EN|RU|UK
 Суспільство, Фоторепортаж
  22262  28

 Знайдено могилу першої жінки-доктора історичних наук в Україні Наталії Полонської-Василенко, - Інститут нацпам'яті. ФОТО

Знайдено могилу відомого українського історика, першої жінки, обраної приват-доцентом Київського університету, і першої жінки-доктора наук в Україні Наталії Полонської-Василенко.

Про це повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на інформацію Інституту національної пам'яті.

Знайдено могилу першої жінки-доктора історичних наук в Україні Наталії Полонської-Василенко, - Інститут нацпамяті 01

"Знайдено могилу відомого історика Наталії Полонської - Василенко, яка довгий час вважалася втраченою. На кладовищі в будинку для літніх людей в Дорнштадті неподалік Ульма, Баден Вюртенберг (Німеччина). Наталя Полонська-Василенко померла тут 8 червня 1973 року", - йдеться в повідомленні.

До 2013-го могила вважалася втраченою через несплату ренти за місце на кладовищі. Однак співробітниця УНН Оксана Юркова виявили місце поховання Полонської-Василенко в Дорнштаті біля Ульма, тоді як раніше вважалося, що історик була похована в місті Новий Ульм (розташований у сусідній землі Баварія).

Знайдено могилу першої жінки-доктора історичних наук в Україні Наталії Полонської-Василенко, - Інститут нацпамяті 02
На знайденій могилі викарбовано ім'я історика за третім чоловіком - Наталя Моргун.

"Таким чином, твердження про те, що могила Наталії Полонської - Василенко втрачена в 2000-х рр. через відсутність оплати, виявилося, на щастя, недійсним. Плутанина, швидше за все, виникла через те, що на надгробку зафіксовано не звичне нам прізвище "Полонська- Василенко", а "Моргун", як називалася Наталія Дмитрівна за третім чоловіком", - йдеться в дослідженні Юркової.

Знайдено могилу першої жінки-доктора історичних наук в Україні Наталії Полонської-Василенко, - Інститут нацпамяті 03

Наталія Полонська-Василенко разом із чоловіком Олександром Моргуном. 1950-ті

Як наголошується в дослідженні, Наталія Полонська-Василенко-Моргун - історик, археолог, археограф, архівістка, мемуаристка. Дочка генерала, військового історика Дмитра Меньшова. Представниця історичної школи учня Володимира Антоновича Митрофана Довнар-Запольського. Дружина академіка Миколи Василенка. Перша жінка, обрана приват-доцентом Університету Св. Володимира (нинішній КНУ імені Тараса Шевченка). Перша в Україні жінка-доктор історичних наук - в 1940 році вона з тріумфом захистилася в Москві в Інституті історії АН СРСР, але залишилася працювати в Україні. З 1944-го перебувала в еміграції. Професор Українського Вільного Університету в Мюнхені.

З 1951 року разом зі своїм третім чоловіком економістом Олександром Моргуном жила в Німеччині в так званому "альтенгаймі" - будинку престарілих, який розташований у місті Дорнштадт в Ульмі.

Нагадаємо, питання пошуку і збереження поховань видатних українців за кордоном стало актуальним після насильницької ексгумації останків поета і письменника Олександра Олеся в Празі.

3 січня у Празі ексгумували останки українського поета Олександра Олеся та його дружини. За законами цієї країни, родичі або друзі померлих повинні платити ренту за місце на кладовищі розміром в 20 тисяч чеських крон на 10 років. До недавнього часу ренту за могилу Олеся платив з власної ініціативи виходець з України Володимир Михайлишин. Однак нещодавно Михайлишин помер, і тепер його син хоче поховати батька в могилі Олександра Олеся.

Зараз останки Олександра Олеся та його дружини були переміщені в депозитарій кладовища до моменту рішення родичів поета, які проживають в Канаді, про місце його остаточного поховання.Джерело: http://ua.censor.net.ua/n422050

Президент України Петро Порошенко доручив Міністерству закордонних справ України забезпечити перевезення останків українського поета і письменника Олександра Олеся, а Міністерству культури організувати церемонію перепоховання в Україні.

Тимчасовий повірений у справах України в Чехії Зіновій Гошовський заявив, що ексгумація останків поета Олександра Олеся (Кандиби) була вимушеною, оскільки труна прогнила.

За даними Інституту нацпам'яті, за межами України поховані понад 250 тисяч видатних українців.

Источник: https://ua.censor.net.ua/p422905
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору