EN|RU|UK
 Політика України, Економіка
  14123  70

 Фірташ із 2010 року контролює державний "Сумихімпром": схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства. РОЗСЛІДУВАННЯ

Хімічний та газовий магнат Дмитро Фірташ вже протягом трьох років перебуває під слідством в Австрії, але його компанії і далі заробляють в Україні. Крім того, олігарх продовжує контролювати не лише свої, але і державні компанії. Зокрема, хімічний комбінат "Сумихімпром".

Як повідомляє Цензор.НЕТ, про це йдеться в розслідуванні програми "Схеми".Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 01

Хімічний завод "Сумихімпром".

Читайте також: Повернення Фірташа в Україну найближчим часом нереальне, - Єнін

Хімічний завод "Сумихімпром" має стратегічне значення для економіки і безпеки України. 240 гектарів території. Понад тридцять цехів. "Сумихімпром" - найбільший виробник фосфатних добрив і пігментів в Україні. Головний компонент у лаках і фарбах - двоокис титану - завод постачає більш ніж у 30 країн світу. Після анексії Криму "Сумихімпром" залишився єдиним підприємством в Україні, де його виробляють.

Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 02
Двоокис титану "Сумихімпром" постачає більш ніж у 30 країн світу.

На 99 відсотків завод належить державі, однак, як зазначають журналісти, фактично його контролює Фірташ - щонайменше з 2010 року і донині. У 2010 році керівником "Сумихімпром" призначають Ігоря Лазаковича - менеджера однієї з компаній олігарха. Лазакович працював у "Кримському титані" - ще одному заводі, акціями якого Фірташ заволодів у 2004 році.


Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 03

Игорь Ігор Лазакович - менеджер однієї з компаній Дмитра Фірташа.

Дивіться також: Завод Фірташа в окупованому Криму отримує сировину й електроенергію з материкової України, - Джемілєв. ВIДЕО

Журналісти пояснюють, як це призначення допомогло олігархові отримувати свій прибуток із сумського державного підприємства. Справа в тому, що з приходом Лазаковича більшість товарів на завод починають постачати підприємства з орбіти Фірташа. Майже монополізовані ним контракти на поставку широкого спектру товарів - від бензину до тканин - сягають сотень мільйонів гривень. Це, зокрема, виявляють журналісти-розслідувачі, які аналізують офіційний Вісник державних закупівель.

"Основним постачальником будь-чого стала компанія "Сінтез Ресурс", яку заснував якраз саме один із топ-менеджерів із компанії "Остхем" Кіхта. А директором цього "Сінтез Ресурс" був знову ж таки менеджер "Кримського титану", звідки і Лазакович", - розповідає журналіст Юрій Ніколов ("Наші гроші").

Як було встановлено раніше, за результатами журналістських розслідувань, а згодом і за даними прокуратури, "Сінтез Ресурс" поставляв деякі товари на завод за завищеними цінами.

Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 04
Хімічний завод "Сумихімпром" із успішного гіганта перетворився на боржника.

Не минуло і двох років, як за керівництва Лазаковича "Сумихімпром" із успішного хімічного гіганта перетворився на боржника. Завод, за даними "Економічної правди", накопичив боргів на майже 1,5 млрд грн - не в останню чергу перед фірмами Фірташа та банками з його оточення.

І тут же з'явилася ще одна компанія, пов'язана з Фірташем, яка викупила частину боргів і домоглася через суд початку процедури банкрутства. З 2012 тут вводять стадію санації - менеджмент заводу має зробити все, щоб "Сумихімпром" нарешті вибрався з боргової ями.

Читайте також: Земельний суд Відня відмовився видати Фірташа Іспанії

Але це не позбавило Фірташа важелів управління, адже управляти фінансовим оздоровленням заводу доручили тому самому Ігорю Лазаковичу, за керівництва якого завод і був доведений фактично до межі банкрутства.

Це все трапилось за колишньої влади. Та чи забрала влада, яка прийшла після Майдану, державний завод із рук олігарха? Як вдалося з'ясувати журналістам, після втечі Януковича в Росію один із фінансових стовпів його режиму Дмитро Фірташ і досі продовжує контролювати державний завод та заробляти на ньому.

Ось лише одне з непрямих свідчень цьому: рахунки підприємства розміщені у банку "Кліринговий дім", кінцевими власниками якого є бізнес-партнери Фірташа - Юлія Льовочкіна, сестра колишнього голови Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна, та депутат-самовисуванець Іван Фурсін, який є бізнес-партнером і другом Фірташа.


Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 05

При цьому, як зазначають журналісти, стара схема з держзакупівель також продовжує працювати. Наприклад, у вересні цього року "Сумихімпром" закупив металобрухту приблизно на 80 мільйонів гривень. Постачальником продукції виявилася сумська фірма ТОВ "Укрспецлом".

У 2012 році її заснували Роман Хромов і Антон Приходько. Останній з 2005 по 2008 рік працював у "Кримському титані", що належить Фірташу. Там же тоді працював менеджером Ігор Лазакович.

Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 06

Дивіться також: Депутати від "Опоблоку" і бізнесмени літали в Австрію вітати Фірташа з днем народження, - "Схеми". ВІДЕО

Тобто виходить, що фірма, пов'язана із Фірташем, постачає продукцію на завод, очолюваний його менеджером. Для того, щоб з'ясувати, як це пояснюють у самій фірмі та на державному підприємстві, журналісти вирушили в Суми.

Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 07

Від залізничної станції Баси до "Сумихімпрому" буквально кілометр. Саме сюди привезли металобрухт, який державний завод закупив у компанії з орбіти Фірташа. Переможець торгів - фірма "Укрспецлом". Офіційно зареєстрована неподалік заводу.

В офісі говорити з журналістами відмовились, тож довелося телефонувати безпосередньо одному із засновників "Укрспецлому" Антону Приходьку. На запитання, чи працював він разом із Лазаковичем у "Кримському титані", Приходько відповідає: "Я не працював у "Кримському титані". Я навіть не знаю, як виглядає Лазакович. Як я маю це коментувати. Що ви маєте на меті, я не можу зрозуміти".

За кілька хвилин телефонної розмови Приходько все ж таки починає пригадувати деякі факти своєї трудової біографії. Розповідає, що тодішній керівник "Кримського титану" запросив його стати директором бази відпочинку для співробітників заводу Фірташа. До виробничих процесів, каже Приходько, він стосунку не мав. Щодо свіжого контракту із "Сумихімпромом" на 80 мільйонів гривень відповідає коротко: зв'язку із Фірташем не має.

"Які можуть бути інтереси? "Укрспецлом" за програмою Prozorro виграв торги, у цій програмі могли брати участь будь-які компанії, ви це прекрасно знаєте і, мабуть, вони брали участь", - додає Приходько.

Дивіться також: "Бронедрузі": "Укроборонпром" заплатив 100 мільйонів фіктивним фірмам, - "Наші гроші". РОЗСЛІДУВАННЯ

Справді, у цьому багатомільйонному тендері брала участь ще одна компанія - дніпровська "Стальвтормет". Як вдалося з'ясувати журналістам, ця фірма була створена за день до оголошення початку торгів. Її статутний капітал - десять тисяч гривень, а зареєстрована вона у квартирі її єдиного засновника та директора Ірини Ларцевої, яка не захотіла говорити про свою участь у тендері на 80 мільйонів гривень.

Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 08

"Давайте я спочатку ознайомлюся з вашими статтями, що ви пишете, наскільки ви компетентні", - каже Ларцева.

Упродовж місяця журналісти "Схем" намагалися домовитися з керівництвом заводу про зйомки та інтерв'ю, але там відповіли відмовою. У Сумах журналісти все ж таки спробували потрапити на державний завод. До журналістів вийшов заступник начальника з безпеки заводу, порадив писати письмовий запит, незважаючи на нагадування журналістів, що він вже був надісланий і лишився без відповіді.

Чи не єдиним місцем, де ще залишалась можливість поспілкуватися з Ігорем Лазаковичем, був Зарічний районний суд міста Суми, де слухається справа проти нього.

Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 09

Зарічний районний суд міста Суми.

Читайте також: Фірташ купив Запорізький титано-магнієвий комбінат фактично за один долар, - Ситник

До початку судового засідання журналісти кілька разів намагалися поспілкуватися з Лазаковичем, але їм заважали його адвокати.

Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 10
Лазаркович з адвокатами в суді.

Але після засідання Ігор Лазакович не виявив бажання спілкуватися з журналістами. "Я зараз коментувати нічого не буду", - каже Лазакович і радить зробити офіційний запит. Саме такий, як журналісти вже написали близько місяця тому.


Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 11

Лазакович всіляко уникав спілкування з журналістами.

Сумська прокуратура підозрює Лазаковича у зловживанні службовим становищем. Ця стаття передбачає до 8 років позбавлення волі.

"В обсяг обвинувачення входять два епізоди, як ми говоримо простою мовою. Це придбання товару для підприємства за завищеними цінами і оплата, безпідставна оплата, скажімо так, юридичних послуг", - розповідає Олександр Глядчишин, керівник відділу прокуратури Сумської області.

Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 12

"Там були дерев'яні піддони, це тара для продуктів, яку випускає підприємство, хімічний завод. І ця тара була закуплена за завищеною ціною, і різниця в ціні - це якраз розмір збитків", - додає Глядчишин.

Розмір збитків, які завдав "Сумихімпрому" Лазакович, за підрахунками прокуратури, складає 6 мільйонів гривень. Хоча ще минулого року, коли керівнику заводу тільки повідомляли про підозру, ця цифра була більшою у 15 разів.

"Це була попередня інформація, після цього, якщо ви подивитесь інформаційні повідомлення, досить тривалий час ще тривало досудове розслідування і до суду спрямований обвинувальний акт лише за тими епізодами, за тими фактами, які розслідувалися у провадженні, де було достатньо доказів для доведення винуватості перед судом", - пояснює прокурор.

Дивіться також: Це, найімовірніше, результат домовленості Фірташа і Порошенка, - Чумак про абонплату за газ. ВІДЕО

Часи змінилися, схеми лишилися?

Закупівля дерев'яних піддонів за завищеними цінами і поставки металобрухту - не єдині приклади того, як компанії з орбіти Фірташа заробляють на державному підприємстві "Сумихімпром". Найбільші контракти на постачання продукції та ремонту заводу продовжують отримувати афілійовані з українським олігархом фірми. Виходить, після Революції Гідності схема заробітку олігарха на державному заводі не змінилась. Змінились лише фірми з його орбіти, які масово отримують державні контракти "Сумихімпрому".

Якщо раніше це був ТОВ "Сінтез Ресурс", то тепер, наприклад, ТОВ "Титан України". Тільки за цей рік ця компанія "натендерила" понад мільярд гривень на державному підприємстві.


Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 13

"Титан України" почав масово отримувати державні контракти "Сумихімпрому".

Уже під час підготовки цього матеріалу журналістам стало відомо, що суд змінив керуючого санацією Ігоря Лазаковича на Дмитра Нікітіна, який на заводі працював фінансовим директором. Уже за його керівництва державні підряди заводу і надалі отримують ті ж самі афільовані з Фірташем фірми.

"Схеми" також надіслали запит до Group DF Дмитра Фірташа із запитаннями: у чому полягає інтерес олігарха на "Сумихімпром" та як вони можуть пояснити той факт, що велику кількість державних контрактів заводу отримували і продовжують отримувати компанії, пов'язані з бізнесменом? Однак за три тижні відповіді журналістам так і не надали.

"Наразі відповіді на запит, на жаль, немає. Чи буде вона? Можливо, буде, можливо, не буде. Розумієте, це теорія ймовірності, не більше", - пояснила прес-секретар Group DF Вікторія Іллінська.

Дивіться також: За журналістом програми "Схеми" стежать невідомі, - редакція. ФОТО+ВІДЕО

А що робить держава, аби повернути собі фактичний контроль над підприємством?

Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 14

Ще два роки тому Фонд державного майна України намагався взагалі скасувати процедуру банкрутства. "Вся суть процедури банкрутства - це відсторонити від керування підприємством власника, в нашому випадку - державу", - розповідає юрист Богдан Боровик.


Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 15
Юрист Богдан Боровик розповідає, що перспективи у "Сумихімпрому" - ще довго залишатися у цій процедурі банкрутства.

Визнання недійсним початок процедури банкрутства відкрило б шлях до скасування і санації, а, значить, і до відсторонення менеджменту олігарха із заводу. Підставою для оскарження юристи Фонду держмайна зазначили той факт, що близька до Фірташа компанія, яка ініціювала банкрутство, могла в обмін на борг забрати частину сировини хімкомбінату, але не зробила цього.

Однак Фонд всі судові інстанції програв, а пізніше і Верховний суд відмовився переглядати їхні рішення.

"На жаль, судова система є судова система, це окрема гілка влади, вона ухвалює рішення, вона ухвалила рішення, що відмовила нам у позові. Тобто фактично оскаржити його подальше рішення нема можливості", - розповідає заступник голови Фонду державного майна України Юрій Нікітін.

Нині "Сумихімпром" готується до приватизації. За словами заступника Фонду держмайна Юрія Нікітіна, держава сподівається знайти інвестора, який був би здатний вивести підприємство із фінансової кризи.

"Ціна акцій була 200 мільйонів гривень, враховуючи борги підприємства, які є під різними структурами, в тому числі і державними структурами, і податковою інспекцією, це досить велика сума боргів, яка там накопичена, тому і незалежний оцінювач оцінив пакет у таку суму", - розповідає Нікітін.

Читайте також: У сюжеті про концерн журналіст Бігус допустив непрофесіоналізм або маніпуляцію, - "Укроборонпром"

Він додає, що у Фонді не бачать необхідності тримати державний пакет акцій. Однак знайти такого покупця не так вже і просто, адже новий інвестор змушений буде викласти за завод сотні мільйонів, але не зможе ним керувати, поки триває процедура санації. А вона запланована на 17 років. Але і це ще не все. Новий покупець разом із акціями заводу отримає також і борг, зокрема перед компаніями Фірташа. У майже півтора мільярда гривень.

Фірташ із 2010 року контролює державний Сумихімпром: схема з держзакупівлями і доведення до банкрутства 16

"Сумихімпром": 240 гектарів території, понад тридцять цехів.

Юрист Богдан Боровик розповідає, що перспективи у "Сумихімпрому" - ще довго залишатися у цій процедурі банкрутства.

"Це така патова ситуація, в якій і був зацікавлений той, хто її ініціював, оскільки це є дуже вигідним у порівнянні з приватизацією, бо коли триває приватизація, ти маєш сплатити державі за підприємство, яке ти отримаєш, а в цьому випадку фактично отриманий контроль на підприємством без сплати будь-яких грошей за приватизацію", - розповідає Боровик.

Виходить, що замість того, аби викупити у держави "Сумихімпром", Фірташу було достатньо "поставити" туди свою людину і довести завод практично до межі банкрутства. А згодом, після розпочатої процедури санації, продовжити контролювати завод через свій менеджмент та отримувати від нього контракти на сотні мільйонів. Отже, держава досі не може впливати на ситуацію на заводі, і повернути його найближчим часом до управління саме державою, схоже, не вийде.

Источник: https://ua.censor.net.ua/v461688
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору