Верховного Суду - люди "не з системи": адвокати, науковці. Упевнений, що найбільший за всю історію відбору в суди першої інстанції потік людей, який пішов відразу після конкурсу в ВС (а це понад п'ять тисяч юристів), також є наслідком того, про що я сказав вище. Реформатори показали реальність перспектив успішно пройти випробування без наявності "блату" і інших липких способів. Такий ажіотаж був уперше", - наголосив він.

"Вперше законом були визначені критерії відбору: компетентність, професійна етика і доброчесність. Вони однакові для всіх учасників конкурсу, незалежно від стажу роботи, зв'язків, рівня знань і авторитету серед колег. Винятків бути не може - це доведено на прикладі конкурсу до Верховного Суду. Раніше цих критеріїв в законі не існувало, як і будь-яких інших встановлених нормативно. Досьє на кожного кандидата - в публічному доступі. Усі охочі можуть ознайомитися на сайті ВККС із біографією, мотивацією, його професійним досвідом, результатами спеціальної перевірки, родинними зв'язками тощо - і звичайно, обговорити цю інформацію з усіх боків на кухні, в соціальних мережах і на телебаченні. Кожне рішення Комісії потрапляє в досьє кандидата. Така практика не те, що не існувала раніше в Україні, її немає навіть у переважній більшості країн світу. Раніше претенденти до Верховного та інші суди заповнювали тільки коротку паперову декларацію. Тепер же їм доводиться витратити чимало часу, щоб довести, що їм нема чого приховувати - заповнити докладну анкету, декларацію родинних зв'язків, електронну декларацію, де вказати своє майно, доходи тощо. ВККС отримує інформацію з більш ніж 20 джерел про кандидата, в тому числі НАБУ і НАЗК. Тому будь-яка недомовленість може перешкодити йому/їй пройти перевірку і отримати пріоритет перед конкурентом", - деталізував Козьяков.

Читайте на "Цензор.НЕТ": Юридична професійна спільнота має відчути зміни протягом року, коли побачить, які рішення приймаються, - новообраний суддя ВС Пільков

"Раніше кандидат у Верховний Суд проходив таку перевірку в закритому режимі у вузькому колі невідомих суспільству осіб і за відсутності будь-якої прозорої методології. Тепер навіть найдосвідченіші, авторитетні судді зобов'язані публічно ще раз довести свій професіоналізм. Процедуру тестування моніторять десятки спостерігачів, а сама вона транслюється в інтернет. Перевірка психологічних якостей і IQ, мабуть, стала найбільш стресовим нововведенням для кандидатів у новий ВС, які складали 4 психологічні тести і тест на загальні здібності. Не всі змогли показати рівень морально-етичних якостей, гідний рівня судді Верховного Суду, тому не змогли дотягнутися до бажаної планки", - додав голова ВККС.

Крім того, з його слів, важливим також є трансляція співбесід у режимі онлайн на каналі ВККС: "Така новація дозволяє побачити, як кандидат проходив співбесіду, які питання йому задавали, що він відповідав. Подібна процедура навіть у Європі зараз проводиться в закритому конфіденційному режимі. Ми ж її відкрили повністю".

Читайте також: Рада суддів проведе з'їзд для обрання суддів Конституційного суду

"Ще кілька років тому громадськість і ЗМІ не мали можливості критикувати учасників конкурсу і сам конкурс хоча б тому, що була відсутня сама інформація про конкурс. Тепер в законі прямо прописано існування спеціального представницького органу громадськості, який сприяє ВККС у перевірці морально-етичних якостей кандидата.
Подібний досвід є унікальним як для України, так і для світової практики. Незважаючи на те, що наші європейські колеги нас критикують за практику такої глибокої участі громадськості в конкурсних процедурах в судовій системі, -реформатори, менше з тим, пішли на такий крок, враховуючи запит суспільства унаслідок Революції гідності.
Представники громадськості поруч з серйозними професіоналами - членами ВККС - під час конкурсу отримали не тільки новий для багатьох з них досвід аналітичної роботи, але й публічну популярність, завдяки увазі ЗМІ і трансляції майже всіх процедур в інтернет. Це дає їм можливість не тільки для подальшого кар'єрного зростання, а й, чого на світі не буває, для ефектного початку політичної діяльності, якщо з'явиться бажання для такої", - констатував Козьяков.

Також, на його думку, не менш важливим є складання та оприлюднення рейтингу кандидатів за підсумками конкурсу: "Будь-який спостерігач може побачити, скільки балів набрав той чи інший кандидат не тільки за підсумками всього конкурсу, а й кожного окремого етапу. До судової реформи подібних рейтингів не існувало. Адже рейтинг складається тільки за підсумками конкурсу. А якщо конкурсу немає, то який може бути рейтинг?".

Дивіться: 113 суддів нового Верховного Суду склали присягу. ВІДЕО

Нагадаємо, для участі в конкурсі на посади суддів ВСУ подали документи 846 кандидатів. Протягом 14-25 вересня 2017 року Вища рада правосуддя розглянула 120 матеріалів щодо внесення подань президенту України про призначення на посади суддів Касаційного господарського, Касаційного адміністративного, Касаційного кримінального, Касаційного цивільного судів у складі Верховного Суду.

29 вересня Вища рада правосуддя оголосив рішення, рекомендувавши президентові України 111 кандидатів для призначення на посади суддів Верховного Суду.

Також читайте: Новий Верховний Суд зареєстровано як юридичну особу

11 листопада 2017 року, в столичному Кловському палаці відбулася урочиста церемонія приведення суддів нового Верховного Суду до присяги.
Источник: https://ua.censor.net.ua/n462568
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору