EN|RU|UK
 Фоторепортаж
  70103  103

 "Міг статися атомний вибух, потужніший за Хіросіму в 40 разів. Ядерна хвиля дійшла б до Парижа", - катастрофа на ЧАЕС очима ліквідаторів. ФОТО (оновлено)

Журналісти зібрали спогади тих, хто одними з перших розпочав ліквідацію наслідків Чорнобильської АЕС.

У матеріалі сайту 24tv.ua йдеться про те, як виглядала катастрофа в Чорнобилі очима самих ліквідаторів, передає Цензор.НЕТ.

Валерій Репета
Оператор хімічного цеху 4-го енергоблоку
авария чернобыль ликвидаторы

Слава Богу, після вибуху я не втратив свідомості. Я підняв голову догори, а там, де повинен був бути дах, - на небі зірки. У мене було перше враження - почалася атомна війна. Сила вибуху була така, що товсті стіни розсипалися, як пісок. Коли біг до панелі управління, яка вціліла, побачив шматок розпеченого графіту. Тоді я зрозумів, що зона реактора зруйнована. На панелі управління так і не зміг виміряти радіаційний фон, оскільки показники зашкалювали.

Читайте: Сьогодні 30-та річниця катастрофи на Чорнобильській АЕС

Олександр Немировський
Командир пожежного відділення

авария чернобыль ликвидаторы

Під реактором накопичилися тисячі тонн води. Якби радіоактивні елементи вступили в реакцію з цією водою, то стався б атомний вибух, потужніший за Хіросіму в 40 разів. Ядерна хвиля дійшла б до Парижа. Наше завдання полягало у відкачуванні води з-під реактора. Захисту у нас не було, тому багато хто отримав радіаційні опіки. Після трагедії у відділенні з 5 осіб залишилося тільки двоє.

Щойно дізналися про ймовірність вибуху, влада ухвалила рішення евакуювати Київ. Для цього навколо Києва стояли в резерві вантажні вагони поїздів, такі собі телятники, в аеропортах Жуляни та Бориспіль на бойовому чергуванні були транспортні літаки, щоб вивозити людей куди-небудь, навіть в інші країни. Воду відкачували дві доби. Весь цей час всі чекали вибуху.

Читайте на "Цензор.НЕТ": До 30-ї річниці Чорнобильської трагедії США зобов'язалися надати Україні 10 мільйонів доларів допомоги, - Держдеп

Сергій Мирний
Командир взводу чорнобильської радіаційної розвідки

авария чернобыль ликвидаторы

Ми, як розвідка, їздили у найбільш забруднені місця. Наші екіпажі розвідки часто були останніми, хто приїжджав вимірювати села, це називалося об'єктивний контроль. Це була далека зона. Коли ми заміряли і бачили, що забруднення більше ніж 0,7 міліренген на годину - село треба виселити. Живе село. В якому іноді вже живуть відселені жителі ще декількох сіл. І ось завтра до них прийдуть, скажуть "Кидай все назавжди, худобу під ніж і геть звідси". Можу уявити, який плач по селу підніметься ... Це неймовірні страждання людей. Саме вони були, значною мірою, причиною і мого стресу, і стресу багатьох ліквідаторів. Допомогти не можеш, але совість тебе гризе.

Також читайте: Декомунізація не зачепить Чорнобильської зони: "Це пам'ятник комуністичному режиму", - В'ятрович

Ганна Губарєва
Лікар-онколог Національного інституту раку

авария чернобыль ликвидаторы

Хворих привезли в одне з відділень променевої патології. Солдат нам не привозили. Ми лікували тільки тих, хто в першу добу був свідком вибуху. Тих, хто був на атомній електростанції під час вибуху. В основному - співробітники станції і пожежники, які гасили пожежу.

Ми з подібними патологіями зіткнулися вперше. Але ми намагалися їх рятувати. У нас пішли не тим шляхом лікування, як у Москві. Хворих відразу мили. Не просто роздягали і ставили під душ. Їх мили і внутрішньо - ставили крапельниці цілодобово. У першу добу давали йодисті препарати, особливо дітям. Це врятувало їх від багатьох неприємностей зі щитовидною залозою. Через стаціонар взагалі пройшло понад тисяча людей. У 115 осіб була діагностована гостра променева хвороба. З них тільки 52 потребували пересадки кісткового мозку. Іншим кістковий мозок підсаджували внутрішньовенно. Ми в початковій стадії вивели це все, вони залишилися живі і діагноз у них був знятий.
авария чернобыль

Одна з перших фотографій ЧАЕС після вибуху 26 квітня 1986 року Фото Укрінформ.

авария чернобыль

Так виглядає четвертий блок ЧАЕС сьогодні. Фото Reuters

Як повідомляє Радіо Свобода, чорнобильська катастрофа призвела до одного з найбільших викидів радіації - у триста разів потужнішого за той, що мав місце після вибуху атомної бомби в Хіросімі. Це призвело до масового радіаційного забруднення територій, з яких виселили близько 200 тисяч осіб. Зони відчуження були створені на території Київської області в Україні, Гомельської та Могильовської областей Білорусі, а також Брянської області Росії.

За офіційними даними, упродовж року після аварії від радіаційного опромінення померло 28 осіб, а загалом констатовано щонайменше 64 такі випадки. Також медики кажуть про помітне збільшення кількості випадків раку щитовидної залози та лейкемії, насамперед, у мешканців забруднених районів.

Не менш руйнівними були політичні наслідки катастрофи для радянського керівництва, яке применшувало масштаби катастрофи. Апофеозом такої політики стало те, що в Києві, попри підвищений рівень радіації, навіть не скасували першотравневу демонстрацію. Згодом українські радянські керівники стверджували, що не стали скасовувати першотравневу демонстрацію на вимогу тодішнього радянського очільника Михайла Горбачова. У підсумку, все це мало дуже негативні наслідки для репутації керівництва - як УРСР, так і СРСР загалом.

Источник: https://ua.censor.net.ua/p386243
VEhrNGRrdzVSMEV3VERkUmREbERlREJNYWxKbmRFZERNRms1T0RCS1JGRnNaRU5vWms1RGJqQk1OMUpuVGtNNU1FdzNVWE5rUXpRd1RIWlNha0U5UFE9PQ==
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вгору