EN|RU|UK
 Фоторепортаж, За кордоном
  6917  16

 Україна завжди відчуває надійне плече Литви і Польщі, - Парубій. ФОТО

Голова Верховної Ради України А. Парубій взяв участь в Урочистому засіданні Сейму Литовської Республіки 3 травня 2018 року у Вільнюсі з нагоди історичного свята - річниці Конституції 3 травня.

Виступаючи перед литовськими парламентарями, Андрій Парубій нагадав, що ця Конституція стала надзвичайною подією не тільки для одного регіону, а й для всієї Європи, передає Цензор.НЕТ із посиланням на прес-службу ВР.

"Адже це була Конституція, першою затверджена на європейському континенті і другою після Сполучених Штатів Америки. Це знакова подія для усієї Європи, яка демонструє повагу до свободи і повагу до рівності", - наголосив він.

Україна завжди відчуває надійне плече Литви і Польщі, - Парубій 01

Голова Верховної Ради нагадав, що Україна мала непросту історію, тисячоліттями виборювала свою незалежність, будуючи свої цінності, та завжди стояла на передовій, відбиваючи натиск і атаки ззовні. Він також нагадав, що 100 років тому і Литва, і Польща, і Україна, і інші народи боролися за свою незалежність від Російської імперії, під якою б назвою вона не існувала. "Ми спільно стали на захист своєї ідентичності і спільно стали у боротьбі за свою державність, 100 років тому майже водночас і Україна, і Литва проголосили свою незалежність і розпочали шлях своєї новітньої історії до незалежності, - сказав він, жалкуючи, що "тоді пощастило не всім і Україна не змогла утримати своєї державності і не змогла встояти під ординським московським натиском". 

"Ціною тому було великі трагедії - голодомор, великі репресії української інтелігенції. Але ми чекали того дня, коли знов зможемо відновити свою незалежність, коли знов зможемо проголосити власну незалежність", - наголосив А.Парубій.

Україна завжди відчуває надійне плече Литви і Польщі, - Парубій 02

За словами Голови Парламенту України, маючи давню спільну історію, досвід безконфліктного перебування в єдиній державі Гедиміна та Вітовта, що особливо важливо у контексті сучасних подій, "ми, спільно, вже не один раз перемагали різних загарбників зі сходу". А.Парубій нагадав і про славну битву проти ординців на Синіх Водах восени 1362 року, коли військо очолював Ольгерд Гедимінович, і знамениту битву під Оршею, коли понад 500 років тому, у вересні 1514 року, литовсько-польсько-українське військо під проводом Волинського Князя та Великого Гетьмана Литовського Костянтина Острозького розбило московське військо.

Голова Верховної Ради підкреслив, що наприкінці 80-х – на початку 90-х років минулого століття українці "із захопленням і надією дивились на литовців: "Ваші дії і вчинки були дороговказом для нас". А.Парубій нагадав, що між литовським "Саюдісом" і українським Рухом був постійний щільний контакт: "Тоді я, будучи юнаком, дуже часто курсував між Вільнюсом і Львовом, перевозив літературу, газети, переймав досвід боротьби за незалежність. І тоді ми перемогли!".

Голова Українського парламенту зазначив, що загроза російської агресії і імперського духу Російської Федерації, яка прагне повернути народи, що борються за свою незалежність, не минула. Україна кожного дня відчуває на собі цю агресію: "Доля нам дала випробування – захищати свою незалежність, як наші діди і прадіди". У цих умовах, підкреслив А.Парубій, і Литва, і Польща – залишаються нашими найбільшими і надійними союзниками, оскільки розуміють, що українські воїни захищають не лише Україну, а весь європейський простір. "Якщо не втримається Україна, наступний удар буде нанесений по будь-якій іншій країні, - сказав він. – Коли ми разом, між нами немає непорозумінь, ми забезпечуємо безпеку не лише регіонального простору – ми забезпечуємо безпеку і усього європейського континенту".

А.Парубій високо шанує спільну бригаду Україна-Польща-Литва, яка "нагадує про спільну історію і підкреслює єдність наших народів у прагненні до свободи і прагненні до захисту нашої гідності і державності". Він відмітив велике значення діяльності Міжпарламентської асамблеї Україна-Польща-Литва, яка демонструє глибокий зв’язок між країнами. "Нас об’єднує наше спільне прагнення до європейського майбутнього. Для нас залишається надзвичайно важливим членство України в НАТО, членство України в ЄС і долучення до європейського простору, саме на якому Польща і Литва творили свої цінності. Я переконаний, що у своїй боротьбі, яку веде Україна, ми отримаємо перемогу. Імперія не може бути сильнішою від прагнення народів до свободи і гідності. Впевнений, що у цій боротьбі будемо поряд завжди відчувати надійне плече Литви і Польщі. Непереможні ми тоді, коли разом. І успішні тоді, коли разом. І вільні тоді, коли разом", - підкреслив Голова Верховної Ради України.

Конституція 3 травня 1791 року (Ustawa Rzadova) була ухвалена Сеймом як спроба реформувати державу в умовах загострення внутрішньо- та зовнішньополітичної кризи Речі Посполитої. Конституція діяла менше 19 місяців та була скасована внаслідок російської агресії. У 1795 році, внаслідок Третього поділу Речі Посполитої, ця держава припинила своє існування. Тим не менше, Травнева Конституція мала важливе символічне значення для національних рухів польського і литовського народів періоду бездержавності. Цей акт вважається першою конституцією в Європі і другою в світі (після Конституції США 1787 року).

Конституція діяла менше 19 місяців та була скасована внаслідок російської агресії. У 1795 році, внаслідок Третього поділу Речі Посполитої, ця держава припинила своє існування. Тим не менше, Травнева Конституція мала важливе символічне значення для національних рухів польського і литовського народів періоду бездержавності. Цей акт вважається першою конституцією в Європі і другою в світі (після Конституції США 1787 року).

Источник: https://ua.censor.net.ua/p3064359
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору