EN|RU|UK
 Політика України
  15803  11

 "Коли ми приносимо якісний матеріал, то Генпрокурор спокійно підписує наказ про звільнення", - генінспектор ГПУ Володимир Уваров

І.Салій

З початку цього року при ГПУ працює оновлена Генеральна інспекція, яка має чистити прокурорські ряди. Її створено в рамках реформи Генпрокуратури, на вимогу США. Про те, як тепер борються з недобросовісними прокурорами, - в інтерв’ю з генеральним інспектором ГПУ Володимиром Уваровим.


Коли ми приносимо якісний матеріал, то Генпрокурор спокійно підписує наказ про звільнення, - генінспектор ГПУ Володимир Уваров 01

МИ ЗВІЛЬНИЛИ ЗА ПОРУШЕННЯ АНТИКОРУПЦІЙНОГОЗАКОНОДАВСТВА 4 ОСОБИ

-Розкажіть, чим Генеральна інспекція принципововідрізняється від колишнього управління.

-Раніше було двіструктури: управління внутрішньої безпеки і слідче управління. Зараз створенийєдиний самостійний підрозділ – це Генінспекція, в структуру якої увійшлипідрозділи, які я назвав. Це дає взаємодію і ефективність. Я Вам покажустатистику. А людей більше не стало.

-А скільки це людей?

 - 87. У нас однавакансія – начальник відділу аудиту.

- Тобто ви людей нових не набирали?

- Ні, людей багатобуло. Близько 50% - це нові люди.

- Хто ці люди, відібрані комісією? Це співробітникипрокуратури?

- Брали участь всі,хто виявив бажання. Але об’єктивно, бо я сам не кадровий прокурорський працівник,вищі знання під час тестування показали все-таки прокурорські. У тестах булитеми, з якими вони частіше стикаються, на відміну від зовнішніх кандидатів.

Порівняльнатаблиця показників роботи Генеральної інспекції внутрішніх розслідувань табезпеки і Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України

Стан розслідування

2016

2017

Кількість розслідуваних проваджень з січня по квітень

38

102

У проваженні станом на 25 квітня

30

72

Кримінальні провадження з підозрою

1

8 (стосовно 9)

Направлено до суду з обвинувальним актом

1

4

Закрито проваджень

4

5

Направлено за підслідністю

1

16

Штатна чисельність слідчих

12

10

- Але найцікавіше, як ви працюєте, як перевіряєте, як цевідбувається?

- Найбільшрезонансне, що можна показати медійно, - це хабарі. На професіональному жаргоні– "хлопок", тобто взяти на гарячому. Ми почали працювати з січня 2017-го і відпочатку роботи хабарів ми "зробили" сім – усі підозрювані затримані.

- А як ви ділите корупційні злочини із НАБУ?

- Наша підслідність– всі місцеві, регіональні прокуратури до заступника керівника регіональноїпрокуратури. Вище – якщо злочин корупційний, то це підслідність НАБУ. От мивзяли на хабарі заступника прокурора Кіровоградської області, задокументували,затримали, оголосили підозру і були змушені передати в НАБУ. Хоча ми зробили80% роботи. Законом підслідність визначено, тому особливої полеміки тут нема.

- Крім хабарів, що ще?

Всіправопорушення, які скоюють співробітники прокуратури. Не тільки хабарі, а ДТП,наркотики, незаконне зберігання зброї, бійки. Хоча в пріоритеті Генінспекції – антикорупційна діяльність, з якою метою вона ібула створена.

- А чому ДТП з участю прокурора має займатисьГенінспекція?

- Якщо будерозслідувати райвідділ, управління поліції, є загрози об’єктивності розслідування.На поліцію може  йти тиск і розслідуватиі направляти в суд вони будуть з труднощами.

Генеральнаінспекція займається справами, які розслідує, до вступу в силу вироку суду. Іми ж підтримуємо обвинувачення в суді. Повний цикл. Відділ процесуальнихкерівників у нас свій.

- Ви ще мали б займатися деклараціями прокурорів.

- Цим займаєтьсянаше управління внутрішньої безпеки. На сьогодні перевірено близько 500декларацій. З них ми звільнили за порушення антикорупційного законодавства 4особи, 8 покарані доганою, ще 8 оголошено застереження. Але робота триває.

- А як ви перевіряєте, вручну?

- По-перше,використовуємо інтернет – заходимо і читаємо. По друге, ми маємо доступ дореєстрів. Якщо потрібна повна декларація, направляємо в НАЗК, і вони дають відповідь,чи є порушення.

- А Генеральна інспекція тільки в Києві знаходиться? Чимає вона підрозділи в областях?

- Центральний апараті слідство – в Києві. В регіонах перебуває 20 чоловік. На Заході є невеликіобласті, і одна людина обслуговує по дві області, тому не 25, а 20 чоловік.Регіональний представник за необхідності проводить службові перевірки намісцях. Якщо є серйозна інформація, вони передають до нас, і ми документуємо ізаймаємось розробкою. По одній людині - це напевно мало, але штат ось такий, івиходимо, з того, що є.

МИ МАЄМО СПРАВУ З ЛЮДЬМИ, ЯКІ ЗНАЮТЬ ЩО ТАКЕНЕГЛАСНІ РОЗШУКОВІ СЛІДЧІ ДІЇ, І ДОКУМЕНТУВАТИ ЇХ СКЛАДНІШЕ

- От ви читаєте декларації, ведете розвідувальну роботу.А якщо громадянин стикається з тим, що у нього прокурор щось вимагає, куди йомузвертатись?

- Є гаряча лінія. Азараз з допомогою Юрія Віталійовича запускаємо проект "Безкоштовний дзвінок" -це будемо ми - Генінспекція, пряма лінія. Ми таку інформацію не простоприймаємо, ми ганяємось за нею.

- Із недавнього, що викликало резонанс, – це Дмитро Сус.Він є у ваші статистиці?

- Звільнено! Йогобуло закладено в програму перевірки з самого початку. Ми перевірили ще раз і щераз, і я доповів ситуацію Генеральному прокурору, і він підписав наказ прозвільнення.

- Раніше в Суса була догана, і цього наче було досить.

- Цього було недостатньо.

- Я бачила відповідь ГПУ про причини звільнення Суса: незадекларував користування кімнатою і продаж автомобілів Сітроен і Пежо. А як жескандальна AudiQ7 ?

- За це він отримавдогану.

- Тобто за цю машину його б не звільнили?

- Я б звільнив і заAudiQ7.

- Але чому її не було в причинах?

- Він отримавдогану. А того, що ми знайшли, було достатньо для звільнення.

- Я знаю, що Дмитро Сус фігурує у кримінальномупровадженні щодо зловживань співробітників Департаменту ГПУ в особливо важливихсправах, яке розслідує НАБУ. У цьому провадженні ще є інші працівники ГПУ,імена яких не називалися.

- Це було до мене.Що там є провадження стосовно Суса, я знаю. А хто ще проходить, я не можукоментувати. Провадження у мене не знаходиться.

- Ще яскравий приклад – прокурор АТО Костянтин Кулик.Він має статус обвинуваченого. Його справа зараз слухається в суді. Але він невідсторонений від посади.

- Я не захищаюнікого. Це кримінальний процес. Клопотання подали – відсторонили. Він оскарживце клопотання і апеляційна інстанція вирішила так, як вирішила. Є рішення суду.Тобто він має право сьогодні працювати.

-Іноді в соцмережах бувають дописи. Наприклад, недавноекс-депутат Олександр Шепелєв поширював інформацію щодо Юрія Луценка, який, будучиміністром внутрішніх справ, отримував від нього хабарі.

- Я це читав. Миситуацію моніторимо. Ну завтра скажуть, що я взяв мільйон доларів. Але якщоінформації фактичної, яку можна перевірити, нема, то це розмова ні про що.

- Ще побачила у Фейсбуці відеозвернення прокурора, теперуже звільненого, Володимира Скородинського, який займався кримінальнимпровадження щодо колишнього заступника генпрокурора Рената Кузьміна.Скородинський стверджує, що на нього начебто тиснуло керівництво ГПУ, щоб вінзаймався цією справою. Він тепер каже, що справа Кузьміна замовна, і її требабуло закривати.

- Я бачив фрагментцього відеозвернення. Я не знаю, хто там що замовляв. Я пам’ятаю замовнісправи, в тому числі, політичні, які робилися з допомогою Рената Кузьміна. Я цедізнався вже за 5 місяців роботи тут. А те, щовін там говорив?! Чимось ображений, з чимось незгодний. При Кузьміні, напевно,комфортніше працювалося.

- Але де зараз Кузьмін?!

- Він розраховує, щоне все вічне під сонцем. Скородинський був одним із наближених до Кузьміна,мабуть тому він так поводиться.

- А чому він тоді розслідував справу, якщо був близькимдо Кузьміна?

- Ну так вийшло. Церішення було не за цього складу керівництва ГПУ. Було багато кадрових ротацій.

- Ще про результати. От звільнили ви Суса, а кого ще?

- Всього 8 людейзвільнили. Коли ми приносимо якісний матеріал, то Генпрокурор спокійно підписуєнаказ. Я не стикався з тим, щоб він когось покривав. Інше питання, що цевикликає бурю негативу щодо Генінспекції. Ми ставимось до цього по-філософськи.

- Щодо решти покараних, то це співробітники якого рівня?

- В тому числі,Генеральної прокуратури.

Була скандальнаісторія, на хабарі попався колишній член консультативної ради при ГПУ. Вінпредставлявся працівником Генпрокуратури і вимагав та отримав 5 тисяч доларів відкомунального підприємства.

Два співробітникиГПУ – начальник управління і його заступник – отримали догани за прийняттяпроцесуальних рішень. Тепер намагаються скаржитися на інспекцію.

Вони на однусерйозну фірму подавали в суд клопотання про накладання арешту 33 рази.Компанія зазнала збитків.

- Це про яку фірму?

- Я поки не можу проце говорити. Але фірму "кошмарили", з якою метою - здогадатись нескладно.

Специфіка полягаєв тому, що ми маємо справу з людьми, які знають методи, знають що таке негласні розшуковіслідчі дії, і документувати їх складніше.

- Генінспекція в Україні створювалася за американськимзразком. Не знаю, наскільки вона в нас американська. Ключова відмінність: у СШАгенінспектор - це незалежна фігура, і він не підпорядковується генеральномупрокурору. В Україні не так, бо генінспектор підпорядковується Генпрокуру.

- Генеральнийпрокурор – тільки це мій безпосередній керівник і більше ніхто. Це відповіднодо положення про Генінспекцію і закону про прокуратуру.

- Безвідносно до персоналій, якщо виникає підозра на Генерального прокурора. Чи є можливість в Генінспекції розслідувати?

- Відповідно дочинного законодавства, Генеральний прокурор і його заступники - це підслідністьНАБУ.

ТЕ, ЩО МЕНЕ СЮДИ ЗА ВУХА ТЯГНУЛИ, - НЕ ВІДПОВІДАЄДІЙСНОСТІ

- До посади керівника Генінспекції, наскільки я знаю, Випрацювали в органах внутрішніх справ.

- У 2009 я бувначальником Управління внутрішніх справ у Миколаївській області, а ранішеперший заступник начальника у Дніпропетровській. Курирував оперативну службу,розшук, управління по боротьбі з торгівлею людьми, управління по боротьбі знаркотиками.

Потім пішов вдокторантуру. Захистив докторську дисертацію і займався науковою діяльністю.Викладав в Дніпропетровському національному університеті ім. Олеся Гончара іДніпропетровському державному університеті внутрішніх справ. В основномунаукова робота, був членом Вченої ради.

-А яка була тема Вашої докторської?

-"Реалізація рішеньЄвропейського суду з прав людини у кримінальному процесі України".

-Чи можна стверджувати, що в останні роки Ви булитеоретиком?

- Якоюсь мірою цетак і є. Але я за той час прочитав значно більше, ніж за 20 років роботи вміліції.

- А на посаду в Генеральну інспекцію Ви самі подалися чиВас запросили?

- Хочете вірте, ахочете ні, а я розкажу, як це було. Взагалі було бажання піти в Державне бюророзслідувань, яке ще так і не створене: директор і заступники досі не вибрані.Оскільки там все затягувалось, я подав документи сюди. Юрій Віталійович про ценавіть не знав. Він дізнався після третього туру конкурсу. Звідки я знаюЛуценка? Коли я був начальником МВС у Миколаївській області, були колегії вКиєві приблизно раз на місяць, і було певне спілкування. Не більше і не менше.Те, що мене сюди за вуха тягнули, - не відповідає дійсності.

-А на яку посаду Ви претендували в ДБР?

- Розраховував ненижче посади начальника територіального управління.

- А з Луценком тепер часто бачитесь?

- Бачимося, звісно.Я стараюсь не турбувати. Якщо є серйозна інформація, я приходжу до нього іінформую. Окрім нього, нікому про це не говорю і не повинен це робити. Або внього є інформація - і він запрошує. Є і прямий телефон, тобто тут проблем нема.

- Я знаю, що спочатку у Вас мав бути випробувальнийтермін 3 місяці, а потім контракт.

- Я, якщо чесно, наконтракті не наполягав. Наказ є, мене призначили. Думаю, на даний момент цьогодостатньо.

- А як Вас можуть звільнити?

-Зрозуміло, що завласною заявою, за станом здоров’я. Генеральний прокурор може, але потрібнівагомі підстави.

- Передбачалося, що буде контракт на 5 років. Чому Ви незахотіли?

- Я не наполягав. Яне маю особливого бажання чи страху. Мені такий контракт нічого не дає, тому яцю тему не педалюю.

ІринаСалій, "Цензор.НЕТ"

Источник: https://ua.censor.net.ua/r438018
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору